Təhsil layihələrinin müasir təsnifatı. Təhsil layihələrinin növləri və xüsusiyyətləri Məktəb dərsliyinin funksiyaları

ev / Biznesin inkişafı

XATIRLATMA

təhsil layihələri və təqdimatların yaradılması üzrə

Layihə üsulu tələbə şəxsiyyətinin özünü dərk etməsinə, onun intellektual keyfiyyətlərinin və yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafına yönəlmiş təlim sistemi, tədris prosesinin təşkilinin çevik modelidir.

    qarşıdan gələn tədbirlərin məqsədi formalaşdırılır;

    əsas mərhələləri təsvir edilmişdir;

    hər bir mərhələnin nəticələri tapşırıqlar şəklində müəyyən edilir;

    layihənin son tarixləri müəyyən edilmişdir;

    İfaçılar müəyyən edilib və hər birinin funksiyaları təyin edilib;

    məqsədə nail olmaq üçün vəsait mənbələri müəyyən edilir;

    layihənin nəticələrinə dair hesabat forması müəyyən edilmişdir;

Layihə fəaliyyətləri- bu, ümumi məqsədi olan, razılaşdırılmış metodlar, fəaliyyət metodları, fəaliyyətin ümumi nəticəsini əldə etməyə yönəlmiş təhsil-idrak, yaradıcı və ya oyun fəaliyyətidir.

Təhsil layihələrinin növləri

1. Tədqiqat. Tədqiqat layihəsi müəllifin əvvəllər məlum olmayan həlli ilə yaradıcı, tədqiqat probleminin (tapşırığının) həllinə yönəlmiş və elmi tədqiqat üçün xarakterik olan əsas mərhələlərin mövcudluğunu nəzərdə tutan fəaliyyətidir.

2. Yaradıcılıq. Bu tip layihə yekun nəticələrin və onların təqdimat formasının aydın planlaşdırılmasını tələb edir. Layihənin strukturu yalnız yekun nəticənin janrına və iştirakçıların maraqlarına uyğun olaraq işin gedişində təsvir edilir və daha da inkişaf etdirilir, lakin layihənin nə olacağı artıq ilkin mərhələdə göstərilir. Bu, birgə qəzet, esse, video və s. ola bilər.

3. Giriş və oriyentasiya (informasiya). Bu tip layihə hansısa obyekt və ya hadisə haqqında məlumatla işləmək məqsədi daşıyır. Layihə iştirakçılarının geniş auditoriya üçün konkret məlumatlarla tanış olacağı, təhlil ediləcəyi və ümumiləşdiriləcəyi gözlənilir. Bu cür layihələr, tədqiqat layihələri kimi, yaxşı düşünülmüş struktur və işin gedişatına uyğun olaraq onu tənzimləmək bacarığı tələb edir.

4.Təcrübə yönümlü (tətbiqi). Bu layihələr iştirakçıların əvvəldən aydın şəkildə müəyyən edilmiş fəaliyyətinin gələcək nəticələri ilə seçilir. Məsələn, tədqiqat nəticələrinə əsasən yaradılmış sənəd; fəaliyyət proqramı, tövsiyələr.

Layihə aşağıdakı hissələrdən ibarət olmalıdır:

    başlıq səhifəsi

    qısa xülasə

  • Əsas hissə

    nəticə (nəticə)

    biblioqrafiya

Mərhələ 1

Mövzunun mətninin seçilməsi– Bu, istənilən tədqiqatın ilkin və çox ciddi mərhələsidir. Mövzu müvafiq olmalıdır, yəni. praktiki cəhətdən faydalı və elmi maraq doğurur. Tədqiqat mövzusunu seçərkən müəllif bir neçə qaydanı rəhbər tutmalıdır:

    mövzu maraqlı, cəlbedici və müəllifin meyllərinə uyğun olmalıdır;

    mövzu mümkün olmalı, onun həlli real fayda gətirməlidir,

    mövzu orijinal olmalıdır,

    mövzu mümkün, ədəbiyyat mənbələri əlçatan və başa düşülən olmalıdır.

1. İlkin mərhələ hər hansı bir layihə seçilmiş mövzunun aktuallığını əsaslandırmaqdır. Uyğunluğun izahı qısa olmalıdır. Əsas odur ki, problemli vəziyyətin mahiyyətini göstərmək və tədqiqatın nə üçün aparıldığını izah etməkdir.

2. Məqsəd bəyanatı, yəni. cavabının alınması lazım olan bir sual qoyur. Eyni zamanda, qarşıya qoyulan məqsəd konkret və əlçatan olmalıdır. İş zəruri olmalıdır. Onun nəticələri təkcə müəllifin özü üçün deyil, həm də bəzi digər insanlar üçün maraqlı olmalıdır.

3. Hədəfi vurğuladıqdan sonra onu göstərməlisiniz konkret vəzifələr həll edilməli olanlar (öyrənmək, təsvir etmək, qurmaq, tapmaq, düstur çıxarmaq və s.).

4. Layihə işinin zəruri şərti onun müəyyən edilməsidir obyekt və subyekt. Obyektin tədqiqat predmeti kimi xidmət edən hissəsi vurğulanır.

Tədqiqat obyekti– problemli vəziyyətə səbəb olan və öyrənilmək üçün seçilən proses və ya hadisə.

Tədqiqat mövzusu– müəyyən bir nəzərdən keçirilən aspektdə öyrənilən obyektin hüdudları daxilində olan hər şey.

5. Hipotezin irəli sürülməsi– hər hansı bir tədqiqatın zəruri atributudur.

Hipoteza bəzi hadisələri izah etmək üçün irəli sürülən elmi fərziyyədir. Problemin mümkün həlli kimi hipotez yaranır.

2 - mərhələ

Dizayn işlərinin aparılması:

Eksperimental məlumatların toplanması, onları ədəbiyyat məlumatları və nəzəri proqnozlarla müqayisə etmək.

Mövzu seçildikdən sonra cavablandırılmalı olan suallar tərtib edilir - öyrənilən mövzu haqqında mümkün qədər çox məlumat toplamağa çalışmaq lazımdır.

İş planlaması tədqiqat metodologiyasını seçmək, tələb olunan müşahidə həcminin və ya təcrübələrin sayının nə qədər olması lazım olduğunu hesablamaq, işin hansı hissəsini, sizə nə qədər vaxt aparacağını təxmin etmək ehtiyacını nəzərdə tutur.

İş metodunun seçilməsi tədqiqatın məqsədi və predmetindən asılıdır: müşahidə, müqayisə, təcrübə, təhlil, sintez və s.

3-mərhələ

Əldə edilmiş iş nəticələrinin qeydiyyatı

Tədqiqat mövzusuna dair bütün elmi ədəbiyyatın ətraflı öyrənilməsindən və öz tədqiqatının nəticələrinin yekun müzakirəsindən sonra əsərin ədəbi tərtibatı mərhələsi - onun yazılması başlayır.

İş quruluşu:

Başlıq səhifəsi,

Giriş,

Əsas hissə,

Nəticə,

Biblioqrafiya,

Tətbiqlər.

Başlıq səhifəsi– əsərin birinci səhifəsi (nömrələnməmiş). Mündəricat səhifə nömrələri ilə iş elementlərini sadalayır. Giriş seçilmiş mövzunun, məqsəd və vəzifələrin aktuallığının qısa əsaslandırılmasıdır. Tədqiqatın məqsədi, vəzifələri və metodları göstərilir. Bu mövzuda ədəbiyyata baxış keçirilir. Əsas hissədə əldə edilən nəticələr təqdim olunur və təhlil edilir. Əsərin mətnindəki istinad nömrəsi istinadlar siyahısındakı seriya nömrəsinə uyğun olmalıdır. Əlavədə diaqramlar, qrafiklər, cədvəllər və rəqəmlər var.

Dizayn iş planı:

    Giriş (müvafiqliyin əsaslandırılması, məqsədin, vəzifənin, obyektin, mövzunun, tədqiqat fərziyyəsinin müəyyən edilməsi).

    Əsas hissə (ədəbiyyat icmalı, tədqiqat metodologiyası, tədqiqatın təsviri).

    Nəticə (nəticələr və nəticələr).

    Biblioqrafiya.

1. Giriş problemin ifadəsini ehtiva etməli, mövzunun aktuallığını əks etdirməli, işin icraçısının qarşısına qoyulan məqsəd və vəzifələrin tərifini, obyektin, mövzunun, tədqiqat fərziyyəsinin təsvirini və təsviri olmalıdır. seçilmiş problemin həllinə əsərin müəllifinin şəxsi töhfəsi.

Giriş- işin çox vacib hissəsidir. Giriş aşağıdakı suallara aydın şəkildə cavab verməlidir:

Nə üçün bu problem elm və ya onun praktiki tətbiqi baxımından maraqlıdır? Bu işin nəticələri problemin ümumi həllində hansı yeri tutur? İş nə üçün görüldü, məqsədi nə idi və nə dərəcədə nail olundu?

2. Əsas hissə istifadə olunan ədəbiyyatın və müəllifin gəldiyi nəticə ilə mənbələrin qısa icmalı, bu məsələnin öyrənilmə dərəcəsi, nəzərdən keçirilən əsas faktların təsviri, problemin həlli üsullarının xüsusiyyətləri, məlum olan köhnə və təklif olunan həll üsullarının müqayisəsi olmalıdır. müəllifə, seçilmiş həll variantının əsaslandırılması (səmərəlilik, dəqiqlik, sadəlik, aydınlıq, praktiki əhəmiyyət və s.). Əsas hissə fəsillərə (paraqraflara) bölünür. Hər fəslin (paraqrafın) sonunda nəticələr olmalıdır. Nəticələr mahiyyətcə əvvəlki fəsildə deyilənləri təkrarlayır, lakin müfəssəl sübutlar olmadan qısa şəkildə tərtib edilir.

3. Nəticə qısa formada müəllifin əldə etdiyi nəticələr və nəticələr (mümkün olduqda, sonrakı tədqiqatların istiqamətləri və tədqiqat nəticələrinin mümkün praktiki istifadəsi üçün təkliflər göstərilməklə) əks olunmalıdır.

4. Biblioqrafiya nəşriyyatı, şəhəri və səhifələrin ümumi sayını göstərməklə müəllifin istifadə etdiyi nəşrlərin, nəşrlərin və mənbələrin əlifba sırası ilə siyahısını ehtiva edir.

Dizayn işləri üçün ümumi qəbul edilmiş standartlar

Şrift: TimesNewRoman, 14, qalın deyil (bölmələrin, alt bölmələrin və s. adlarının vurğulanması istisna olmaqla).

Sətir aralığı: bir yarım.

Sahələr: yuxarı – 2 sm, aşağı – 2 sm, sol – 3 sm, sağ – 1,5 sm.

Səhifələmə– ikincidən (plan və ya məzmunlu səhifə).

Paraqraflar– əsas mətnin sol haşiyəsindən 1,5 sm abzas.

Mətnin uyğunlaşdırılması enində.

Səhifə ən azı 40% doludur.

Hər bölmə yeni səhifədən başlayır (lakin alt bölmə deyil). Bölmə başlığından sonra nöqtə qoymayın.

İşin həcminə ərizələr daxil deyil.

Təhsil təqdimatlarının hazırlanmasının əsas prinsipləri

1. Optimal həcm. Ən təsirli vizual seriya 8-20 slayddan çox deyil. Daha çox slayddan ibarət təqdimat yorğunluq yaradır və tədqiq olunan hadisələrin mahiyyətindən yayındırır.

2. Mövcudluq.Şagirdlərin yaş xüsusiyyətlərini və hazırlıq səviyyəsini nəzərə almaq məcburidir. Hər bir sözün, cümlənin, məfhumun mənasının başa düşülməsini təmin etmək, şagirdlərin bilik və təcrübəsinə əsaslanaraq onları açmaq, obrazlı müqayisələrdən istifadə etmək lazımdır.

3. Formaların müxtəlifliyi. Tələbənin təklif olunan tədris materialını mürəkkəbliyi, həcmi, məzmunu baxımından qavramaq qabiliyyətini nəzərə alaraq ona fərdi yanaşmanın həyata keçirilməsi.

4. Ekrandan informasiyanın qavranılmasının xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq. Konsepsiya və mücərrəd müddəalar konkret faktlar, nümunələr və şəkillərlə dəstəkləndikdə şagirdlərin şüuruna daha asan çatır; Buna görə də müxtəlif vizuallaşdırma növlərindən istifadə etmək lazımdır.

Statik şəkilləri, animasiyaları və video klipləri alternativ etmək lazımdır.

5. Əyləncəli. Gülməli hekayələrin və cizgi film qəhrəmanlarının təqdimatlarına daxil edilməsi (elmi məzmuna xələl gətirmədən) dərsi canlandırır, müsbət münasibət yaradır, bu da materialın mənimsənilməsinə və daha güclü əzbərlənməsinə kömək edir.

6. Gözəllik və estetika. Slaydların dizaynında və musiqi müşayiətində rəng birləşmələri və üslubun ardıcıllığı mühüm rol oynayır. Vizual öyrənmə mücərrəd anlayışlara və sözlərə deyil, tamaşaçılar tərəfindən birbaşa qavranılan konkret təsvirlərə əsaslanır.

7. Dinamizm. Qavrayış üçün slaydları və animasiya effektlərini dəyişdirmək üçün optimal tempi seçmək lazımdır.

Təqdimatın yaradılması üç mərhələdən ibarətdir:

I. Təqdimatınızın planlaşdırılması – bu, məqsədlərin müəyyən edilməsi, auditoriyanın öyrənilməsi, materialın təqdim edilməsinin strukturunun və məntiqinin formalaşdırılması daxil olmaqla, çoxmərhələli prosedurdur.

II. Təqdimat inkişafı – təqdimat slaydlarının hazırlanmasının metodoloji xüsusiyyətləri, o cümlədən şaquli və üfüqi məntiq, mətn və qrafik məlumatların məzmunu və əlaqəsi.

III. Təqdimat məşqi– bu yaradılmış təqdimatın yoxlanılması və sazlanmasıdır.

Təqdimatlar üçün tələblər

Slayd dizaynı

Davamlı dizayn tərzini qoruyun.

Təqdimatın özündən yayındıracaq üslublardan çəkinin.

Köməkçi məlumat (idarəetmə düymələri) əsas məlumatdan (mətn, illüstrasiyalar) üstün olmamalıdır.

Fon üçün soyuq rənglərə üstünlük verilir.

Rəngdən istifadə

Animasiya effektləri

Məlumatı slaydda təqdim etmək üçün kompüter animasiyasından istifadə edin. Müxtəlif animasiya effektlərindən çox istifadə etməməlisiniz, onlar diqqəti slayddakı məlumatın məzmunundan yayındırmamalıdır;

Qısa söz və cümlələrdən istifadə edin.

Başlıqlar tamaşaçıların diqqətini çəkməlidir.

Səhifədə məlumatların yeri

Məlumatın üfüqi düzülüşünə üstünlük verilir.

Ən vacib məlumatlar ekranın mərkəzində yerləşməlidir.

Slaydda şəkil varsa, başlıq onun altında yerləşdirilməlidir.

Bərk mətndən çəkinin. Markerli və nömrələnmiş siyahılardan istifadə etmək daha yaxşıdır.

Şriftlər

Başlıqlar üçün – 24-dən az olmamalıdır. Məlumat üçün – 18-dən az olmamalıdır.

Bir təqdimatda müxtəlif növ şriftləri qarışdıra bilməzsiniz.

Məlumatı vurğulamaq üçün qalın, kursiv və ya altından xətt çəkməkdən istifadə edin.

Böyük hərflərdən çox istifadə etməməlisiniz (onlar kiçik hərflərdən daha pis oxunur).

Məlumatı vurğulamaq yolları

Çərçivələrdən istifadə edilməlidir; haşiyələr, doldurma, hatching, oxlar; ən vacib faktları göstərmək üçün rəsmlər, diaqramlar, diaqramlar.

Məlumatın miqdarı

Bir slaydı çox məlumatla doldurmamalısınız: insanlar bir anda üçdən çox faktı, nəticəni və tərifləri yadda saxlaya bilməzlər. Natamam slayd həddindən artıq dolu olandan daha yaxşıdır.

Əsas məqamlar hər bir slaydda bir göstərildikdə ən böyük effektivlik əldə edilir.

Slaydı daha sadə edin. Tamaşaçıların onu mənimsəmək üçün cəmi bir dəqiqəsi var.

Tədris layihəsi mürəkkəb və çoxməqsədli metod kimi çoxlu sayda növ və çeşidə malikdir. Onları başa düşmək üçün müxtəlif təsnifat növləri tələb olunur.

Dominant layihə fəaliyyətinə görə:

  • · təcrübə yönümlü;
  • · tədqiqat;
  • · məlumat;
  • · yaradıcı;
  • · rol oyunu.

Təcrübə yönümlü layihə layihə iştirakçılarının özlərinin və ya xarici müştərinin sosial maraqlarına yönəldilir. Layihənin məhsulu əvvəlcədən müəyyən edilib və ondan sinif, məktəb, məhəllə və s. həyatında istifadə oluna bilər.

Tədqiqat layihələri strukturuna görə həqiqi elmi tədqiqata yaxındır: mövzunun aktuallığını sübut etmək, problemi, tədqiqat predmetini və obyektini müəyyən etmək, vəzifəni, metodları, məlumat mənbələrini müəyyən etmək, fərziyyələr irəli sürmək, ümumiləşdirmə. nəticələr, nəticələr, nəticələrin təqdimatı, yeni problemlərin müəyyən edilməsi.

İnformasiya layihələri məlumat toplamaq və maraqlı tərəfləri onunla tanış etmək, faktları təhlil etmək və ümumiləşdirmək məqsədi daşıyır; tədqiqat layihələrinə bənzəyir və onların ayrılmaz hissəsidir, təqdimatı və onun işlənməsini tələb edir;

Yaradıcı layihələr müfəssəl struktura malik deyil və yekun nəticənin janrına (qəzet, film, bayram) tabedir, lakin nəticələr düşünülmüş, tam formada təqdim olunur (film və ya bayram üçün ssenarilər, qəzet tərtibatı).

Rol oynayan layihələr: dizaynerlər ədəbi və ya tarixi personajların, qondarma qəhrəmanların rollarını götürürlər. Layihənin nəticəsi sona qədər açıq qalır. Məhkəmə necə bitəcək? Müqavilə bağlanacaq və münaqişə həll olunacaqmı?

  • · mono layihə (bir bilik sahəsi daxilində);
  • · fənlərarası layihə.

Layihənin əlaqələndirilməsinin xarakterinə görə:

  • · birbaşa (sərt, çevik);
  • · gizli (telekommunikasiya layihələri üçün xarakterik olan layihə iştirakçısını simulyasiya edən örtük).

İştirakçılar arasında əlaqələrin təbiətinə görə:

  • · sinifdaxili;
  • · məktəbdaxili;
  • · regionlararası;
  • · beynəlxalq.

Layihə iştirakçılarının sayına görə:

  • · fərdi;
  • · qrup.

Müddətinə görə:

  • · mini-layihələr (1 dərsə uyğun);
  • · qısamüddətli (4-6 dərs);
  • · orta müddətli;
  • · uzun müddətli.

İstənilən layihə növündən asılı olmayaraq, demək olar ki, eyni struktura malikdir.

Layihənin strukturlaşdırılmasına ümumi yanaşmalara nəzər salaq:

  • 1. Siz həmişə layihənin mövzusunu, onun növünü və iştirakçıların sayını seçməklə başlamalısınız.
  • 2. Sonra müəllim nəzərdə tutulan mövzu çərçivəsində araşdırması vacib olan problemlərin mümkün variantlarını düşünməlidir. Problemlərin özləri müəllimin təklifi ilə tələbələr tərəfindən irəli sürülür (aparıcı suallar, problemləri müəyyən etməyə kömək edən situasiyalar, eyni məqsədli videoçarx və s.). Qrup müzakirəsinin ardınca beyin fırtınası sessiyası burada məqsədəuyğundur.
  • 3. Tapşırıqların qruplara bölünməsi, mümkün tədqiqat metodlarının müzakirəsi, informasiya axtarışı, yaradıcı həllər.
  • 4. Layihə iştirakçılarının fərdi və ya qrup tədqiqatları və yaradıcılıq tapşırıqları üzərində müstəqil işi.
  • 5. Əldə edilmiş məlumatların qruplarda aralıq müzakirələri (elmi cəmiyyətdə dərslərdə və ya dərslərdə, kitabxanada, media kitabxanasında və s. qrup işində).
  • 6. Layihənin qorunması, qarşıdurma.
  • 7. Kollektiv müzakirə, ekspertiza, kənar qiymətləndirmənin nəticələri, nəticələr.

Davam edən layihələrin çeşidi olduqca böyükdür. Onlar tətbiq dairəsi, miqyası və mürəkkəblik dərəcəsi, unikallıq səviyyəsi, nəticələrin təşkilatlara və cəmiyyətə təsiri və s. ilə fərqlənə bilər.

Şəkil 1 layihələrin əsas növlərini göstərir (STC versiyasına görə təsnifat - Layihə menecerinin səlahiyyətlərinə dair milli tələblər).

Şəkil 1 – Layihələrin əsas növləri


Təqdim olunan sxemə əsasən, DTX layihələri aşağıdakı kimi təsnif etməyi təklif edir: meyarlar:

1) layihə sinfi– layihənin tərkibinə və strukturuna və onun predmet sahəsinə görə layihələr təklayihəli, çoxlayihəli və meqalayihələrə bölünür;

2) layihə növü– layihənin həyata keçirildiyi əsas fəaliyyət istiqamətlərinə görə sosial, iqtisadi, təşkilati, texniki və qarışıq layihələr fərqləndirilir;

3) layihə növü– predmet sahəsinin xarakterinə görə layihələr təhsil, elmi-tədqiqat (tədqiqat), innovativ, investisiya və birləşmiş (qarışıq) olmaqla bölünür;

4) layihə müddəti– layihənin icra müddətinin müddətinə görə onlar qısamüddətli, ortamüddətli və uzunmüddətli bölünür;

5) layihə miqyası– layihə işlərinin həcminə, iştirakçıların sayına və ətraf mühitə təsir dərəcəsinə görə layihələr kiçik, orta və böyüklərə bölünür;

6) layihənin mürəkkəbliyi– mürəkkəblik dərəcəsinə görə layihələr sadə, mürəkkəb və ya çox mürəkkəb ola bilər.

Layihələrin bəzi növlərini təsvir edək.

Kiçik layihələr miqyasına görə kiçik, sadə və məhdud həcm (məsələn, ABŞ-da: 10-15 milyon dollara qədər kapital qoyuluşu; 40-50 min adam-saata qədər əmək xərcləri).

Məsələn, bunlar sınaq zavodları, kiçik (çox vaxt blok-modul layihəli) sənaye müəssisələri, mövcud istehsal müəssisələrinin modernləşdirilməsidir.

Kiçik layihələr dizayn və icra prosedurunda bir sıra sadələşdirmələrə, layihə komandasının formalaşdırılmasına imkan verir (siz sadəcə olaraq qısa müddət ərzində intellektual, əmək və maddi resursları yenidən bölüşdürə bilərsiniz). Eyni zamanda, onların aradan qaldırılması üçün vaxtın az olması səbəbindən səhvlərin düzəldilməsinin çətinliyi layihənin əhatə dairəsinin, layihə iştirakçılarının və onların iş üsullarının, layihə cədvəlinin və hesabat formalarının, eləcə də layihənin iş qrafikinin çox diqqətlə müəyyən edilməsini tələb edir. müqavilənin şərtləri.

Meqalayihələr– bunlar bir-biri ilə əlaqəli çoxlu layihələri özündə birləşdirən, ümumi məqsəd, ayrılmış resurslar və onların həyata keçirilməsi üçün ayrılan vaxtla birləşdirilən məqsədyönlü proqramlardır. Belə proqramlar beynəlxalq, dövlət, milli, regional (məsələn, azad iqtisadi zonaların, respublikaların, Şimalın kiçik xalqlarının və s. inkişafı), sektorlararası (yəni iqtisadiyyatın bir neçə sektorunun maraqlarına toxunan), sektoral ola bilər. və qarışdırılır.

Bir qayda olaraq, proqramlar hökumətin yuxarı səviyyələrində formalaşır, dəstəklənir və əlaqələndirilir: dövlət (dövlətlərarası), respublika, regional, bələdiyyə və s.

Yaxınlıqda meqalayihələr var fərqləndirici xüsusiyyətlər:

1) yüksək qiymət (təxminən 1 milyard dollar və ya daha çox);

2) yüksək kapital tutumu - belə layihələrdə maliyyə resurslarına ehtiyac, bir qayda olaraq, maliyyələşdirmənin qeyri-ənənəvi (kapital, qarışıq) formalarını, adətən firmalar konsorsiumu tərəfindən tələb olunur;

3) yüksək əmək intensivliyi – 2 milyon adam-saat. dizayn üçün, 15-20 milyon adam-saat. tikinti üçün;

4) uzun icra müddəti: 5-7 il və ya daha çox;

5) digər ölkələrin iştirakının zəruriliyi;

6) icra sahələrinin uzaqlığı və buna görə də infrastruktur üçün əlavə xərclər;

7) regionun və hətta bütövlükdə ölkənin sosial və iqtisadi mühitinə təsir.

Sənaye meqalayihələrinin ən tipik nümunələri yanacaq-energetika kompleksində və xüsusilə neft-qaz sənayesində həyata keçirilən layihələrdir. Beləliklə, Uzaq Şimalın neft və qazlı rayonlarını ölkənin mərkəzi, qərb sərhədləri və iri sənaye sahələri ilə birləşdirən magistral boru kəmərləri sistemləri 2-3 il ərzində növbələrdə (“yivlər”) tikilmişdir. hər il. Üstəlik, belə bir layihənin müddəti orta hesabla 5-7 il, dəyəri isə 10-15 milyard dollardan çox olub.

Kompleks layihələr texniki, təşkilati və ya resurs problemlərinin mövcudluğunu nəzərdə tutur, onların həlli qeyri-trivial yanaşmalar və onların həlli üçün artan xərcləri tələb edir.

Təcrübədə sadalanan mürəkkəblik növlərindən hər hansı birinin üstünlük təşkil etdiyi mürəkkəb layihələrin “kəsilmiş” versiyaları mövcuddur. Məsələn, qeyri-ənənəvi tikinti texnologiyalarından istifadə, layihə iştirakçılarının xeyli hissəsi, kompleks maliyyələşdirmə sxemləri və s. – bütün bunlar layihələrin mürəkkəbliyinin təzahürüdür.

Qısa müddətli layihələr Onlar adətən müxtəlif növ yeni məhsullar istehsal edən müəssisələrdə, sınaq zavodlarında və bərpa işlərində satılır. Bu cür saytlarda müştəri adətən layihənin son (faktiki) dəyərini ilkin dəyərinə qarşı artırır, çünki onun tez başa çatması onu daha çox maraqlandırır.

Sıfır Qüsur Layihələri Artan keyfiyyət üstünlük təşkil edən amil kimi istifadə olunur. Tipik olaraq, sıfır qüsurlu layihələrin dəyəri çox yüksəkdir və yüz milyonlarla və hətta milyardlarla dollarla ölçülür (məsələn, atom elektrik stansiyaları).

Modul layihələr obyektlərin modul konstruksiyası ilə əlaqələndirilir (başqa sözlə, bu mürəkkəb blok üsuludur), onun mahiyyəti gələcək obyektin əksəriyyətinin (bəzən onun dəyərinin 95% -ə qədər) gələcəyin yerində istehsal olunmamasıdır. əməliyyat, lakin "yan tərəfə" - bəzən tikinti sahəsindən minlərlə kilometr arxada, fabrik və ya yarımfabrik şəraitində. İstehsaldan sonra belə böyük modullar nəql edilir və gələcək istismar yerində quraşdırılır. Bu üsul inkişaf etməmiş sənaye və sosial infrastrukturu olan çətin, ucqar ərazilərdə tikilmiş sənaye obyektləri (adətən yanacaq və enerji məqsədləri üçün) üçün effektivdir. Tam blok metodu (CBM) Qərbi Sibirin çətin əldə edilən ərazilərində neft və qaz yataqlarının işlənməsi problemini həll etmək üçün 80-ci illərdə yerli təcrübədə geniş istifadə edilmişdir.

Mono layihələrçox layihələrə alternativ kimi çıxış edir, dəqiq müəyyən edilmiş resurs, vaxt və digər çərçivələrə malikdir, vahid layihə komandası tərəfindən həyata keçirilir və ayrıca investisiya, sosial və s. layihələr.

Beynəlxalq layihələr adətən əhəmiyyətli mürəkkəbliyə və qiymətə malikdir. Onlar həm də inkişaf etdikləri ölkələrin iqtisadiyyatında və siyasətində mühüm rolu ilə seçilirlər. Bu layihələr adətən bir-birini tamamlayan əlaqələrə və tərəfdaşların imkanlarına əsaslanır.

Belə layihələrin problemlərini həll etmək üçün müəyyən birgə nəzarət altında müəyyən kommersiya məqsədlərinə nail olmaq üçün iki və ya daha çox iştirakçını birləşdirən birgə müəssisələr yaradılır. Bu zaman hər bir tərəfdaş öz töhfəsini verir və qazancda müəyyən şəkildə iştirak edir.

Tədqiqatçı R.Arçibaldın fikrincə, layihənin idarə edilməsi metod və yanaşmaların ixtisaslaşması istiqamətində inkişaf edir.

Archibald Cədvəl 1-də təqdim olunan layihələrin aşağıdakı kateqoriyalarını müəyyən edir.

Cədvəl 1 – Layihələrin təsnifatı (R.Archibalda görə)

Layihə kateqoriyası Nümunələr
1) Müdafiə və aerokosmik layihələr - yeni silah sistemlərinin və hərbi texnikanın inkişafı; - peyklərin yaradılması və buraxılması və s.
2) Biznes və təşkilati inkişaf layihələri - aktivlərin alınması və birləşdirilməsi; - idarəetmə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi; - yeni biznesin yaradılması; - yenidən təşkili.
3) Telekommunikasiya layihələri - yeni telekommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi; - sistemlərin inkişafı.
4) Tədbirlərin hazırlanması və keçirilməsi layihələri - Olimpiya Oyunları; - qurultaylar; - konvensiyalar və s.
5) İnfrastruktur layihələri - tikinti (mülki və sənaye yolu, enerji və neft-qaz, ekoloji; gəmiqayırma); - aktivlərin istismardan çıxarılması və təmiri və s.
6) İnformasiya sistemlərinin inkişafı və tətbiqi layihələri - proqram təminatının inkişafı; - standart sistemlərin tətbiqi; - mürəkkəb İT layihələri.
7) Beynəlxalq və hökumət layihələri - ərazilərin inkişafı; - Kənd təsərrüfatı; - səhiyyə; - təhsil və s.
8) Media və şou-biznes layihələri - çəkiliş; - televiziya proqramları;
- teatr tamaşaları və s. 9) Yeni məhsul və xidmətlərin inkişafı
- yeni istehsal avadanlıqlarının işlənib hazırlanması; - istehlak məhsulları və xidmətləri; - əczaçılıq məhsulları; - bank məhsulları və xidmətləri. 10) Tədqiqat və inkişaf

- ekoloji tədqiqatlar; - tibbi tədqiqat;

- elmi tədqiqatlar və s.

Bu tip layihələrin bir çoxu üçün onların həyata keçirilməsinə və idarə olunmasına xüsusi yanaşmalar hazırlanır, lakin layihələrin idarə edilməsinin əsas prinsipləri bütün növ layihələr üçün eyni qalır.

Bu iki fəaliyyət növü arasındakı əsas fərqlər aşağıdakılardır: əməliyyat fəaliyyətləri təkrarlanan, tsiklik xarakter daşıyır, layihələr isə konkret vaxt çərçivəsində unikal məqsədlərə nail olmağa yönəlib.

Təkrarlanan əməliyyatlar kifayət qədər yüksək əminlik dərəcəsi ilə xarakterizə olunur, mənimsənilmiş texnoloji proseslərin və mövcud avadanlıqların istifadəsini nəzərdə tutur və oxşar istehsal dövrlərində mövcud avadanlıq və resurslardan istifadənin səmərəliliyinin artırılmasına yönəlmiş idarəetmə sistemini tələb edir.

Layihələr, bir qayda olaraq, müəyyən həyata keçirilməsinə yönəldilir dəyişikliklər təşkilat daxilində və ya xarici mühitdə. Müvafiq olaraq, onların həyata keçirilməsi yüksək dərəcə tələb edir qeyri-müəyyənlik, həm layihə işinin icrası, həm də xarici mühitlə əlaqədardır.

Məsələn, avtomobillərin istehsalını nəzərə alsaq, o zaman istehsal xəttinin istismarı, mühasibatlıqda rüblük balansların tərtib edilməsi və ya daxil olan/gedilən yazışmaların işlənməsi təkrarlanan əməliyyatlara aid edilə bilər.

Baxılan işdə daxili dəyişikliklərə misal olaraq yeni məhsul modellərinin hazırlanması, konveyerin yenidən konfiqurasiyası və ya təmiri və ya yeni avtomatlaşdırılmış sistemin tətbiqi daxildir.

Təşkilatdan kənar dəyişikliklərə marketinq kampaniyasının aparılması, biznes sahələrinin genişləndirilməsi və hədəflənmiş bazar dəyişiklikləri daxildir.

Şəkil 2 və Cədvəl 2-də təşkilatdakı layihələr və əməliyyat fəaliyyətlərinin nümunələri, eləcə də layihələrlə müntəzəm işlərin müqayisəsi verilmişdir.

Şəkil 2 - Təşkilatdakı layihələr və əməliyyat fəaliyyətləri

Cədvəl 2 - Daimi işlərin layihələrlə müqayisəsi

Beləliklə, bu gün şirkətin fəaliyyətinin əhəmiyyətli bir hissəsi layihə fəaliyyətlərindən ibarətdir. Planlaşdırma və nəzarət baxımından əməliyyatdan daha mürəkkəb olduğunu nəzərə alsaq, müasir bir şirkətin yüksək və orta menecerləri, mütəxəssislərin fikrincə, iş vaxtının 60% -ni layihənin həyata keçirilməsi məsələlərinə həsr edirlər.

Layihənin təsnifatı

Müasir elmdə texniki dizaynı (əvvəllər məlum məqsədlər üçün layihələrin işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi) və humanitar dizaynı (təfəkkürün və fəaliyyətin problemli təşkili) fərqləndirirlər. Yerli pedaqogikada layihələrin ən dolğun təsnifatı dərslikdə təklif olunan təsnifatdır E.S. Polat. İstənilən akademik fənnin tədrisində istifadə olunan layihələrə tətbiq oluna bilər. Budur layihələrin təsnifatı:

1. Tədqiqat layihələri.

Bu cür layihələr hərtərəfli düşünülmüş struktur, müəyyən edilmiş məqsədlər, tədqiqat predmetinin bütün iştirakçılar üçün aktuallığının əsaslandırılması, məlumat mənbələrinin təyin edilməsi, düşünülmüş metodlar və nəticələr tələb edir. Onlar tamamilə kiçik bir araşdırmanın məntiqinə tabedirlər və həqiqi elmi araşdırmaya yaxın bir quruluşa malikdirlər.

2. Yaradıcı layihələr.

Yaradıcı layihələr nəticələrin müvafiq təqdimatını tələb edir. Onlar, bir qayda olaraq, iştirakçıların birgə fəaliyyəti üçün müfəssəl struktura malik deyillər. Qrup tərəfindən qəbul edilən birgə fəaliyyət məntiqinə və layihə iştirakçılarının maraqlarına uyğun olaraq yeni yaranır və daha da inkişaf edir. Bu halda, planlaşdırılan nəticələr və onların təqdim edilməsi forması barədə razılığa gəlmək lazımdır.

Qeyd edək ki, istənilən layihə yaradıcı yanaşma tələb edir və bu mənada istənilən layihəni yaradıcı adlandırmaq olar.

Bu tip layihə dominant prinsip əsasında müəyyən edilmişdir.

3. Rol oyunları layihələri.

Bu cür layihələrdə struktur da yalnız təsvir edilir və layihənin sonuna qədər açıq qalır. İştirakçılar layihənin mahiyyəti və məzmunu və həll olunan problemin xüsusiyyətləri ilə müəyyən edilmiş müəyyən rolları öz üzərinə götürürlər.

Burada yaradıcılıq dərəcəsi çox yüksəkdir, lakin dominant fəaliyyət növü hələ də rol oyunudur.

4. İnformasiya layihələri.

Bu tip layihə ilkin olaraq obyekt və ya hadisə haqqında məlumat toplamaq məqsədi daşıyır; layihə iştirakçılarını bu məlumatlarla tanış etmək, onları təhlil etmək və geniş auditoriya üçün nəzərdə tutulmuş faktları ümumiləşdirmək. Bu cür layihələr, tədqiqat layihələri kimi, yaxşı düşünülmüş struktur və layihə üzərində iş irəlilədikcə sistematik düzəlişlər etmək imkanı tələb edir.

Bu cür layihələr çox vaxt tədqiqat layihələrinə inteqrasiya olunur və onların üzvi hissəsinə, moduluna çevrilir.

5. Təcrübə yönümlü layihələr.

Bu layihələr lap əvvəldən layihə iştirakçılarının fəaliyyətinin aydın şəkildə müəyyən edilmiş nəticələri ilə seçilir ki, bu da mütləq iştirakçıların özlərinin sosial maraqlarına yönəldilir.

Belə bir layihə yaxşı düşünülmüş struktur, hətta onun iştirakçılarının bütün fəaliyyəti üçün ssenari, onların hər birinin funksiyalarını müəyyən edən, birgə fəaliyyətin aydın nəticələrini və son məhsulun dizaynında hər kəsin iştirakını tələb edir.

6. Monolayihələr.

Bir qayda olaraq, bu cür layihələr bir akademik mövzu çərçivəsində həyata keçirilir. Bu zaman proqramın ən mürəkkəb bölmələri və ya mövzuları seçilir, məsələn, xarici dil kursunda bunlar regionşünaslıq, sosial, tarixi mövzular və s.

Əlbəttə ki, tək layihələr üzərində işləmək müəyyən bir problemin həllinin digər sahələrindən biliklərin istifadəsini nəzərdə tutur. Lakin problemin özü filoloji, linqvistik və mədəni biliklərin əsas axınındadır. Belə bir layihə həm də layihənin məqsəd və vəzifələrinin deyil, həm də nəticədə tələbələrin əldə etmələri gözlənilən bilik və bacarıqların dəqiq təyinatı ilə dərslərin diqqətlə qurulmasını tələb edir. Qruplarda hər dərsdə işin məntiqi əvvəlcədən planlaşdırılır (qruplarda rollar tələbələr tərəfindən paylanır), təqdimat forması layihə iştirakçıları tərəfindən müstəqil olaraq seçilir. Çox vaxt bu cür layihələr üzərində iş dərs saatlarından kənarda fərdi və ya qrup layihələri şəklində davam edir.

7. Fənlərarası layihələr.

Fənlərarası layihələr adətən dərsdən kənarda həyata keçirilir. Bunlar iki və ya üç mövzuya təsir edən kiçik layihələr, eləcə də layihənin bütün iştirakçıları üçün əhəmiyyətli olan bu və ya digər olduqca mürəkkəb problemi həll etməyi planlaşdıran kifayət qədər həcmli, uzunmüddətli, məktəb miqyasında olan layihələr ola bilər.

Bu cür layihələr mütəxəssislər tərəfindən çox səriştəli koordinasiya, aydın şəkildə müəyyən edilmiş tədqiqat vəzifələri ilə bir çox yaradıcı qrupların əlaqələndirilmiş işi, aralıq və yekun təqdimatların yaxşı işlənmiş formaları tələb edir.

Təcrübədə, adətən, bu və ya digər layihəni saf formada görmək mümkün deyil, yalnız konkret layihədə iştirakçıların fəaliyyətlərinin dominant fokusundan danışmaq olar; Lakin tam hüquqlu layihə fəaliyyəti kiçik məktəblilərin yaş imkanlarına uyğun gəlmir. Bununla əlaqədar olaraq, daha sonra tanış olacağımız dizayn tapşırıqları üsulu geniş istifadə olunur.

V.İ.Xambalinova müəllim, Voronej şəhəri 71 nömrəli orta məktəb

Layihə metodunun əsas ideyası tələbələrin təhsil və idrak fəaliyyətinin praktiki və nəzəri problemi həll etməklə əldə edilən nəticəyə yönəldilməsidir. Tələbələrin layihə və tədqiqat fəaliyyəti ümumi nəticə əldə etməyə yönəlmiş ümumi məqsədə, razılaşdırılmış fəaliyyət metodlarına malik olan birgə təhsil, idrak, yaradıcılıq və oyun fəaliyyətidir.

Tədqiqat fəaliyyətinin elementlərindən istifadə uşaqlara öyrətməkdən çox, onlara öyrənmə yollarını öyrətmək və onların idrak fəaliyyətinə rəhbərlik etməyə imkan verir. Tələbələr müxtəlif növ tədqiqat işlərində böyük maraqla iştirak edirlər. Layihə metodu tədqiqat, yaradıcı, müstəqil fəaliyyətlər təşkil etməyə imkan verir.

İşin mövzusu aydın şəkildə düşünülmüşdür. Uşaqlara materialı müvafiq məntiqi ardıcıllıqla təşkil etməyi öyrətmək lazımdır; təhsil və idrak fəaliyyəti elə qurulmalıdır ki, onlar elmi və idrak fəaliyyətinin məntiqini əks etdirsin.

Təbii ki, müəllimin çox işi var. Layihənin mövzusunu əvvəlcədən seçmək, tələbələrin qarşısına qoyulacaq məqsəd və vəzifələri düşünmək lazımdır. Layihədə oğlanları maraqlandırmaq lazımdır.

Müəllimin vəzifəsi uşaqları məharətlə məqsədlərinə çatdırmaq və ümumi məlumat axınından lazımi məlumatları seçməyə kömək etməkdir. Layihənin hər bir mərhələsinin öz məhsulu olmalıdır.

Mürəkkəb və çoxməqsədli bir metod kimi təhsil layihəsi çox sayda növ və çeşidə malikdir. Onları başa düşmək üçün ən azı üç fərqli təsnifat tələb olunur.

Mən hər bir layihənin əsas xüsusiyyətlərini müəyyən edən ən əsasdan başlayacağam.

1. Təcrübə yönümlü layihə layihə iştirakçılarının özlərinin və ya xarici müştərinin sosial maraqlarına yönəldilmişdir. Məhsul əvvəlcədən müəyyən edilmişdir və bir sinif, məktəb, məhəllə, şəhər, dövlət həyatında istifadə edilə bilər. Palitra müxtəlifdir - ofis üçün tədris vəsaitindən tutmuş Rusiya iqtisadiyyatının bərpası üçün tövsiyələrə qədər. Məhsulun praktikada istifadəsinin reallığını və problemi həll etmək qabiliyyətini qiymətləndirmək vacibdir.

2. Tədqiqat layihəsi strukturu həqiqətən elmi araşdırmaya bənzəyir. Buraya seçilmiş mövzunun aktuallığının əsaslandırılması, tədqiqat məqsədlərinin müəyyən edilməsi, sonrakı yoxlama ilə fərziyyənin məcburi formalaşdırılması və əldə edilmiş nəticələrin müzakirəsi daxildir. Bu zaman müasir elmin metodlarından istifadə olunur: laboratoriya təcrübəsi, modelləşdirmə, sosioloji sorğu və s.

3 .İnformasiya layihəsi təhlil, ümumiləşdirmə və geniş auditoriyaya təqdim etmək məqsədilə hansısa obyekt və ya hadisə haqqında məlumat toplamaq məqsədi daşıyır. Belə bir layihənin nəticəsi çox vaxt mediada dərc olunan nəşrlərdir. Belə bir layihənin nəticəsi sinif və ya məktəb üçün informasiya mühitinin yaradılması ola bilər.

4. Yaradıcı layihə nəticələrin təqdim edilməsinə ən sərbəst və qeyri-ənənəvi yanaşmanı nəzərdə tutur. Bunlar almanaxlar, teatr tamaşaları, idman oyunları, təsviri və ya dekorativ sənət əsərləri və videolar ola bilər.

5. Hazırlanması və həyata keçirilməsirol layihəsi ən çətin. Dizaynerlər orada iştirak etməklə ədəbi və ya tarixi personajların, uydurma qəhrəmanların rollarını öz üzərlərinə götürürlər. Belə bir layihənin nəticəsi sona qədər açıq qalır.

Tamlığa əsasən, iki növ layihə var.

1. Monolayihələr. Bir fənn və ya bir bilik sahəsi çərçivəsində aparılır. Lakin onlar digər bilik və fəaliyyət sahələrindən olan məlumatlardan istifadə edə bilərlər.
2. Fənlərarası layihələr. Onlar yalnız dərs saatlarından kənarda və müxtəlif bilik sahələrində bir neçə mütəxəssisin rəhbərliyi altında həyata keçirilir.

Layihələr iştirakçılar arasında təmasların xarakterinə görə də fərqlənir:

sinifdaxili;
- məktəbdaxili;
- regional;
- regionlararası;
- beynəlxalq.

Təhsil layihəsinin mühüm mərhələlərindən biri təqdimatdır. Layihəni təqdim etmək üçün forma seçmək, layihə fəaliyyətinin məhsulu üçün forma seçməkdən az deyil, daha çətin bir işdir.

İnanıram ki, müəyyən bir fantaziya uçuşu tələb olunur. Dizaynerlərin maraq və qabiliyyətlərini - bədii, bədii, təşkilati, dizayn və texniki birləşdirmək vacibdir.

Təqdimatın özü böyük tərbiyəvi təsirə malikdir. Uşaqlara öz fikirlərini və fikirlərini əsaslandırılmış şəkildə ifadə etməyi, onların fəaliyyətini təhlil etməyi, əks etdirmənin nəticələrini təqdim etməyi, qrup və fərdi müstəqil işlərin təhlilini, hər bir layihə iştirakçısının töhfəsini öyrətmək vacibdir. Uşaqlar layihə üzərində necə işlədiklərini dəqiq desinlər. Eyni zamanda, vaxtının əhəmiyyətli hissəsinin istehsalına həsr olunmuş əyani material nümayiş etdirilir, əldə edilmiş bilik və bacarıqların praktik tətbiqi və həyata keçirilməsinin nəticəsi göstərilir. Təqdimatın məqsədi təqdimat bacarıqlarını inkişaf etdirməkdir. Bunlara daxildir:

layihə probleminin formalaşdırılması və həllini qısa və kifayət qədər tam təsvir etmək;
- layihə problemini başa düşməyi, layihənin məqsəd və vəzifələrini və seçilmiş həll yolunu öz tərtib etməyinizi nümayiş etdirin;
– həll metodunun seçilməsini əsaslandırmaq üçün həll yolunun axtarışının gedişatını təhlil etmək;
– tapılan həlli nümayiş etdirmək;
– layihə üzrə işin gedişatına müxtəlif amillərin təsirini təhlil etmək;
– problemin həllinin uğuru və effektivliyinin, problemin formalaşdırılması səviyyəsinin həll yolunun tapılan vasitələrə adekvatlığının öz-özünə təhlilini aparmaq.

Əsərlərin müdafiəsi məktəbdə canlı qəzet nəşr etmək, ümumməktəb konfransında çıxış etmək, rayon və şəhər müsabiqələrində çıxış etmək formasında həyata keçirilir.

Görülən iş (model, rəsm, rəsm və s.) nəticəsində öz əlləri ilə hazırlanmış məmulat (məhsul) idrak qabiliyyətini aktivləşdirir və uşaqlarda müsbət reaksiyalar alır. Layihə işi materialı dərsin müxtəlif mərhələlərində istifadə olunur. Müəlliflər siniflərə girib özləri dərs keçirlər.

Belə ki: müəllimin layihə-tədqiqat metodundan istifadə etməsi şagirdlərin idrak fəaliyyətini intensivləşdirməyə imkan verir, ənənəvi tədris prosesini canlandırır, hər bir şagirdin fərdi keyfiyyətlərinin təzahürünə töhfə verir.

Ədəbiyyat.

1.Müasir ibtidai siniflərdə innovativ tədris texnologiyaları. O.E.Jirenko, E.V.Lapina - Voronej: VOIPKiPRO, 2010.

© 2024 youmebox.ru -- Biznes haqqında - Faydalı biliklər portalı