Orta qrupda yazda quş siniflərinin konspekti. Orta qrupda nitqin inkişafına dair dərsin xülasəsi "Bahar hadisəsi

ev / Biznes ideyaları

4000302260mərkəz 22.4.2014
330009500022.4.2014
420003175000880009408795KGU "Vinno orta məktəbi"
Tamamladı: Çaqanova.Ş.S.
450000KSU "Vinnenskaya orta məktəbi"
Tamamladı: Çaqanova.Ş.S.
420003175000175001870710Meşə gözəlliyi-Ağaclar.450000Meşə gözəlliyi-Ağaclar.

Mütəşəkkil təhsil fəaliyyətinin texnoloji xəritəsi.
2 kiçik qrup.
Təhsil sahəsi: "İdrak".
Mövzu: "Meşənin gözəlliyi ağaclardır."
Bölmə: Xarici dünya ilə tanışlıq.
Məqsəd: simvolların köməyi ilə uşaqların cansız təbiət haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.
Uşaqların ətrafdakı dünya haqqında anlayışlarını genişləndirin və dərinləşdirin, vəhşi
heyvanlar və həşəratlar.
Əlaqəli nitqi inkişaf etdirin. Ətraf mühitə hörmət tərbiyə edin
dünya.
Avadanlıqlar: Taxta, dələ, tülkü, quşlar, arılar, kəpənək, vedrə su və suvarma üçün şüşələr, günəş.
İkidilli komponent: tülkü-tulki, dələ-tiyn, quşlar-kustar.
Mərhələlər. Tərbiyəçinin hərəkətləri. Uşaqların cavabları.
Motivasiya-təşviq Bu gün xüsusi bir günümüz var. Baxın, qonaqlarımız var. Gəlin qonaqları salamlayaq.
Salam əziz günəş!
Salam mavi səma!
Salam əziz torpaq!
Salam sən və mənə salam!
Uşaqlar maraqlanır, emosional cavab verirlər.
Təşkilati - axtarış
Uşaqların diqqətini əvvəlcədən hazırlanmış ağaca çəkirəm.
-Bax o nədir?
-O nədir?
Ağacın hündür və gözəl böyüməsi üçün nə etmək lazımdır?
Gəlin hamımız birlikdə ağacı sulayaq. (uşaqlar qalxıb ağacı sulayırlar).
Bir gün yaşamayacaqsan
Həyatın suyunu içməsən,
O getdi, bəla gələcək
Hər yerdə hər kəsə lazımdır!
- Ağacımız böyüdü?
Bir ağac üçün başqa nə lazımdır?
-Yəqin ki, günəş, buludların arxasından çölə bax, günəş çıxdı. Günəş parlaq, parlaq, gözümüzü kor etdi. Gözlərinizi ovuclarınızla bağlayın. (bir ağac görünür, hündür və gözəl).
-Bax, ağacımız böyüdü.
Niyə bizə ağac lazımdır?
-Heyvanlar, quşlar, həşəratlar yağışdan və küləkdən sığınır.
Ağacda hansı heyvanlar yaşayır? Mən sizə tapmaca verəndə biləcəksiniz:
Ağacda çuxur var
Çuxurda istidir
Və boşluqda kim var
İstilikdə yaşamaq?
-Dələ. Qazax dilində dələ “tiyn” olacaq, məndən sonra təkrarla.
-Katya, mənə dələnin harada yaşadığını göstər?
Dələnin yaşadığı evin adı nədir?
- İçi boş.
2 tapmaca:
Tüklü quyruğu olan qırmızı saçlı
Meşədə bir ağacın altında yaşayır.
-Tülkü. Qazaxda “tulki” olacaq, məndən sonra təkrarlayın.
-Asılcan, tülkünün harada yaşadığını göstər mənə?
Tülkünün yaşadığı evin adı nədir?
-Nora.
3 tapmaca:
Əlləri yoxdur, amma qurmağı bilir.
- Quş.
Bəli, onlar quşlardır. Quşlar ağaclarda yuva qururlar. Qazaxda quşlar "qustar" olacaq. Məndən sonra təkrar et.
-Ağacda həşəratlar da yaşayır, monitora baxın (noutbukda həşəratları göstərirəm).
-Bir ağacın üstünə həşərat göndərək ki, orada yaşasınlar. Uşaqlar ağaca kəpənəklər, arılar, qarışqalar qoyurlar.
-İndi istirahət edək.
Fizkultminutka.
Külək birdən güclü əsdi
Ağacın yarpaqlarını fırçalayın.
Bütün yarpaqlar fırlanır
Hamı yerə uçdu.

Didaktik oyun: "Çək."
Məqsəd: ağacların yarpaqlarını bitirmək.
Uşaqlar yarpaqları çəkirlər.
-Yarpaqlar hansı rəngdədir?
Əsərlərin sərgisi.
Ayağa durun və ağacı nəzərdən keçirin və sulayın.

Yox.
Günəş.
Əlləri ilə gözlərini yumurlar.
Gözlərinizi açın və təəccüblə baxın.
Tapmacaları həll edin.
dələ.
Boş göstərir.
Tülkü. Tülkünün harada yaşadığını göstərir.
Quşlar.
Quşların harada yaşadığını göstərin.
Laptop böcəklərinə baxırıq.
Uşaqlar ağaca həşərat göndərirlər.
Oxuyun və hərəkət edin.
Yarpaqlar bir ağacın çəkildiyi bir kağız parçasına çəkilir. Onlar öz işlərini sərgiləyirlər.
Reflektor-düzəldici -Sinifdə nə xoşunuza gəldi?
Fikirlərini bildirirlər, dərsləri bəyəndiklərini deyirlər.

gözlənilən nəticə
Bilin: ağacda kim yaşayır.
Var: cansız təbiət haqqında təsəvvürlər.
Bacarmaq: tapmacaları həll etmək və tapşırıqları yerinə yetirmək.


Əlavə edilmiş fayllar

Region inteqrasiyası:bilik, ünsiyyət, sosiallaşma.

Proqram vəzifələri:

1. Mövzu üzrə lüğəti aktivləşdirin, köçəri quşların, onların cücələrinin adlarını, yaz əlamətlərini (damcılar, buz sürüşməsi, ərimiş yamaqlar, primroslar) düzəldin, ümumiləşdirici sözlərdən istifadə edin (köçəri, qışlayan).

2. Nitqin qrammatik strukturunu formalaşdırın: piktoqramlar əsasında nitqdə isimlərdən istifadə edin, nitqdə ON, C ön sözlərindən istifadə edin.

3. Mnemonika texnikasından istifadə edərək yaz haqqında təsviri hekayə qurun.

4. Məntiqi təfəkkürün elementlərini inkişaf etdirin.

5. Dialoq nitqin, intonasiya ifadəliliyinin, ünsiyyət bacarıqlarının inkişafında məşq.

6. Təbiətə hörmət tərbiyə etmək.

GCD tərəqqi.

Giriş. Qar əriyir

çəmən canlandı

gün gəlir

nə vaxt olur?

Giriş. Düzdür, yazda.

İndi hansı mövsümdəyik?

Yaz aylarının adları nədir?

- İndi ay neçədir?

- Gəlin baharın əlamətlərini xatırlayaq və bahar haqqında danışaq. Zərfdəki sehrli şəkillər bu işdə bizə kömək edəcəkdir.

(Uşaqlar simvolik şəkillərdən istifadə edərək yaz haqqında nağıl düzəldirlər: zərfdən şəkillər çıxarır, izah edir və lövhəyə qoyurlar). Qoşma 1.

Uşaqlar: - Yazda günəş isinir. Ərimələr görünür. Qar əriyir, çaylar axır. Damlama başlayır. Çayda buz başlayır. Böcəklər oyanır. Çiçəklər görünür - primroslar. Yaşıl ot görünür. Ağaclar tumurcuqlayır. Quşlar gəlib yuva qurmağa başlayırlar.

Qeyd: - Yazda danışmaq istəyirəm gözəl sözlər, bir-birimizə gül uzadıb bahar haqqında gözəl sözlər söyləyəcəyik. Bahar, nə?

Uşaqlar: - Günəşli, isti, şən, şən, oxuyan, yaşıl, səs-küylü, çiçəklənən, parlaq, çoxdan gözlənilən və s.

Qeyd: Yazda bizə gələn quşların adları nədir? (miqrasiya).

(Adları dəqiqləşdirərək quşların şəkillərini nümayiş etdirir: qarğa, ulduz, bülbül, leylək, quş, ququ, qaranquş,)

Bütün quşların ortaq cəhəti nədir?

(Şəkilləri - simvolları ifşa edir, uşaqlar növbə ilə deyirlər)Əlavə 2

Uşaqlar: Bütün quşların dimdiyi və 2 qanadı var. 2 ayaq, bədən lələk və aşağı ilə örtülmüşdür, onlar yumurtadan görünür.

Qeyd: İndi gözlərini yum, quşlar səninlə gizlənqaç oynayacaq.

  1. Didaktik oyun "Kim getdi?"

Qeyd: Düşün və de ki, hansı quş artıqdır və niyə?

  1. Didaktik oyun "Dördüncü əlavə?(şəkillər üzrə)

qaranquş, sərçə, qarğa, sığırcık.

Qarğa, leylək, göyərçin, sərçə.

Rook, tit, qaranquş, ququq.

Magpie, sərçə, ağacdələn, qaranquş.

Göyərçin, ququ, quş, durna

  1. Fizminutka:

"Mən qaratoyuqam, sən qaratoyuqsan"- kommunikativ ünsiyyət üçün oyun:

(uşaqlar cüt-cüt durur)

Mən qaraciyərəm - (bir-birinə işarə edir)

Və sən qaraciyərsən - (bir-birinə işarə edir)

Mənim burnum varşəhadət barmağınızla burnunuza toxunun)

Və sənin burnun var(şəhadət barmağı ilə qonşunun burnuna toxun)

Yanaqlarım hamardır - (yanaqlarını göstər)

Və yanaqların hamardır - (qonşunun yanaqlarını göstər)

Biz iki dostuq (əlləri tutun)

Biz bir-birimizi sevirik -(qucaqlayır)

Qeyd: Niyə bu quşlar köçəri adlanır?

Uşaqlar: - Çünki payızda isti iqlimlərə uçur, yazda isə geri qayıdırlar.

Qeyd: - Niyə quşlar payızda uçurlar?

Uşaqlar: “Çünki hava soyuyur və yeməyə heç nə yoxdur.

Qeyd: - Köçəri quşlar üçün daha dəhşətli nədir: soyuq, yoxsa aclıq?

Uşaqlar: – Aclıq, çünki onlar yalnız həşərat yeyirlər və soyuqdan gizlənə bilərsiniz.

Qeyd: - Yazda quşların çox vacib işləri var. Quşlar yazda nə edir?

Uşaqlar: - Yuva qurun, cücələr yetişdirin, cücələri bəsləyin.

log: - Cücələr nə adlanır?

  1. Didaktik oyun "Cücələri adlandırın."

Ördəyin ördək balası var

Qazın balası var

Leyləklərin leyləkləri var

Qalada - qala

Sığırcıkda - sığırğalar

Bülbülün bülbülü var

Kranda - kranlar

Ququda - kuku

5. Lövhədə quş evini təsvir edən şəkil göstərilir.

Qeyd: - Bu evin adı nədir? Kim tikdi? Quş evi hansı quş üçün tikilib? “Sığırcık quş evində yaşayır” cümləsini təkrarlayın

log: - Mənim də sehrli şəkillərim var - köməkçilər, indi hər kəs özü üçün birini götürəcək və şəkildə şifrələnmiş hərəkəti yerinə yetirəcək, sonra bizə nə etdiklərini söyləyəcəklər.

(Uşaqlar bir şəkil seçirlər - ön sözlər sxemi ABŞ və hərəkətləri yerinə yetirmək)

Qeyd: Quş hara endi? (Quş ağacın üstündə oturdu (çitdə, kolda)

Quş haradan uçdu? (Quş ağacdan, hasardan, koldan uçdu)

Qeyd: - Quşlarla necə davranılacağını xatırlayaq və nə etməməli və niyə danışaq.

(Uşaqlar şəkillərdən istifadə edərək cümlələr qururlar.Əlavə 3

Uşaqlar: - Quşları azmışla vura bilməzsiniz, çünki onlara zərər verə bilərsiniz.

- Yuvaları məhv edə bilməzsən, çünki quşlar yuvalarında balalarını çıxarır.

- Siz həşəratları məhv edə bilməzsiniz, çünki quşlar həşərat yeyir.

Qeyd: Quşlardan danışdıq, amma meşədə tək onlar deyil, lakin heyvanlar da baharı qarşılayırlar. Heyvanların yaza necə hazırlaşdığını görək.

  1. Oyun - dramatizasiya "Meşəyə bahar gəldi"

Magpie:

Mən bahar haqqında cıvıldadım

Bütün günü meşədə uçdum.

Telefon olsaydı...

Bax, o budur! (telefonu götürür)

Əvvəlcə ayını oyatacağam.

Mən ona bahar haqqında danışacağam. ( nömrə yığır)

- Mişutkamız yuxuya getdi,

Onu oyatmaq zarafat deyil.

Ayı:

- Salam!

Magpie:

Salam! Salam! Magpie zəng edir!

Ayı:

– Nə olub, ağ üzlü?

Magpie:

- Mişenka, bahar gəldi.

By meşə gəlir odur!

Ayı:

- Gətirilən xəbər budur!

Bahar gəldi deyirsən?

Pəncəmi əmdim yarım il,

İndi bir az bal yeyin!

Magpie:

- Mən tələsməliyəm.

Xaç ananızı çağırın - tülkülər! ( nömrə yığır)

Tülkü:

- Salam!

Magpie:

Salam! Salam! Magpie zəng edir!

Tülkü:

– Nə olub, ağ üzlü?

Magpie:

Lisonka, bahar gəldi.

O, meşədə gəzir!

Tülkü:

“Ah, Magpie, mən necə də şadam!

Daha yaxşı xəbər yoxdur!

Qaranlıq bir minkdə dondurmaq üçün kifayətdir,

Bir təpədə isinmək üçün otururam.

Magpie:

- Yaxşı, mən dovşan axtaracağam,

Xəbəri ona deyəcəm. ( nömrə yığır)

Dovşan:

- Salam!

Magpie:

Salam! Salam! Magpie zəng edir!

Dovşan:

– Nə olub, ağ üzlü?

Magpie:

- Zainka, bahar gəldi.

O, meşədə gəzir!

Dovşan:

- Kolların arasından qaçacağam,

Mən sizə orda-burda deyəcəm.

Meşəmizə o bahar gəldi

Və hər kəsə istilik gətirdi!

Bahar:

Günəşdən daha parlaq olun

Torpağımızı isit.

Böyrəkləri tez açmaq üçün,

Çiçəklərin böyüməsi üçün

Quşların uçması üçün

Mahnılarını ifa etdilər.

Qoy ot yaşıllaşsın

Qoy axınlar hər yerdə səslənsin

Və kəpənəklər çiçəklərə uçur!

(Bahar uşaqlara hədiyyələr verir - kiçik günəşlər.)

Xülasə: Dərsdə kimlər müzakirə olundu?

Dərsin xülasəsi orta qrup nitqin inkişafı üçün
"Bahar hadisəsi"

Hədəf: "Bahar" mövzusunda ardıcıl nitqin inkişafı.

Proqram məzmunu:
- isim üçün söz-təriflər seçməyi öyrənin
- tam cümlələrlə cavab verməyi, tapmacaları həll etməyi öyrənin
-uşaqlara istinad şəkilləri əsasında hekayə yazmağı öyrətmək
- nitqi inkişaf etdirmək - sübut
- eşitmə diqqətini, incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
- şəkilçilərin köməyi ilə sözləri dəyişdirməkdə məşq etmək;
- köçəri quşlar, vəhşi heyvanlar haqqında təsəvvürləri aydınlaşdırmaq və genişləndirmək;
- ən sadə səbəb-nəticə əlaqələrini müəyyən etmək bacarığını həyata keçirmək;
- uzun və qısa səsləri ayırd etmək bacarığında məşq etmək;
- canlı və cansız təbiətdə yaz dəyişiklikləri haqqında təsəvvürləri aydınlaşdırmaq və genişləndirmək;
- "Erkən yazın əlamətləri" mövzusunda lüğəti zənginləşdirmək;
- bir-birini dinləmək bacarığını inkişaf etdirmək;
- doğma təbiətə sevgi və ona hörmət tərbiyə etmək

Materiallar: bir neçə zərf müxtəlif rənglər və müxtəlif fiqurlar (kvadrat, düzbucaqlı), məktub olan zərf, yazın xarakterik əlamətlərini, köçəri quşları əks etdirən kartlar; paltar sancaqları, sarı kağızdan bir dairə; qış və yaz paltarları dəstləri olan kukla, erkən yaz mövzusunda rəngləmə vərəqləri, "Axın" və "Bahar mahnısı" audio yazıları

Dərsdə istifadə olunan üsullar: vizual, şifahi, oyun, praktiki

İlkin iş:
· Canlı və cansız təbiət hadisələrinin gəzintisində müşahidələr (günəş, səma, külək, böyrəklər, quşlar, insanların geyimləri, təmizləyicilərin işi .... avadanlıqların işi üçün);
Eksperimental fəaliyyətlər: obyektlərin günəşdən qızdırılması, otaqda qar və buzlaqların əriməsi, səbəb əlaqəsinin qurulması: daha sürətli əridiyi yerdə, qrup halında kəsilmiş budaqları müşahidə etmək;
erkən yaz əlamətləri olan şəkillərə, açıqcalara, jurnal qırıntıları olan albomlara, erkən yaz əlamətlərinin maketlərinə baxmaq; köçəri quşlar, vəhşi heyvanlar, rəssamların reproduksiyaları;
Bədii ədəbiyyat oxumaq, şeirlər əzbərləmək (mnemonika), tapmacalar tapmaq, yaz haqqında çağırışlara, musiqi əsərlərinə, işarələrə, təbiət səslərinə, söhbətlərə qulaq asmaq;
öyrənmək: didaktik oyunlar, inkişaf edən oyunlar, mobil oyunlar
bədii yaradıcılıq: yaz mövzusunda rəsm (trafaretlər, möhürlər, ştamplar), aplikasiya, modelləşdirmə, rəngləmə, dizayn təbii material, origami

Dərsin gedişatı
Tərbiyəçi: Bu səhər qrupumuzun qapısında üzərində "Vasilek qrupunun oğlanlarına" yazısı olan bir zərf tapdım. Qərara gəldim ki, səni gözləyək, görüm nə cür məktub almışıq. Bəli, zərf qoydum, amma harada olduğunu xatırlamıram. O idi düzbucaqlı, mavi. Mənə tapmağa kömək et! (Qrupda müxtəlif formalı və rəngli bir neçə zərf düzülür, uşaqlar verilmiş atributa görə zərf axtarırlar).

Tərbiyəçi: Orada nə olduğunu bilmək istəyirsən? Gəlin hörmət edək! Hekayə
(Otur və qulaq as)
“Bir vaxtlar dörd fəsil var idi: Qış, Yaz, Yay və Payız. Birlikdə yaşadılar və növbə ilə bütün dünyanı idarə etdilər: 3 ay - Qış, 3 ay - Yaz, 3 ay - Yay və 3 ay - Payız. Ancaq bir gün Qış qərar verdi ki, o, ən vacibi idi və Bahara yol vermək istəmədi. Bitkilər qar örtüyü altında kədərləndi. Quşlar oxumağı dayandırdılar. İnsanlar isinmək üçün soba yandırmaqdan yorulublar. Payız və Yaydan narahatdır. Və Bahar dedi: “Kədərlənmə! Mənim soyuğa qalib gəlməyə kömək edəcək bir möcüzəm var”.

Sirr
gənc, yeni,
Xoşbəxt hazır.
Səhər tezdən qalx -
Tez gözlərimi siləcəm
Və daha parlaq, daha parlaq,
Pəncərədən kənarda - hər şey daha isti, daha isti ...
Bu nədir? -
Uşaqlar: Günəş!

Tərbiyəçi:Əlbəttə. Həqiqətən də günəş ən böyük və ən mehribandır. Burada zərfdə gizlənir. Oh, və sonra şüalar səpələnib. Günəşə kömək edək, şüaları toplayaq və bizə hansı günəşimiz olduğunu söyləyək

Oyun "Baharda günəş" (sifətlərin seçimi)
Uşaqlar sifətləri seçərək günəşə şüalar-paltar bağlayırlar:
· günəş sarı, yuvarlaq, mehriban, isti, şən, sarı, şən, qırmızı, parlaq

baxıcı: Bizdə belə bir günəş var və qrup dərhal daha parlaq və isti oldu. Sonra nə baş verdiyini bilmək istəyirsiniz?

Oynamaq.: Uşaqlar, başqa heç nə yoxdur. Vərəq cırılıb .. Amma zərfin içində ipucu kartları var və nağılı özümüz davam etdirməyimizə kömək edəcəklər.
Bəs yaz günəşi görünəndə nə baş verdi?
Ərimiş yamaqda qar dənələrinin təsviri olan bir kart alın.

Qar əridi və ərimiş yamaqlarda qar dənələri çiçək açdı.

Yetişdirmək.: Uşaqlar, sizə qar dənələrinin necə çiçək açdığını göstərməyi təklif edirəm. Dəsmallar götürün. (Uşaqlar orqanza dəsmallarını götürür və çiçək açan çiçəyi göstərir)

Yetişdirmək.: Nə gözəl. Çoxları evdə belə gözəlliyə sahib olmaq və çiçək yığmaq istəyir. Və mənə deyin ki, qar dənələrini qoparmaq olar? (Uşaqlar: Xeyr.) Niyə?

Bir çiçək götürsəm
Bir çiçək seçsən
Hər şey varsa: mən və sən
Çiçək yığsaq
Bütün sahələr boş olacaq
Və heç bir gözəllik olmayacaq!

Yetişdirmək.: Gəlin qrupu dəsmallarımızla bəzəək və sonra nə baş verdiyini görək.

Buzlaqların təsviri ilə bir şəkil alın.
Yetişdirmək.: Bəs bu nədir?
Uşaqların cavabları. Müəllim yekunlaşdırır:
- Buz sarğıları əriməyə başladı və damcılar səsləndi(Uşaqlardan birindən şəkli təkrarlamasını və maqnit lövhəsinə yapışdırmasını xahiş edir)

Yetişdirmək.: (metallofona yaxınlaşaraq) Günəş parlayır, buzlaq əriməyə başlayır (metallofonda uzun səslər çalır). Günəş getdikcə isinir və buzlaq getdikcə daha tez əriməyə başlayır. (Metallofonda qısa səslər səsləndirir).

İki və ya üç uşağı yaz damcıları oynamağa dəvət edir.
Yetişdirmək.: Gəlin görək sonra nə oldu.
Zərfdən axın təsviri olan rəsm çıxarır. Uşaqların cavabları. Müəllim ümumiləşdirir :
- Brooks gurultu ilə.(Uşaqlardan birindən şəkli təkrarlamasını və maqnit lövhəsinə yapışdırmasını xahiş edir)

Sizi gözlərinizi yummağa və yazda axınların şırıltısına qulaq asmağa dəvət edirəm (uşaqlar gözlərini yumur və axın səslərinin səs yazısı.)

Yetişdirmək.: Gəlin zərfimizə baxaq və davamını öyrənək.
Qönçələri olan bir filial təsviri olan bir kart çıxarılır. Uşaqların cavabları. Müəllim ümumiləşdirir:
- Ağaclarda və kollarda qönçələr şişirdi.(Uşaqlardan birindən şəkli təkrarlamasını və maqnit lövhəsinə yapışdırmasını xahiş edir)

Yetişdirmək: Bunun necə baş verdiyini qrupda müşahidə etdik. (Güldandakı budaqlara yaxınlaşırıq.) Yalnız qönçələrimiz nədənsə daha tez şişir. sizcə niyə? (Uşaqların cavabları: çünki qrupda küçədən daha isti olur). Düzdü, buna görə qışda bütün ağaclar və kollar yatır və yazın gəlişi ilə oyanmağa başlayırlar.
Yetişdirmək.: Yazda başqa nə olur?
Köçəri quşlarla şəkil çəkdirin. Uşaqların cavabları. Müəllim ümumiləşdirir:
Köçəri quşlar cənubdan qayıdırlar.(Uşaqlardan birindən şəkli təkrarlamasını və maqnit lövhəsinə yapışdırmasını xahiş edir)

Qış quşları hara gedir? (Uşaqların cavabları: soyuq olan yerə uçun)
Bir quş götür. Bizə deyin hansı quşunuz var (məsələn: bu öküz quşudur, qışlayır). İndi quşlarımızı yerləşdirək: köçəri quşları günəşə, qışlayanları qar dənəsinə bağlayırıq (xalça üzərində işləyirik).
Yetişdirmək.: Bəs bu vaxt meşədə nə baş verir? (Uşaqlar: heyvanların balaları var)
Yetişdirmək.: Düzdür, belə bir şəkilimiz var? var.
Nəticə:
Heyvanların balaları var.(Uşaqlardan birindən şəkli təkrarlamasını və maqnit lövhəsinə yapışdırmasını xahiş edir)

Vəhşi heyvanların balalarının necə adlandığını xatırlayaq. Bir dairədə olun.
"Analar və körpələr" dairəsində oyun "Bir-çox". ( Məsələn: ayı - balalar - ayı balası).
Qaldırılmış: Və zərfdə başqa bir şəkilimiz var, bu bizə nə deyir?
Uşaqların cavabları. Müəllim ümumiləşdirir:
-İnsanlar yüngül geyimlər geyinirlər. (Uşaqlardan birindən şəkli təkrarlamasını və maqnit lövhəsinə yapışdırmasını xahiş edir)

Kukla Katya gəzintiyə çıxır. Görək düz geyinibmi? Ona nəyi dəyişmək lazımdır? ( Uşaqların cavabları, nitqin sübutu. Kuklada çəkmələr çəkmələrə, isti papaq yüngülə dəyişdirilir)

Təhsilli: Budur, nə gözəl hekayəmiz var. Haqqında danışdığımız hər şeyi bir daha xatırlayaq.(Material birləşdirilir)

Hekayə.
Bahar gəldi. Günəş daha da parlaq və isti oldu. Qar əridi və ərimiş yamaqlarda qar dənələri çiçək açdı. Buz sarğıları əriməyə başladı və damcılar səsləndi. Axınlar guruldadı. Ağaclarda və kollarda qönçələr şişirdi. Köçəri quşlar gəldi. Heyvanların balaları var. Yüngül paltar geyinmiş insanlar.

Hekayənin təkrarlanması üçün 2-3 uşaq çağırılır.
Təhsilli: Bu hekayə üçün gözəl illüstrasiyalarım var. Yalnız onlar rəngli deyil. Mən sizə boyalar, mum rəngli karandaşlar, karandaşlar götürməyi və onları parlaq rənglərə boyamağı təklif edirəm (məhsuldar fəaliyyət)

Başlıq: Orta qrupda "Bahar hadisəsi" nitqinin inkişafı üzrə dərsin xülasəsi

Vəzifə: ən yüksək müəllim ixtisas kateqoriyası
İş yeri: MBDOU No 21
Yer: Kingisepp, Leninqrad vilayəti

Anna Aboltyn
"Baharda quşlar" nitqinin inkişafı üzrə dərsin xülasəsi (orta qrup)

Nitqin inkişafı üzrə bir dərsin xülasəsi

« yazda quşlar»

(orta qrup)

Plan- dərsin xülasəsi.

Hədəf:

Uşaqlara yeni sözlər - sifətlər və isimlər, iki sadə sözdən mürəkkəb sözlər yaratmağı öyrətmək.

Antonimlərdən və ümumi mənalı isimlərdən, ən çox yayılmış sifətlərdən, fellərdən, zərflər, təkliflər. Nominativ və ittiham hallarında cücə bildirən isimlərin cəm formasını düzəldin. İsimlərin ümumi halının cəm halından istifadə etmək düzgündür.

Ümumi nitqi gücləndirin bacarıqlar: eşitmə diqqəti, vizual qavrayış.

İnkişaf uşaqların simvolik simvolları şəkillərlə əlaqələndirmək bacarığı.

Davam et təfəkkürünü inkişaf etdirmək, yaddaş, diqqət.

fərqləndirmək və adlandırmaq quşlar cavab olaraq istifadə edir "miqrasiya quşlar» , qışlama quşlar» .

Balaların adlarını düzəldin quşlar

evləri adlandırın quşlar.

Nağılın dramatizasiya elementləri ilə təkrar danışması "Mənim evim haradadır?".

Uşaqlar, bu gün qeyri-adi bir şeyimiz var işğal, inanılmaz və müxtəlif möcüzələrlə doludur. Möcüzələr bu sehrli çubuğu düzəltməyə kömək edəcəkdir. Sadəcə dalğalandırın, sehrli söz deyin və möcüzə baş verəcək. Möcüzə görmək istəyirsən? Sonra hamı gözlərini yum və mənimlə üçə qədər say. 1-2-3 - möcüzə baş verir! (Qeydiyyat meşə səsləri, mahnı oxumaqla açılır quşlar) .

Yaxşı, nə möcüzə baş verdi? - Bəli!

Uşaqlar, biz bir nağıl meşəsindəyik! Qulaq as, kim belə oxuyur?

o quşlar!

Bu gün qeyri-adi bir gündür

Sizi təəccübləndirmək istəyirəm.

Sovunya xalanın qonağı

İndi hər şeyimiz var.

Müdrik xala Bayquş dünyada hər şeyi bilir və oğlanları çox sevir. Hər dəfə fürsət düşəndə ​​o, uşaqlara müxtəlif çətin tapşırıqlar verir və əgər uşaqlar öhdəsindən gələ bilsələr, onları sürpriz gözləyir. Bayquş xala ilə oynamaq istəyirsən?

Qar hər yerdə əriyirsə, gün uzanır.

Hər şey yaşıl olsa

Çöllərdə isə sel çalır. Günəş daha parlaq olsa. Əgər a quşlar yata bilmir, Külək istiləşsə, Deməli, bizə gəldi ... (Bahar) .

Bəli, gəlişi ilə bahar ətrafda hər şey canlanır. İlk ot yaşıllaşır, günəş daha parlaq və isti parlayır, çaylar şən səslənir, quşlar. Köçəri səyahətçilər evlərinə qayıdırlar quşlar qış üçün daha isti iqlimlərə uçur. Və nə quşlar gəldi? Tapmacaları təxmin etməklə onları tanıyacaqsınız. Diqqətlə qulaq asın.

Gecə qurd xəyal edir

Bir qadın üzərində möcüzə Yudo:

Uzun dimdik və iki qanad...

Gəlir - pis şeylər!

Bəs qurd kimdən qorxur?

Təxmin etdiniz? O.. . (quş) .

bir). Gəzmək olmur

Bir addım atmaq istəyir -

Bir sıçrayış edir. (Sərçə)

3). Meşədən kim uçacaq?

Damda kim çatlayacaq?

ağ tərəfli söhbət qutusu,

Danışan, danışan,

Ağ tərəfi və uzun quyruğu.

sual quşdur. (Magpie)

dörd). Hər zaman döymək

Ağaclar boşaldılır.

Amma onlar şikəst deyillər

Ancaq yalnız sağaldır. (ağacdələn)

5). Fidget - kiçik,

Sarı döşlü quş.

Donuz yağı və buğda yeyirəm,

Və mənim adım... (Titmouse)

6). Boz jilet geyinir

Ancaq qanadlar qaradır!

Baxırsan, 20 cütlük dövrə vurur

Və qışqırırlar Kar! Kar! Kar! (Qarğa)

Əla! (Mən onu çap üçün kətan üzərinə qoydum quşlar) .

Necə bunlar quşlar bir sözlə adlandırmaq olar?

Başqa hansı uçuşlar tanıdığınız quşlar?

Niyə onları köçəri adlandırırlar?

Əla! Növbəti oyun adlanır "Nə çatışmır?" Nəyin çatışmadığını təxmin etməlisiniz. quşlar.

At quşlar dimdiyi yoxdur və s.

Oyun "Gəldi quşlar» .

indi edəcəm quşları sadalayın amma başqa bir şey eşitsəniz, əllərinizi çırpın, ayaqlarınızı tapdalayın!

Gəldi quşlar: göyərçinlər, döşlər, leyləklər, qarğalar, milçəklər və süpürgələr.

Gəldi quşlar: göyərçinlər, döşlər, leyləklər, qarğalar, jackdaws, makaron.

Gəldi quşlar: göyərçinlər, döşlər, ördəklər, qazlar, bayquşlar, qaranquşlar, inəklər.

Gəldi quşlar: göyərçinlər, döşlər, qarğalar və ilanlar, qağayılar və morjlar.

Gəldi quşlar: göyərçinlər, döşlər, çubuqlar, süpürgələr, kəpənəklər, siskinlər, leyləklər, kukular, hətta bayquşlar, qu quşları, sığırcıklar ... Hamınız əlasınız!

La-la-la - Bir var quşlar iki qanadlı.

Tsa-tsa-tsa- Quş yumurtadan cücə çıxdı.

Ça-ça-ça- Quşlar qaladan qara deyil.

De de de de - Yuvadakı cücələr.

Bəy-bəy-bəy - Bir sərçə gəldi.

BBC - göyərçinlər gəldi.

Fight-fight-fight - Boru üzərində dairəvi.

Boo Boo Boo - Quşlar tüstü bacasına qondular.

ol-ol- Boru üzərində quşlar.

Ro-ro-ro yüngül qələmdir.

Tsy-tsy-tsy - Cücələr yuvada otururlar.

Ok-ok-ok - Quş çiçəyin üstündə oturdu.

Ya-ya-ya-ya- Quş hasarın üstündə oturdu

Oyun: "bir sözlə deyin".

Əgər quşların uzun quyruğu? (uzunquyruqlu)

Leylək uzun ayaqları var, ona görə də adı var. (uzun ayaqlı)

Əgər quşlar qara baş? (qara başlı)

Əgər quşların ağ tərəfi? (ağ üzlü)

baxıcı: Uşaqlar, quşların yazda balaları olur Onlar bütün uşaqlar kimi maraqlı və dəcəldirlər.

baxıcı: sığırcık balalarının adları nədir?

Uşaqlar: Starling

Vos-tel: Ququ balalarına nə deyilir?

Uşaqlar: Ququ

Vos-tel: Bəs o təkdirsə?

Uşaqlar: Ququ

Vos-tel: Çaqqal balalarının adları nədir?

Uşaqlar: Qalçata

Vos-tel: Sərçənin balalarına nə deyilir?

Uşaqlar: Sərçələr

Budur, sərçənin başına gələn əhvalat.

(Nağılın dramatizasiya elementləri ilə təkrar danışmaq "Mənim evim haradadır?"

Avadanlıq: şəkilli paxlalar quşlar.

Vos-tel: Bir vaxtlar anası bir sərçə ilə bir sərçə var idi. Bir gün o, uçmağa qərar verdi ki, ətrafda nələr baş verdiyini görsün.

Ana sərçədir: Uzağa uçmayın və Yadda saxla: bizim sərçə evimiz

Vos-tel: Sərçə uçdu, uçdu və nə qədər itdiyini hiss etmədi. Qorxdu.

sərçələr: Anam haradadır? Mənim evim haradadır?

Vos-tel: Yazıq cücə hər evi döyməyə başladı və soruşmaq: "Bu kimin evidir?"

O, qarğa yuvasına uçdu və soruşur:

sərçələr: Mənə deyin, bu kimin evidir?

Qarğa: Bəs sənə kimə lazımdır?

sərçələr: Sərçə.

Qarğa: Yox, bura sərçə evi deyil, qarğa yuvasıdır. Mənim yaşadığım yer budur, qarğa.

Vos-tel: Sərçə ağladı və uçdu. Birinin evini görür, döyüb soruşur

sərçələr: Bu kimin evidir?

Ağacdələn: Bəs sənə kimə lazımdır?

sərçələr: Sərçə.

Ağacdələn: Xeyr, bu sərçə evi deyil, ağacdələn oyuğudur. Bu mənim yaşadığım yerdir, dostum.

Vos-tel: Sərçə ağladı və uçdu. Birinin evini görür, döyür və soruşur:

sərçələr: Bu kimin evidir?

Starling: Bəs sənə kimə lazımdır?

sərçələr: Sərçə.

Starling: Yox, bu sərçə evi deyil, quş evidir. Mən burada yaşayıram, starling.

Vos-tel: Sərçə ağladı və uçdu. Başqa bir ev görür, döyülür, soruşdu:

sərçələr: Bu kimin evidir?

Göyərçin: Bəs sənə kimə lazımdır?

sərçələr: Sərçə.

Göyərçin: Xeyr, bu sərçə evi deyil, göyərçin evidir. Bu mənim yaşadığım yerdir, göyərçin.

sərçələr: Ağladı sərçə: Mən nə etməliyəm? Evi necə tapmaq olar? Göyərçin sərçəyə yazığı gəldi.

Göyərçin: İstəyirsən sənə evinin harada olduğunu göstərim?

sərçələr: Zəhmət olmasa mənə göstərin!

Vos-tel: Birlikdə uçdular və bir sərçə evi tapdılar. Sərçə və anası sevindilər, göyərçinə təşəkkür etməyə başladılar.

sərçə: Sağ ol, göyərçin, çox mehribansan quş!

sərçələr: Anamı və evi tapmaqda mənə kömək etdiyiniz üçün təşəkkür edirəm göyərçin.

Göyərçin: Və sən, sərçə, anana qulaq as və daha evdən uzaqlara uçma.

Vos-tel: Belə bir hekayə bir balaca sərçənin başına gəldi.

Didaktik oyun "Cücənin adını çək" Cücə cücə - çaqqal.

Qarğa cücə - ... qarğa.

Ulduzlu cücə - ... sığırcık.

Ququ cücəsi - ... kukukuşu.

Leylək cücəsi - ... leylək.

Bayquş cücəsi - ... bayquş.

Turna cücəsi - ... durna.

Qala cücəsi - ... qarğa.

Oyun "Müqayisə et".

Müəllim heyvanları müqayisə etməyi təklif edir və quşlar.

Heyvanlar qaçır quşlar -. (uçmaq).

Ulduzlar oxuyur və qarğalar -. (qışqıraraq).

Qarğa - qışlama quş, və sığırcık -. (miqrasiya).

Bullfinchin qırmızı sinəsi var, titmouse isə qırmızıdır. (sarı).

Sərçənin kiçik gözləri var, bayquşun isə kiçik gözləri var. (böyük).

Sasağan uzun quyruğu var, titmouse isə uzundur. (qısa).

Leylək ağ, qala isə (qara).

Leylək böyük, bülbül isə böyükdür (kiçik).

Göyərçinlər gəzir və sərçələr - (tullanmaq).

Qalanın dimdiyi böyük, sığırğanın isə kiçik dimdiyi var.

Qala böyük bir gövdəyə malikdir, sığırcık isə kiçikdir.

Qalanın qısa quyruğu, sığırğanın isə uzun quyruğu var.

Qalanın qalın pəncələri, sığırğanın isə nazik pəncələri var.

Oyun "Saymaq" rəqəmlərin adlarını düzəltmək üçün

Ququ quşunun neçə ayağı var?

Sığırğanın neçə qanadı var?

Qalanın neçə quyruğu var?

Qaranquşun neçə başı var?

Bülbülün neçə dimdiyi var?

Quşların neçə gözü var?

Nə qədər lələk quşları?

Barmaq gimnastikası.

Bir quş tarlanın üstündən uçur.

Chirik-chik-chik.

Quş nə daşıyır?

Chirik-chik-chik.

O, bir ot bıçağı daşıyır.

Chirik-chik-chik.

Bir quş ot bıçağı aparır.

Chirik-chik-chik.

Yuva quş tərəfindən tikilir.

Chirik-chik-chik.

Cücə yuvada oyandı

Çaşmış, uzanmış

Və quyruğunu yellədi

O, dimdiyi geniş açdı

Ucadan, ucadan qışqırdı:

Pi, Pi, Pi; pi, pi, pi

Qurd gətirin

Ana və ata fırlandılar

Müalicə sürükləndi

Qurd, birə və midge

Ye, ye, balamız.

(mətn hərəkətləri)

Nəticə dərslər:

Uşaqlar, biz bu gün çox danışdıq quşlar işarələr deyilir bahar, yeni sözlər yaratmağı öyrəndi, sözləri hecalara ayırdı. Nağıl göstərdilər, ev ünvanlarını çağırdılar. Əla, hamınız çox yaxşı iş görmüsünüz.

bayquş: Yaxşı oğlanlar!

Elmi boşluqdan

Sənə hədiyyələr gətirdim

Oğlanlar və qızlar

Hər kəs üçün konfet "Dələ".

Yaxşı, məni ruhdan salma!

Sizə məktəbdə uğurlar, yaxşı qiymətlər arzulayıram.

Uğurlar, sağol uşaqlar!

© 2022 youmebox.ru -- Biznes haqqında - Faydalı bilik portalı