Hərf və səslə tanışlıq m təqdimatı. Savadlılıq təqdimatı "Səslər və Mm hərfi"

ev / Qazanclar

Bu təqdimat müəllimə məktəbəqədər uşaqları M səsi və hərfi ilə tanış etməyə imkan verəcək. Rəngarəng şəkillərdən istifadə edərək, sözlərdə səsin yerini tapın, M səsinin simvolu və M hərfi ilə tanış olun, səsin tələffüzünə məşq edin. təmiz dillərin materialından istifadə etməklə.

Yüklə:


Slayd başlıqları:

M hərfi nəyə bənzəyir?
AM
ONLAR
ÖYRƏNİN
səslənir
Məktub

Hazırladı: müəllim-loqoped MADOU Nijnevartovsk
uşaq
bağ № 66 "Əyləncəli" Tumchenok E.A.
Dost olun [m], [m
"] İlə
saitlər
səslənir. Səslərlə diaqramları oxuyun
.

Təmiz söhbət
məktub üçün
M
Oh-oh-oh
- Mən onu tanımıram.
Ma-ma-ma

Pişiyin adıdır
Kuzma. Mu Mu-
mu

-
Mənim dəftərim var

götürəcəm
.
Eat-e-eat - Mən bütün irmik yeyirəm
yeyəcəm. Mi-mi-mi
-Məni özünlə apar.
Im-im-im
- uçmaq
Roma. Oh-oh-oh
- evin yaxınlığında bir gnome dayanır
.
am-am-am
,
am am am
- əllərinizə sərbəstlik verməyin
.

Muk və Mika gnomlarının süfrəsində olan yeməkləri adlandırın. Səsin yerini tapın.

"Çəməndə inək" şəklinə baxın.
[m] səsi olan sözləri adlandırın.
M hərfini düzün


Mövzu üzrə: metodoloji inkişaflar, təqdimatlar və qeydlər

Uşaqları səslər və hərflərlə tanış etmək dərsinin təqdimatı (EER - "Rus dili Xryuşa və Stepaşka ilə" video proqramından istifadə edərək itkin hərflərə səyahət. I məktub

Uşaqları səslər və hərflərlə tanış etmək dərsinin təqdimatı (EER - "Piggy və Stepashka ilə rus dili" video proqramından istifadə etməklə) İtkin hərflərə səyahət. Məktub I. Məqsəd və məqsədlər...

Məqsəd: "K" hərfini birləşdirin. Məqsədlər: səs təhlili, vizual-məkan oriyentasiyası bacarıqlarını təkmilləşdirmək, görmə qabiliyyətini inkişaf etdirmək. diqqət və yaddaş, həmçinin istifadəçi bacarıqlarını gücləndirmək...

Görmə qüsuru olan uşaqlar üçün “K hərfi. Hərflərin qurulmasında ümumi cəhətlərin tapılması” korreksiya dərsinin xülasəsi (hazırlıq qrupu)

Savadlılıq üzrə açıq loqopedik sessiyanın SİNOPSİSİ. Mövzu: “MƏKTUBLAR İTİRİLİB”. S-Z səslərinin diferensiallaşdırılması.S, Z hərfləri.

Savadlılıq üzrə nitq terapiyası sessiyası. Məqsəd: hecalarda, sözlərdə, cümlələrdə [S], [Z] səslərinin fərqləndirilməsi; - optik-məkan koordinasiyasının, ümumi və gözəl motor bacarıqlarının inkişafı; - qrafikin inkişafı...

Savadlılıq təlimi üçün qısa dərs planı

Dərsin mövzusu: səs və hərf [m, ], [ m], Mm

Dərsin növü: yeni materialın izahı.

Dərsin məqsədi:[m, ], [ m], Mm hərfi və səsi ilə tanış olun.

Təhsil məqsədi: yeni M, m və hərfini təqdim edin Mm; uşaqlara başa düşə biləcəkləri mətni yüksək səslə və “özlərinə” oxumağı, oxuduqlarını mənalı başa düşməyi öyrətmək;

İnkişaf tapşırığı: fonemik eşitməni inkişaf etdirmək; səsləri müəyyən etmək bacarığı: samitlər, saitlər, sərt və yumşaq, səssiz və səsli; hecalarla və bütöv sözlərlə rəvan oxumaq bacarığı;

Təhsil vəzifəsi:ən qiymətli insan keyfiyyətlərinin inkişafına kömək etmək: anaya qayğı, empatiya, şəfqət, istənilən həyat vəziyyətində kömək göstərmək;

Dərs avadanlığı: kompüter, proyeksiya sistemi.

Dərs planı və kurs:

Dərs mərhələsi

Vaxt

Metodlar və texnikalar

Müəllim fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

Kompüterlərdən istifadə və vizuallaşdırma

Lövhə növü

I. Yeni materialın izahı. Səslərin təqdim edilməsi [m], [m] , ].

Tapmacanın mətnini oxumaq.

Cavab çağırırlar.

Slayd nömrəsi 2

Tapmacanın səsli qrafik mətni. Şəkil evdir.

“Əvvəl” sözünün sonundakı səsin tərifi və təhlili m"; sait - samit, səssiz - səsli, yumşaq - sərt

"Ev" sözünün sonunda hansı səsi eşidirsiniz? Ona bir təsvir verin.

“Ev” sözünün sonunda samit, səsli, sərt səs eşidirəm [m]

Slayd nömrəsi 3

Evin şəkli, sözün diaqramı, səs diaqramında yerin vurğulanması [m], səsin müşayiəti.

Zəka, reaksiya sürəti və məntiqi təfəkkür inkişaf etdirir.

Tapmacanın mətnini oxumaq

Cavab çağırırlar.

Slayd nömrəsi 4

Tapmacanın səsli qrafik mətni. Şəkil - göy qurşağı

“Se” sözünün sonundakı səsin tərifi və təhlili mm"(sait - samit, səssiz - səsli, yumşaq - sərt)

“Yeddi” sözünün sonunda hansı səsi eşidirsiniz? Ona bir təsvir verin.

“Yeddi” sözünün sonunda samit, səsli, yumşaq bir səs eşidirəm [m , ]

Slayd nömrəsi 5

Yeddi nömrə, səs diaqramındakı yeri vurğulayan "yeddi" sözü üçün diaqram [m , ] , səs müşayiəti.

Oyun "Başlanğıc, Orta, Son". Fonemik eşitmənin inkişafına yönəldilmişdir. Uşaqlar nitq axınında yeni səsi təcrid etmək və tanımaq, obyektlərin adlarında səsin yerini müəyyənləşdirmək üçün məşq edirlər. Sözdə səsin yeri anlayışının formalaşması və möhkəmlənməsi təkcə eşitmə deyil, həm də vizual analizatorların dəstəyi ilə baş verir.

[m] və ya [m] səsini eşitdiyiniz sözləri adlandırın , ].

Səsi harada eşidirsən [m , ] sözündə bal? (ayı, az, çox)

Səsi eşidirəm [m , ] bal sözünün əvvəlində.

(ayı, az, bal, çox)

Slayd nömrəsi 6

Səs ilə qrafik mətn. Bir barel bal ilə ayı şəkli

Oyun "Evinizi tapın"

Sərt və yumşaq samit səsləri məşq etmək və fərqləndirmək üçün.

Obyektləri bildirən sözlərin evlərini tapmasına kömək edin.

Avtomobil sözünün əvvəlində sərt bir səs eşidirəm [m], onun evi mavidir, yəni şəkilli avtomobili mavi düzbucaqlıya göndəririk.

Top sözünün əvvəlində yumşaq bir səs [m, ] eşidirəm, onun evi yaşıldır, yəni şəkil topunu yaşıl düzbucaqlıya göndəririk və s.

Slaydlar No 7, No 8, No 9

Parlaq şəkillər. Dəstək səsləri göstərən mavi və yaşıl düzbucaqlıdır.

Motivasiya - səsin müşayiəti (alqışlar)

II.Yeni materialın izahı. Mm hərfi ilə tanış olun

Hansı hərflər? Necə oxşardırlar? Fərq nədir?

Böyük və kiçik çap edilmiş hərflər hündürlüyü ilə fərqlənir.

Slayd nömrəsi 10

Çap hərfləri, dodaqlar. Səs müşayiəti.

Müqayisə, müqayisə, təhlil

Məktub nə kimi görünür?

Əgər onu fırladıb sola bir xətt əlavə etsəniz, məktub bayraq kimi görünür.

Məktub yelləncək kimi görünür

Slayd № 11,12

“Um” hərfindən hazırlanmış bayraq, yelləncək şəkli.

Müqayisə, müqayisə, təhlil

Yazılı məktublar çap hərflərindən nə ilə oxşar və fərqlidir?

Hərflər düz çubuqlara bənzəyir. Yazılı hərflər hamar əyriləri ilə fərqlənir. Onlar şriftdə fərqlənirlər.

Slayd nömrəsi 13

Çap və yazılı məktublar.

Praktik. Vizual, eşitmə və toxunma analizatorları əsasında yazı bacarıqlarının formalaşdırılması

Tələffüzlə hərəkət edən oxun arxasında havada hərflərin yazılması

Tələffüzlə hərəkət edən oxun arxasında havada hərflərin yazılması. 0-qritli zımparadan kəsilmiş hərfləri kart fonduna çəkin

Slayd nömrəsi 14

Hərəkətli ox ilə yazılmış hərflər.

III. Fizminutka

Praktik.

Hərəkətləri göstərir.

Hərəkətlərin icrası

Slayd nömrəsi 15

Audio ilə fizika mətni. Smiley - "Şarj edilir"

IV. Yeni materialın birləşdirilməsi

Təhlil. Sintez. Oyun "Bala bala səsləri birləşdirməyə kömək et"

Sait səslərin heca rolu.

Pişik balasına samit səsi saitlə birləşdirməyə kömək edin. Biz samit səsini çəkirik, pişik saitinə qədər qaçacaq - hecanı oxuyuruq.

Onlar [m] səsini yüksək səslə çıxarırlar, sonra birləşmə hecasını tələffüz edirlər.

Slaydlar No 16,17,18,19,20,21

Saitdən saitə doğru qaçan pişik. Səs müşayiəti

Fonetik məşq

Bir inək necə ağlayır?

Keçi necə ağlayır?

Moo-moo-moo!

Slayd № 22,23

İnək şəkli. Qrafik və səs müşayiəti.

Sırf danışan. Vestibulyar aparat, nəfəs, səs, fonemik qavrayış üçün məşq. Gələcək işə müsbət münasibət üçün.

Təmiz nitq oxumaq nümunəsi.

Təmiz hekayəni sətirlərlə, xorla, tək-tək oxumaq.

Slayd № 24

Səs müşayiəti ilə atalar sözünün mətni.

Samit səsin eşitmə qavrayışının düzgünlüyünə dair məşq

Tapşırığın oxunması və təhlili

Şəkil əsasında səs əlavə edirlər. Bir məktub görünür - sözü oxuyun

Slayd № 25,26

Sözlər və şəkillər ilə masa.

Motivasiya. Səsli bayquş şəkli: “Afərin!”

Patter.

Eşitmə və vizual analizator əsasında artikulyar motor bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi.

Sürətlənmə ilə tələffüz olunur.

Slayd № 27

"Maktofon" mətninin seçilməsi. Moruq şəkil. Səs müşayiəti

Motivasiya. Səsli bayquş şəkli: “Yaxşı!”

Saitlərə əsaslanan hecalarla oxuma

Mətnin bütöv sözlərlə ilkin oxunması. İllüstrasiya işi - pişik.

Vizual və eşitmə analizatorundan istifadə edərək heca-heca oxuyun.

Təsvir:

Balaca, tüklü, ağ, oynaq, pəncələrini ipin üstündə tutaraq, görünür, onunla oynayır.

Slayd nömrəsi 28

Hecalar sarı düzbucaqlılarla vurğulanır, səs müşayiəti, oxunan heca rəngini dəyişir.

Sözlərlə oxumaq.

Heca baryerini dəf etməyə kömək edir.

Xor oxu

Xor oxu

Slayd nömrəsi 29

İllüstrasiya "Ana və uşaq kitab oxuyur."

Sözlər hecalara bölünür.

Sözlərlə oxumaq.

Heca baryerini dəf etməyə kömək edir. Məlumat toplanır, müəyyən başa düşülən mənası olan vizual qrafik obyektlər (sözlər) yadda qalır. Oxuma sürəti yaxşılaşır. Sözlərlə oxumaqda əsas əhəmiyyət kəsb edən mənadır, əslində, ümumiyyətlə oxumağın məqsədidir!

Şeirin ilkin oxunuşu.

Şeiri əzbər deyə bilən uşaqlar arasında sorğu.

Anasını sevənlər əllərinizi qaldırın. Onun haqqında bizə məlumat verin.

Sıralarda oxumaq.

Xor oxu.

Oxu müsabiqəsi.

Ana haqqında 2-3 şifahi hekayə

Slayd nömrəsi 30

Sözlər sarı düzbucaqlılarla vurğulanır, səs müşayiəti, oxunan söz rəngini dəyişir.

Motivasiya.

Səsli bayquş şəkli: “Əla oxu. Və hamı analarını çox sevir”.

Şagirdlərin nitq fəaliyyətinin inkişafı

Ananı niyə sevirsən?

Ona nə kömək edirsən?

Anaya kömək etmək haqqında 2-3 şifahi hekayə

Slayd nömrəsi 31

İllüstrasiya "Ana və Uşaq"

V. Dərsin xülasəsi

Refleksiya

Hansı yeni məktubla tanış oldunuz?

Hansı səsləri təmsil edir?

Em hərfi ilə başlayan ən əziz, ən yaxın, doğma söz hansıdır?

Slayd № 32,33

Mətnlərlə:

Mən bildim ki... (nümunə cavab)

Dərs məni düşündürdü... (nümunə cavab)

Motivasiya.

Səsli bayquş şəkli: "Yaxşı iş üçün hər kəsə təşəkkür edirəm", "Düz deyirsən, düzdür!"

Dərsdə təqdimatın istifadəsinin təhlili.

sürüşdürün

Tətbiqin məqsədi

dərsin bu mərhələsində

Necə (texnika və üsullar)

bu element istifadə olunur

dərsdə

Bu element bu məqsədlərə nail olmağın effektivliyini necə artırır?

Səs təhlilindən istifadə edərək sözlərdən [m, ], [m] səslərinin təcrid edilməsi

[m, ], [m] səsinin qalanlardan asanlıqla ayrıldığı mövqe, söz bu səslə bitərsə samit partlayıcıdır (ev, yeddi).

Ayrı bir səsin təcrid edilməsinin düzgünlüyü, iş tam bir sözlə aparılırsa, ən yaxşı şəkildə idarə olunur. Məsələn, təbaşir sözündəki şagird [m] (sərt) səsini ilk olaraq vurğulayır və səhvi görmür, müəllim adı çəkilən sözün daxil olduğu halda necə səsləndiyini nümayiş etdirir: “Mal”. Səs təhlili metodu hər bir səsin tam bir sözdə çəkilmiş (və ya vurğulanmış) tələffüzüdür.

Slaydların eşitmə və vizual analizatorların işinə daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Estetik görünüş.

Dərs mövzusuna hazırlıq: “Səslər [m, ], [m] və Mm hərfi”

Vaxta qənaət edir.

Göz qavrayışını aktivləşdirir.

Qavranılan materialı daha dəqiq mənimsəməyə kömək edir.

Səsli sözlərlə diaqram və modellərdən istifadə,

nəzarət prosesini asanlaşdırmaq. Uşağın aparıcı fəaliyyətində oyundan öyrənməyə keçid var.

Kompüterdə dərslər yüksək emosional gərginliyi qismən aradan qaldıra və öyrənmə prosesini canlandıra bilər.

Hərf və səs vahidləri arasındakı əlaqə anlayışını verin. Hərflərin qrafik təhlili.

Səsin çap və yazılı, görünən hərflərə çevrilməsi.

Uşaqlara aydın görünən şəkillərin tez dəyişdirilməsi.

Bütün əsas mərhələlərin avtomatlaşdırılması. Tədris materialı qrafika, animasiya, səs effektləri və səsvermənin geniş istifadəsi ilə ağlabatan paya malik oyun yanaşması ilə parlaq, həyəcanlı, multimedia formasına çevrilir.

Fizminutka

Fiziki məşqlərdə uşaqlar ikinci bir külək və əlavə güc alırlar.

Onlar fizika dərsinin mətnini eşidir və müəllimlə birlikdə hərəkətləri yerinə yetirirlər. Səsli gülüş

Hərfləri səslərə uyğunlaşdırmaq (yazılı dildən danışıq dilinə keçid)

Şifahi qrup işi. Saitlərə əsaslanan oriyentasiya ilə açıq heca oxuyarkən hecanın hərf modelinin dekodlanması (köməkçi oxu vahidi)

Onlar samit səsin necə çəkildiyini görür, saitlərə baxır və onları birlikdə və birlikdə oxuyurlar. Vaxta qənaət edir.

Göz qavrayışını aktivləşdirir. Qavranılan materialı daha dəqiq mənimsəməyə kömək edir.

Hecaların davamlı oxunmasının öyrədilməsi.

Xüsusi məşq: fonetik məşqlər.

Şagirdin dərsə marağını artırır. Oyun məşqləri üçün materialı tez və aydın şəkildə təsvir edir.

Təqdimat slaydına audio faylları əlavə etməyə imkan verir.

Təmiz nitq

Vestibulyar aparatın eyni vaxtda hazırlanması, hərəkətlərin ümumi koordinasiyası üçün məşq,

artikulyar motor bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi.

Uşaqlar bu məşğələləri yerinə yetirməkdən çox zövq alırlar, dərs üçün müsbət əhval-ruhiyyə yaradırlar.

Mətnə audio əlavə etməyə imkan verir.

Oyunlar fonemik şüurun və eşitmə qavrayışının düzgünlüyünün inkişafına xidmət edir.

Didaktik oyunlar: "Hərf əlavə et", "Sözü oxu"

Materialın təqdimatının oyun forması və istifadənin asanlığı uşaqların dərslərə motivasiya hazırlığını və gələcəkdə hecalarla uğurlu oxumağı artırmağa kömək edir.

Patter

Nitq məşqi. öyrədir aydın və başa düşülən tələffüz; danışıq texnikasını mənimsəməyə kömək edir

Səs müşayiəti və məşqin koqnitiv oriyentasiyası nitq pozğunluqlarını uğurla aradan qaldırmağa imkan verir.

Cümlələri hecalara görə oxumaq

Şəkil, hərəkətlərin səs müşayiəti, məşqlərin idrak yönümü, əməliyyatın asanlığı, sadələşdirilmiş idarəetmə prosesi.

Təsəvvürlü təfəkkürə və blokları yadda saxlamaq qabiliyyətinə əsaslanaraq bütün sözləri oxumağı öyrənmək.

Uşaqlar tərəfindən cümlələrin və qısa mətnlərin oxunması. Xor oxu.

Oxu müsabiqəsi.

Yeniliyi və qeyri-adiliyi ilə qeyri-iradi diqqəti cəlb edir. Vaxta qənaət edir.

Göz qavrayışını aktivləşdirir. Qavranılan materialı, sözlərin qrafik təsvirlərini daha dəqiq mənimsəməyə kömək edir, nəzarət prosesini asanlaşdırır.

Ən əziz insanınıza, ananıza məhəbbət hissi və onun qayğısına qalmaq istəyi oyatmaq.

Vizual görüntü şəkil ilə əlaqələndirilir

Vaxta qənaət edir.

Göz qavrayışını aktivləşdirir. Vizual-məcazi təfəkkür inkişaf etdirir. Müəllim tərəfindən nəzəri məlumatların eyni vaxtda təqdim edilməsi və nümayiş materialının yüksək aydınlıq dərəcəsi ilə nümayiş etdirilməsi ilə tədris prosesinin səmərəliliyini artırır.

Refleksiya

Motivasiya mühiti yaradın.

İşin yekunlaşdırılması

İbtidai sinif şagirdlərinin uğurlarının təmin edilməsi. “Uğur hissi” rahatlıq və öyrənmək istəyi yaradır.

Qrafiki, səsi, təsviri (bayquş) birləşdirir

alınan məlumatların ümumiləşdirilməsini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıran müxtəlif informasiya bloklarının (mətn, qrafika, animasiya, səs) qarşılıqlı əlaqəsi.

Qeyd.

1. Təqdimat 15 - 16 dəqiqə üçün nəzərdə tutulub.Mənim prinsipim uşağın sağlamlığına “zərər verməmək”dir, kompüterdə təhlükəsiz işləmək üçün tövsiyələrə əməl etməyə, uşaqların orqanizminə mənfi təsirləri azaltmağa çalışıram. 1-ci sinif şagirdləri üçün kompüterlə fasiləsiz işləmək üçün sanitar-gigiyenik norma 10 dəqiqədir. Bu təqdimat dialoq şəklindədir. Kompüter işi davamlı olaraq kəsilir. Dərsdə iş təşkilati andan başlayır, sonra dərslik s.84 üzərində işləyir, keçilən materialı yoxlayır və möhkəmləndirir, 28-29 slayd təqdim edildikdən sonra “ABC” səh.85-86. Sonra - nəticə.

2. Gözlər üçün fiziki məşqlər, o cümlədən İKT-dən istifadə edirəm.

3. Uşaqlar hərəkət edən oxun arxasında hərflərin təsvirini (slayd No14) qrafik olaraq yadda saxlamaq üçün 0 nömrəli zımparadan kəsilmiş hərfləri izləyir, toxunma analizatorlarından istifadə olunur.

Ədəbiyyat

    “Rusiya Məktəbi” seriyası 2001-ci ildə yaradılıb

    "ABC". Hissə 1. 1-ci sinif üçün dərslik. / V.Q.Qoretski, V.A.Kiryuşin, L.A.Vinoqradskaya, M.V.Boykina; -Red. "Maarifçilik", Moskva, 2011. S.84 -87

3. Əyləncəli əlifba öyrənmə. Tərtib edən Volina V.V., Moskva “Maarifləndirmə” 1991



İLƏ Bu məktub dünyanın ən mehriban və əziz sözü başlayır.


Çox yaxşı sözlər

məktub var" M »:

Bal, yuxu, moruq,

Bununla bağlı heç bir problem yoxdur.

Amma hamı bilir

Hamısından daha yaxşı

Bu söz - ANA !

Daha onların bənzəri yoxdur.


Yaşadığım şəhər ondan başlayır məktublar M

Mineral su


M hərfi ilə başlayan sözü tapın

M hərfi ilə başlayan sözü tapın

sözləri yazın

sözləri yazın

"M" hərfi ilə başlayan sözləri tapın


M

Mişin malaxit üçün işarələyin Saatdakı sarkaç həmişədir

Mən ona maqnit verdim. Burdan oraya

Metaldan hazırlanmış hər şey irəli-geri sallanır,

Maqnitə yapışmağa başladı; Günün fərqi yoxdur, zəhmət çəkir.

Bir vida, qayçı, bir nişan və tamamilə yorğun.

Qoz, çəngəl və çəngəl. Məktuba çevrildi...

Amma top heç yapışmadı,

Və maqnit hərf oldu.....


Çubuq və çubuq,

Onların arasında bir gənə var.

Və dərhal hər kəsə aydındır -

Nəticə M hərfidir

  • Çubuq və çubuq, Onların arasında bir gənə var. Və dərhal hər kəsə aydındır - Nəticə M hərfidir
  • Çubuq və çubuq, Onların arasında bir gənə var. Və dərhal hər kəsə aydındır - Nəticə M hərfidir
  • Çubuq və çubuq, Onların arasında bir gənə var. Və dərhal hər kəsə aydındır - Nəticə M hərfidir
  • Çubuq və çubuq, Onların arasında bir gənə var. Və dərhal hər kəsə aydındır - Nəticə M hərfidir

Kiçik ayı M hərfini tapdı, Ana dedi ki, bu necə yaxşıdır Süd və bal dostdur - M hərfi olmadan mümkün deyil

Ananın məktubu, necə görünsən də,

Əlifbamızın ən gözəli,

M hərfini bilməliyik

Anamı bizə çağırmaq üçün


"M" hərfi ilə başlayan sözləri tapın

"M" hərfi ilə başlayan sözləri tapın

Tapdığınız M hərfi ilə başlayan sözləri yazın


“M” hərfi ilə başlayan hecalara hörmət edirik »

Mu-mu Ma-ma

Mi-mi Om-ohm

Im-im Ma-mu

Mor li na ma kov şi na ma

M hərfi ilə başlayan hecalardan sözlər düzəldək


hecaları sözlərə daxil edin

"Vereyskaya orta məktəbi" bələdiyyə təhsil müəssisəsi

1 sinif

Müəllim: Koptsova

Elena Aleksandrovna

2010-2011-ci tədris ili

Dərsin Məqsədləri : tələbələri yeni hərf və səslə tanış etmək,

onlarla şüurlu, düzgün,

heca oxu;

xüsusi adların düzgün yazılışı haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

Avadanlıq: u "Rus ABC" dərsliyi V.G. Qoretski. Moskva

“Maarifləndirmə” 2009, slayd proyektor, ekran.

Dərslər zamanı.

    Təşkilat vaxtı.

Artıq öyrəndiyimiz hərfləri xatırlayaq.

(Uşaqlar öyrəndikləri hərfləri adlandırırlar: a, o, u, s, i, e - saitlər;

en, el, er, ve, pe, ka, te, es - samitlər)

    Biliklərin yenilənməsi.

Gəlin "Sözləri uyğunlaşdır" oyununu oynayaq.

Slayd 3

a) Şagirdlər sözlər düzəldirlər: inək, aşpaz, fil.

b) Ən uzun sözü adlandırın. Onun neçə hecası var?

(İnək. Sözün 3 hecası var.)

c) İkihecalı sözü, birhecalı sözü adlandırın.

(Hecalı – aşpaz, monohecalı – fil)

d) Birinci hecada, ikinci hecada vurğu olan sözü adlandırın.

(Birinci hecada aşpaz sözü, ikinci hecada inək vurğulanır)

Slayd 4

a) Şagirdlərin mətni oxuması.

Pişik Porthos.

Larisanın bir pişiyi var. Pişik Porthos. Larisa pişiyə süd tökdü.

Ancaq Porthos pişiyi doludur. O yatır.

b) Mətni təkrar danışır.

(Şagirdlər oxuduqları mətni öz sözləri ilə təkrarlayırlar.)

3. Dərsin mövzusunun və məqsədinin qoyulması .

Slayd 5

a) Cizgi filmindən bir parçaya baxın.

b) Cizgi filminin adı nədir? Adı hansı hərfdir?

(Cizgi filmi “Maşenka və Ayı” adlanır. Başlıqdakı hər iki söz em hərfi ilə başlayır.)

c) Mənə deyin nağıl necə bitir?

(Tələbələr hekayənin sonunu danışırlar.

Maşenka nənə və babası üçün çox darıxırdı. Bir gün o, ayıdan nənə və babasının yanına pirojki götürmək üçün icazə verməsini xahiş etdi. Ayı Maşenkanı buraxmayıb, hədiyyələri özü götürəcəyini bildirib. Qız ondan yolda piroqları yeməməyi xahiş edib. Ayı söz verdi. Maşa piroq bişirdi, qutuya dırmaşdı və başına bir boşqab piroq qoydu. Ayı meşədən gəlib sandığı görüb kürəyinə qoyub kəndə getdi. Yolda bir neçə dəfə piroqu götürmək istədi, amma Maşa qutudan ona hər şeyi gördüyünü söylədi. Beləliklə, o, hədiyyələri babasının evinə gətirdi. Və sonra itlər ayının iyini alıb ona hürdülər. Ayı qutunu yerə qoyub qaçdı. Baba və nənə evdən çıxıb qutunu açıb nəvələrini gördülər. Onlar sevindilər və onu öpməyə başladılar.)

c) Sizcə, bugünkü dərsdə nədən danışacağıq?

(M hərfi haqqında))

4. Yeni material üzərində işləmək.

a) Maşenka, ayı sözlərindən ilk səsləri təcrid etmək

(Maşenka sözündə birinci səs (m) sərt, ayı sözündə birinci səs yumşaqdır (m))

b) Artikulyasiya (dodaq mövqeyi, hava keçidi, səs)

Nəticə : samit, səsli, sərt və ya yumşaq ola bilər.

Slayd 6

M hərfi haqqında videoya baxın.

c) Videoda eşidilən sözlərdə səsin yerini müəyyən etmək.

(Təklif olunan cavablar: sözün əvvəlində em hərfi sözlərdə olur: ayı balaları, bal, moruq, süd, top, siçan, körpə, dondurma)

Slayd 7

d) "Obyektləri düzgün yerləşdirin" oyunu.

Müəllim. Rəflərinizdə olan əşyaları yerləşdirməlisiniz.

Üst rəfdə adları sözün əvvəlində (m) səsi olan obyektlər var; ortada, əgər bu səs sözün ortasındadırsa; altda - sözün sonunda.

(Təklif olunan cavablar: üst rəfdə moruq və mikrofon qoyun, çünki yeni səslər sözün əvvəlindədir;

ikinci rəfdə - çanta və təyyarə, çünki (m) səsi sözün ortasındadır;

üçüncü rəfdə - ev və akvarium, çünki səs (m) sözün sonundadır)

Slayd 8

e) “Sözləri düzgün payla” oyunu

Müəllim. Ekranın yuxarısında gördüyünüz obyektləri adlandırın.

(Uşaqlar yerkökü, ev, çəkic, maşın, ayı, mimoza deyirlər)

Müəllim. Bu cisimlərin adları hansı səslə başlayır?

(Səsdən (m))

Müəllim. Cheburashka, adlarında em hərfinin sərt səsi, Bee isə yumşaq səsi ifadə edən obyektləri toplayır.

(Təklif olunan cavablar: Cheburashka maşın, çəkic, ev, yerkökü götürəcək, çünki bu sözlər sərt səslə başlayır.

Kiçik arı - ayı və mimoza, çünki bu sözlərin ilk səsləri yumşaqdır.)

Müəllim.. De görüm, mimoza sözündə neçə səs (m) eşidirsən?

(Uşaqlar. İki səs)

Müəllim. Mənə deyin, bu sözdəki ikinci səs (m) sərtdir, yoxsa yumşaq?

(Yumşaqdır)

f) Oxu bacarıqlarını yeni hərflə öyrətmək:

1. dərslikdəki hecaların oxunması səh.89

2 . 9-cu slayddan oxu

Slayd 9

Lama Mera Murka

ana ağıllı Marinadır

dünya çərçivəsi moskva

3. Üçüncü sütundakı sözlər niyə böyük hərflə yazılır? (Uşaqlar. Bu sözlər qızın adını, heyvanın adını, şəhərin adını bildirir, ona görə də böyük hərflə yazılır)

4. Moskva nədir?

(Vətənimizin paytaxtı)

5. Müəllimin hekayəsi.

Düzdü, uşaqlar, Moskva Vətənimizin paytaxtıdır. Şəkildə biz ölkənin əsas meydanını görürük. Kim bilir nə adlanır? Bu meydanda parad keçirilir. Ön planda biz Müqəddəs Vasil kilsəsini, daha sonra isə meydanda Tarix Muzeyinin binasını görürük. Qırmızı Meydan Kremlin divarlarının yaxınlığında yerləşir, qüllələrindən birində ölkəmizin əsas saatı var: Kreml zəngləri. Onların döyüşünü həmişə Yeni il günü, hər gün səhər saat 6-da və gecə 12-də eşidirik.

Kremldə çoxlu kilsələr var, həmçinin ölkəmizin hökuməti yerləşir.

Ruslar həmişə sülh tərəfdarı olublar. sizcə niyə?

Düzdü, müharibə hər şeyi məhv edir, amma sülh qurur.

Ölkəmiz dəfələrlə düşmən hücumuna məruz qalsa da, həmişə dəf edilib.

Sülh əkən xoşbəxtlik biçər.

6. mətnin oxunması səh.89

5. Xülasə.

Dərsdə yeni nə öyrəndiniz?

(M hərfi ilə tanış olduq, onun samit, səsli səs mənasını verdiyini öyrəndik, yumşaq və ya sərt ola bilər)

Dərsdə ən çox nəyi bəyəndiniz?

(Oyunları, cizgi filmini, M hərfi haqqında şeiri bəyəndim.)

İstifadə olunan mənbələr.

4-cü slayddakı mətn Primer: Dərslik / N.S. kitabından götürülmüşdür. Jukova. – M.: Eksmo, 2009.

Tver vilayətinin Konakovo şəhəri, 1 nömrəli Bələdiyyə Təhsil Müəssisəsinin ibtidai sinif müəllimi Oksana Vladimirovna Boykovanın dərsindən götürülmüş cizgi filmi və video ilə audio faylı olan iki slayd (5 və 6).

Jirenko O.E., Obuxova L.A. Savadlılığın öyrədilməsi üçün dərs işləri: oxuma və yazma.1-ci sinif.- 4-cü nəşr, təftiş və əlavə. - M: VAKO, 2009.

, "Dərs üçün təqdimat" müsabiqəsi

Dərs üçün təqdimat


























Geri irəli

Diqqət! Slayd önizləmələri yalnız məlumat məqsədi daşıyır və təqdimatın bütün xüsusiyyətlərini əks etdirməyə bilər. Bu işlə maraqlanırsınızsa, tam versiyanı yükləyin.

Dərsin məqsədi: uşaqların samit səslər və hərflər haqqında biliklərini möhkəmləndirmək; səsləri artikulyasiyaya görə ayırmağı, səsləri və onları təmsil edən hərfi ayırmağı öyrənin. Fonemik eşitmə, diqqət, məntiqi təfəkkür, yaddaş, gözəl motor bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Avadanlıqlar: təqdimat, multimedia cihazı, noutbuklar, qırmızı, mavi və yaşıl qələmlər.

Dərsin gedişatı

1. Təşkilat vaxtı

.

Adında [I] səsi olan oturacaq.

Psixo-gimnastika. Danışıq terapevti: Ana və atanın hirsləndikləri zaman üz ifadələri necə olur? Sizi danlayanda nə edirsiniz (Slayd 1) (ağlamaq, kədərlənmək, gizlənmək, özünü müdafiə etmək, susmaq, üzr istəmək - uşaqlar üz ifadələri ilə müxtəlif emosional vəziyyətləri ifadə edirlər). 2-3 səhnə oynanılır.

2. Dərsin mövzusunu bildirin.

(2-ci slaydı göstər)

Danışıq terapevti: Bu nədir? - Ev. Ev sözünün sonuncu səsi hansıdır? (Səs [M]). Bu evdə nənə, baba, ata, ana və uşaqlar - Mixaylov adlı oğul və qız yaşayır. Bir sözlə deyin - “ailə” (Slayd 3).Bu sözdə üçüncü səs hansıdır? (Səs [M'])- Bu gün biz ayırd etməyi öyrənəcəyik səslər [M] – [M’] və bu səsləri yazıda ifadə edən hərf. M hərfi (Slayd 4)

3. Artikulyasiya və akustik xüsusiyyətlərə görə səslərin xüsusiyyətləri.

Danışıq terapevti: Dodaqlarıma baxın, [M’] səsini tələffüz etdikdə bir az gülümsəyirlər, [M] səsini tələffüz etdikdə bir az əsəbiləşirlər.

M - səs dodaqlarımızı bağlayır!
Səs səsə kömək edir.(Səs profili [M]– (Slayd 5),

Rəng simvolları və "zənglər" ilə səslərin təyin edilməsi (Slayd 6)

4. Fonemik eşitmənin inkişafı. Oyun "Sərt - Yumşaq"

Danışıq terapevti: Mixaylovlar ailəsi mehribandır. Birlikdə işləyirlər və birlikdə istirahət edirlər, müxtəlif oyunlar oynamağı sevirlər. Papa Matvey sizi "Hard - Soft" oyununu oynamağa dəvət edir. [M] səsini eşidirsinizsə, mavi kvadratı qaldırın və [M'] səsini eşidirsinizsə, yaşıl kvadratı qaldırın. ( Sözlər: təyyarə, moruq, bal, körpü, şirin, kiçik, ət, un, ayı, uçmaq) Danışıq terapevti: M hərfi nəyə bənzəyir?

İki donqarlı M hərfi, Dəvə kimi - özünüz baxın (Slayd 6)

Dostlar əl tutdular.
Və dedilər: “Sən də, mən də bizik!”
Bu arada
M hərfi olduğu ortaya çıxdı.
A. Şibayev (Slayd 7)

Danışıq terapevti: Nəvələrim Mitya və Maya Maşa nənə ilə oynamağı çox sevirlər.

5. Diqqətin, yaddaşın, məntiqi təfəkkürün inkişafı. Oyun "Dördüncü təkər".

Danışıq terapevti: Şəkillərə baxın, onlara ad verin, “əlavə sözü” tapın, niyə belə düşündüyünüzü izah edin.

Cavab nümunəsi: Məncə “ev” sözü “artıqdır” çünki [M] səsi sözün sonundadır, lakin bütün sözlərdə sözün əvvəlində eşidilir.

(Yağ, maşın, körpə, ev - Slayd 9),
(Top, bal, karandaşlar, dəniz- Slayd 10)
(Dondurma, ət , sabun, uçmaq-Slayd 11), (2 cavab variantı)
(ana, sikkələr, körpü, motosiklet-Slayd 12).

Sözlər necə oxşardır? (süd, çəkic – Slayd 13) ( Onlar sərt samit səsi [M] ilə başlayır, hər sözün 3 hecası var, O) sait hərfi ilə yazılır. Fərq nədir?(Süd məhsuldur, çəkic isə alətdir. “Süd” sözü 6 hərf və 6 səs, “çəkic” sözü 7 hərf və 7 səsdən ibarətdir)

Danışıq terapevti: Mişa baba ilə uşaqlar bir şey etməyi, çəkiclə döyməyi və maraqlı filmlərə baxmağı sevirlər (slayd 15).

6. Fiziki məşq – “Çəkiclər”(slayd 14).

O.S. – ayaqlar – çiyin genişliyində, qollar aşağı. Barmaqlar yumruğa sıxıldı.

- Yumruğa yumruq vurdular - cingiltili və cingiltili. Çəkiclər döyür-knock-knock. Dırnaqları döymək - döymək. Çəkiclər dırnaqları döyür, döyürlər. Çəkiclər döyür-knock-knock. Dırnaqları döymək - döymək. (Təkrar - musiqiyə 2 dəfə, uşaqlar müvafiq hərəkətləri yerinə yetirirlər)

7. Hecaların və ifadələrin oxunması.

Ma-ma-ma - Mən özüm evdəyəm.
Mu-mu-mu - hər kəs üçün süd?
Mo-mo-mo - biz popsicle yeyirik.
Biz-biz-biz - kitabı oxuyuruq.
Mi-mi-mi - E notunu oxuyun. (Slayd 17).

8. M hərfi ilə hecaların yazılması (

çoxrəngli qələmlər ) notebookda.

Danışıq terapevti: Ana Mitya və Mayaya hərf, heca və söz yazmağı öyrədir.

Hecalar – MA, MU, MO, WE, MI,
Sözlər - ana, mən, ağıl.

9. Dərsin xülasəsi.

Hansı səslərlə tanış oldunuz? Necə oxşardırlar? Onların fərqi nədir?

© 2024 youmebox.ru -- Biznes haqqında - Faydalı biliklər portalı