Böyük qrup keçilərdə modelləşdirmə haqqında qeydlər. Dymkovo heyvanları - Dymkovo heyvanları - böyük qrup - məqalələr kataloqu - Ekaterina Berdnikova

ev / Aqrobiznes

1
Bələdiyyə Büdcə Məktəbəqədər Təhsil Müəssisəsi

Təhsil Komitəsinin 49 saylı ümumi inkişaf uşaq bağçası

Kamışin şəhər rayonunun administrasiyası
Böyük qrup üçün dərs qeydləri. Məhsuldar fəaliyyət. Mövzu: "Dymkovo oyuncaqları əsasında quzu heykəltəraşdırmaq."
6 saylı yuxarı qrupun müəllimi:
Romanyuk Olesya Dmitrievna
Kamışin, 2015

2 Böyük qrup üçün dərs qeydləri. Məhsuldar fəaliyyət. Mövzu: "Dymkovo oyuncaqları əsasında quzu heykəltəraşdırmaq."
Məqsədlər:
Uşaqların bədii təcrübəsini zənginləşdirin və genişləndirin. Plastilinlə işləmək bacarığını inkişaf etdirin. Uşaqların xalq sənəti və sənətkarlığı haqqında biliklərini sistemləşdirmək və möhkəmləndirmək. Yaradıcı qabiliyyətləri inkişaf etdirin. Xalq sənətkarlarına hörmətli münasibət tərbiyə etmək. Uşaqların nitqində sifətləri aktivləşdirin.
Material:
Dymkovo oyuncaqları, "quzu" - nümunə, kağız fiqurlar: dairələr, üzüklər, nöqtələr, zolaqlar və s.; Dymkovo rəsminin elementlərini əks etdirən cədvəllər; I. A. Lykovanın uşaq yaradıcılığı üçün albom "Dymkovo Toy", modelləşdirmə metodunu göstərən diaqram; Hər uşaq üçün: plastilin, şüşə, su, salfetlər.
Proqram məzmunu:
Uşaqları orijinal rus oyuncaq istehsalı sənəti ilə tanış etməyə davam edin; Dymkovo rəsminin xarakterik xüsusiyyətləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək. Oyuncaqların yaradılması prosesi haqqında fikirləri birləşdirmək. Öz əlinizlə bir oyuncaq heykəltəraşlıq etmək istəyini inkişaf etdirin. Hissələrin mütənasib əlaqəsini qorumaq, heykəlciyi stendə bərabər və gözəl quraşdırmaq qabiliyyətini gücləndirin.
3 Rəssamlıq elementlərini, onun rəngini, motivlərini və məmulatlar üzərində naxış kompozisiyasını müəyyən etməyi öyrənir; estetik zövqü inkişaf etdirmək, Rusiyanın həyatına və adətlərinə maraq yaratmaq; oyuncağın formasının ifadəliliyini görməyi öyrənmək, hər iki tərəfdən kəsmək və plastilini ümumi parçadan çəkmək texnikasından istifadə edərək silindrdən qoç heykəlləndirməyi öyrənmək; Dymkovo oyuncağının heykəltəraşlıq "quzularını" bəzəməyi öyrənin: dairələr, ləkələr, nöqtələr, düz və dalğalı xətlər. İlkin iş: Dymkovo oyuncaqları haqqında söhbət, rəngləmə elementlərinin müayinəsi; kağız fiqurlar: dairələr, üzüklər, nöqtələr, zolaqlar və s.; Dymkovo rəsminin elementlərini əks etdirən cədvəllər; I. A. Lykovanın uşaq yaradıcılığı üçün albom "Dymkovo Toy", modelləşdirmə metodunu göstərən diaqram; Dymkovo naxışlarının çəkilməsi, kağız siluetlərinin rənglənməsi. Xalq sənətkarlığı haqqında şeirlər, tapmacalar oxumaq. Dymkovo oyuncaqları haqqında uşaq mahnılarını ürəkdən öyrənmək.
Dərsin gedişatı:
Vyatka şəhərinin çoxdan dayandığı Vyatka çayının yüksək sahilindən (indi Kirov adlanır, Dımkovo kəndini görmək olar. Niyə belə adlanır? Köhnə günlərdə - həm qışda, həm də sobalar qızdırılır, yayda duman olanda bu kənd yüngül duman kimi bürünürdü.Burada qədim zamanlarda “Dımkovo” adlanan oyuncaq doğulur... Əvvəlcə yalnız fit səsləri olurdu.Hamısı qışda Dymkovo sənətkarları onları yarmarka üçün heykəlləndirdilər.Deşikli kiçik bir gil topdan fit ördəyə, sonra xoruza, sonra konkiyə çevrildi.İndi izdihamlı yaz yarmarkasının nimçələrində və piştaxtalarında gülməli mallar satırlar. Böyüklər və uşaqlar onları həvəslə ayırırlar.
4 Və bizim dövrümüzdə indi Kirov şəhəri adlanan Vyatkada məşhur Dymkovo oyuncaqlarının emalatxanaları var. Və orada təkcə fit çalmırlar. Bu emalatxanalara girsək, dərhal qalaq və kisələr gil, boya qutuları, yumurta qutuları görərik. Bütün bunlar möcüzə yaratmaq üçün lazımdır. Nağıl atlar, od quşuna bənzəyən hinduşkalar, şalvarlı qoyunlar, xanımlar və cənablar, karusellər və s... Heykəltəraşlıq edilmiş fiqurlar bir neçə gün qurudulur, sonra xüsusi sobalarda yandırılır. Atəşdən sonra süddə seyreltilmiş təbaşirlə ağardılır, sonra onları zərif naxışlarla rəngləməyə başlayırlar: dairələr, düz və dalğalı zolaqlar, damalı naxışlar, ləkələr, nöqtələr. Rənglər tünd qırmızı, qırmızı, yaşıl, sarı, narıncı, mavidir - dəyirmi rəqsdəki kimi rəngli və əyləncəli! Bu gün Dymkovo oyuncağını heykəlləndirəcəyik - əsl ustalar kimi quzu. K. D. Uşinskinin “At” hekayəsinə qulaq asın: “At xoruldayır, qulaqlarını fırladır, gözlərini tərpətdirir, dişini dişləyir, qu quşu kimi boynunu bükür, dırnaqları ilə yeri qazır. Yel boyunda dalğalıdır, quyruğu arxada bir borudur, qulaqlar arasında bangs var, ayaqlarda bir fırça; yun gümüşü parlayır. Ağzında bir az, belində yəhər, qızıl üzəngi, polad nal var. Otur və get! Uzaq diyarlara, otuzuncu səltənətə! At qaçır, yer titrəyir, ağızdan köpük çıxır, burnundan buxar çıxır”. Müəllim uşaqları Dymkovo qoç oyuncağına yenidən baxmağa və onu formalaşdırmağın ən yaxşı yolunu müəyyən etməyə dəvət edir. O, uşaqların cavablarına aydınlıq gətirir və onlara xalq sənətkarları kimi at düzəltməyi məsləhət görür. Əvvəlcə ilkin silindr şəklini yaratmalısınız (ovuclarınızın düz hərəkətləri ilə yuvarlayın). Rolikanın (silindr) bir ucunu uzunluğun üçdə birini bir yığın ilə kəsdik, yaranan hissələri çıxarırıq və bir hissədən baş, digər tərəfdən isə ayaqları olan bir boyun düzəldirik. Boynunuzu bir az yuxarı qaldırın
5 baş yaratmaq üçün əyilmək. Ayaqları başqa bir hissədən düzəldirik: yığını iki bərabər hissəyə kəsdik, hər biri geri çəkilir və yuvarlaqlaşdırılır. Rolikanın (silindr) digər ucunu bir az dartırıq ki, arxa ayaqları ön ayaqları ilə eyni uzunluqda olsun. Eyni formaya əsaslanaraq, hər hansı bir heykəlcik yarada bilərsiniz: at, qoç, keçi, inək, maral və s. Qoç üçün sərin buynuzlar və bangs çələngləri edəcəyik. Uşaqlar xalq heykəltəraşlığı əsasında qoç heykəltəraşlıq üsulunun sxeminə baxaraq işə başlayırlar. Müəllim modelləşdirmənin əsas üsullarını göstərir və uşaqları müstəqil yaratmağa həvəsləndirir. Dərs davam etdikcə o, uşaqlara məsləhətlər, fərdi nümayişlər və istiqamətləndirici suallarla kömək edir. İndi bir az dincələk. İstirahətimiz bədən tərbiyəsi dəqiqəsidir, sizdən qalxmağınızı xahiş edirəm - bu "bir", başınızı çevirmək "iki",
6 Əllər yana, irəli, bu "üç"ə baxın. "Dörddə" - tullanmaq. İki əlinizi çiyinlərinizə sıxmaq "yüksək beşlik" deməkdir. Bütün uşaqlar sakitcə otururlar - bu "altı"dır. Müəllim uşaqları heykəlciyi tamamlamağa dəvət edir ki, o, gözəl qoç olsun: “Uşaqlar, heykəlciklə bəzəyirik ki, gözəl qoç olsun. Hər tərəfdən baxırıq və hamarlayırıq. Qoç üçün sərin buynuzlar və çələng bangs edək. Detalları çətinləşdirə, qara plastilindən fiqurun dırnaqlarını və ağzını düzəldə bilərsiniz; Bütün heykəltəraşlıq sənətlərini nəzərdən keçirin, ən uğurlu olanları vurğulayın və onları "Şən Karusel" kollektiv kompozisiyasında birləşdirin.

Böyük qrupda modelləşdirmə dərsləri təkcə uşaqların estetik zövqlərini formalaşdırmaq və incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün deyil, həm də uşaqları xalq və tətbiqi sənət nümunələri ilə tanış etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur. Belə fəaliyyətlərdən birinə misal xarakterik rəsmlərlə Dymkovo oyuncaqlarının yaradılmasıdır. "Dymkovo oyuncağı: maral və keçi" mövzusundan, eləcə də sənətkarlıq etmək texnologiyasından istifadə edərək işin vacib nüanslarını nəzərdən keçirək.

Böyük qrupda eşşəklərin və digər oyuncaqların heykəltəraşlıq dərsinə hazırlıq

Böyük məktəbəqədər qrupda uşaqlar yaradıcı fəaliyyətlər üçün lazım olan hər şeyi hazırlamağa kömək etmək üçün artıq kifayət qədər müstəqildirlər, lakin bu işin əsas tərəfləri müəllim tərəfindən düşünülmüş və aydın şəkildə planlaşdırılmalıdır.

Modelləşdirmə üsulu

Böyük qrupdakı uşaqlar hissələrin ayrı-ayrılıqda hazırlana bildiyi və sonra vahid kompozisiyaya birləşdirilə biləcəyi zaman (konstruktiv üsul), eləcə də bütün sənətkarlıq bir plastilin parçasından hazırlandıqda (heykəltəraşlıq üsulu) birləşmiş modelləşdirmə metodunu tətbiq edirlər. Bununla birlikdə, bir eşşək etmək üçün heykəltəraşlıq üsulundan istifadə etmək üstünlük təşkil edir, çünki digərinə çevrilən hər bir hissəyə istədiyiniz formanı verməyə imkan verir. Dymkovo oyuncaqları üçün bu, əsas əhəmiyyət kəsb edir, çünki əvvəlcə fitlər bu üsulla hazırlanırdı. Və onlar üçün səsin çıxması üçün elementləri düzgün şəkildə əymək və əymək vacibdir.

Texnikalar

Modelləşdirmə texnikasına gəldikdə, kiçik və orta qruplarda uşaqlar qəliblənmiş strukturların yaradılması üçün bütün əsas üsullarla artıq tanış olublar, buna görə də bacarıqlarını tətbiq etməyin vaxtı gəldi.

  • "topları" yaymaq;
  • yuvarlanan "kolbasa";
  • qəlibdə boşluqların basılması;
  • "pancake" hamarlamaq;
  • parçaları iki barmaqla çimdik;
  • elementin bir baza parçasından çəkilməsi;
  • qoşulmalar;
  • hissələri bazaya sürtmək;
  • düzləşdirmədən çimdikləmə;
  • elementləri uzatmaq, lakin orijinal formanı saxlamaq;
  • elementlərin bir-birinə keçidlərinin hamarlanması.

Uşaqlar nə edə bilər?

Bu maraqlıdır. Dymkovo rəssamlığı adını bu sənətkarlığın yarandığı yerdən - 4 əsrdən çox əvvəl Kirov şəhəri yaxınlığındakı Dımkovo qəsəbəsindən götürür. Dymkovo oyuncağının rəsminin yalnız ornamentin ciddi forması ilə deyil, həm də müəyyən bir rəng spektrinin üstünlüyü ilə xarakterizə olunan öz "əl yazısı" var. Düz və dalğalı xətlər, almazlar, böyük dairələr, nöqtələr - bütün bu elementlər aşağı fonda, bir-biri ilə çox ziddiyyət təşkil edən şəkildə yerləşir. Və bu elementlərin forması subtekst olaraq bir növ amuletlərdən danışır. Hər bir oyuncaq əl ilə boyanmışdır, buna görə də rəssamın ruhu həmişə oradadır və iki tamamilə eyni Dymkovo oyuncağı tapmaq mümkün deyil.

5-6 yaşlı uşaqlar böyüklərin minimal köməyi ilə müstəqil olaraq Dymkovo oyuncağına əsaslanan sənətkarlıq edə bilərlər (bir qayda olaraq, bu, ayrı-ayrı hissələrin bazaya sürtülməsi lazım olan mərhələdə tələb olunur). Bir oyuncaq (xüsusən də maral) heykəltəraşlıq üsulu ilə yaradılıbsa, bu vəziyyətdə materialın fiqurun bədəninin hissələrinə paylanması mərhələsində kömək tələb oluna bilər. Bəzi uşaq bağçalarında bir az fərqli iş sistemini və buna görə də uşaqların yaradıcılıq prosesində böyüklərin daha çox iştirakını nəzərdə tutan gil modelləşdirmə ilə məşğul olmaq imkanı var. Eyni vəziyyət, Dymkovo oyuncaqlarının modelləşdirilməsinin polimer gildən edildiyi hallar üçün xarakterikdir. Bütün bu materiallar müxtəlif plastikliyə və hazır məhsulların müxtəlif qurutma üsullarına malikdir, bu da müxtəlif modelləşdirmə üsullarını nəzərdə tutur. Plastilinə gəlincə, o, uşaq yaradıcılığı üçün universal materialdır, uşaqlara müstəqillik və onunla işləməkdə müəyyən peşəkarlıq nümayiş etdirməyə imkan verir.

Mən onu rəngləndirməliyəm?

Əgər sənətkarlıq gildən hazırlanırsa, o zaman rənglənməlidir, çünki material örtük olmadan çatlaya bilər və plastilin boya qatı olmadan da yaxşı saxlanılır.

Dymkovo oyuncaqlarının əsas fərqləndirici xüsusiyyəti parlaq rənglərdə çəkilmiş unikal rəsmdir. Məhsullarda qırmızı, sarı, mavi, narıncı və yaşıl rənglər olmalıdır. Xətlərin, nöqtələrin və zolaqların birləşmələri də ağ sahələrin mövcudluğunu nəzərdə tutur. Beləliklə, rəngləmə üçün fon ağ olmalıdır. Plastilinlə işləyərkən buna nail olmaq çox asandır: hazır sənətkarlığı ağ gouache ilə boyamalı, qurumağa buraxmalı və yalnız bundan sonra boyalarla (gouache) parlaq bir naxış tətbiq etməlisiniz. Bir sənətkarlığı plastilinlə rəngləmək və ya bəzəmək, müəllimin uşaqların hazırlıq səviyyəsinə, işi başa çatdırmaq üçün ayrılmış vaxta və ayrıca bir dərsdə həll olunan xüsusi tapşırıqlara əsasən qərar verdiyi bir sualdır.

Fərdi yanaşmanı necə həyata keçirmək olar?

Dymkovo oyuncağının hazırlanmasının texniki incəlikləri ilə məşğul olsaq da, fəaliyyətin təhsil yönümünü unutmamalıyıq. Bu, işə fərdi yanaşmanın həyata keçirilməsinə gəldikdə xüsusilə doğrudur. Tipik olaraq, çətinlik səviyyəsinin müəyyən edilməsi prosesi uşağın kənar yardım olmadan vəzifənin öhdəsindən nə qədər gələ biləcəyini müəyyənləşdirir. Və bu məsələdə hər şey uşağın inkişaf səviyyəsindən, temperamentindən və qabiliyyətlərindən asılıdır. Ümumiyyətlə, yaradıcı vəzifələri aşağıdakı kimi fərqləndirmək olar:

  • kiçik uşaq rəngləyə bilmirsə, ona kömək etməlisiniz;
  • yuvarlanan iş parçaları ilə tez öhdəsindən gələn uşaqlar daha az çevik olanlara kömək edə bilər;
  • Kiçikləri Dymkovo rənglərindən istifadə edərək öz rəsmlərini çəkməyə və ya əksinə, klassik naxışlarla işləməyə, zövqlərinə uyğun çalarları tətbiq etməyə və s.

Dərsin məqsəd və vəzifələri

Dymkovo oyuncağı mövzusunda modelləşdirmə dərsinin proqram məzmunu daxildir

  • Vyatka bölgəsinin xalq tətbiqi sənəti haqqında biliklərin sistemləşdirilməsi və konsolidasiyası;
  • yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı;
  • ölkədə yaşayan xalqlara qürur və hörmət aşılamaq.

Tapşırıqlar müəyyən edilə bilər

  • uşaqlara Dymkovo olanlar əsasında sənətkarlıq yaratmağı öyrətmək;
  • konstruktiv və kombinə edilmiş modelləşdirmə üsullarını öyrətmək;
  • uşaqların aktiv lüğəti üzərində işləmək (xüsusən nitqdə istifadə olunan sifətlər toplusunu genişləndirmək);
  • plastik materialla diqqətlə işləmək qabiliyyətinin davamlı inkişafı;
  • verilmiş yaradıcılıq tapşırığını müstəqil həll etmək istəyini inkişaf etdirmək (dekorativ elementlərin seçimi ilə bağlı);
  • yaradıcılığı və təşəbbüskarlığı təşviq edin.

Dymkovo motivlərinə əsaslanan sənətkarlıq variantları

Bu maraqlıdır. Oleşek maral balasıdır, cücə.

Yaşlı qrupda, maraldan əlavə, uşaqlar da yarada bilərlər

  • keçi;
  • gənc xanım.

Uşaqlar adətən orta qrupda Dymkovo ördəyi və atını heykəlləndirirlər. Düzdür, rəngkarlığın elementləri ya istifadə olunmayıb, ya da sadələşdirilmiş formada istifadə olunub. Yaşlı qrupda, bu eyni sənətkarlıq daha mürəkkəb rəsm sayəsində daha mürəkkəbləşə bilər.

Dərsi məzmunla necə doldurmaq olar?

Motivasiya

Dərs hazırlamağın ən vacib mərhələlərindən biri uşaqları işə hazırlayan üsulların axtarışıdır. Uşaqları maraqlandıran bu yollar arasında bir neçəsi var.

Görünüş

Dərsin mövzusu müəyyən bir sahənin ruhunda sənətkarlıq yaratmaqdan ibarət olduğundan, əyani vəsaitlər də daxil edilməlidir

  • Şəkillər;
  • Şəkil;
  • hazır oyuncaqlar (kiçiklərin qarşılarında həqiqi oyuncaqlar görmələri çox vacibdir - bu yolla onlar sənətkarlıq haqqında tam təəssürat əldə edə biləcəklər, həm də öz başlarına belə rəsm çəkməyi öyrənəcəklər;
  • Dymkovo rəngkarlığının variantlarının şəkilləri;
  • təkcə sənətkarlıq növlərini deyil, həm də oyuncaq üzərində işləmə qaydasını nümayiş etdirən təqdimatlar.

Video: "Dymkovo Oyuncağı" təqdimatı

Dymkovo fitinin əfsanəsi

Dymkovo oyuncaqlarının modelləşdirilməsi dərsinin məqsədlərindən biri Dymkovo sənətkarlığının mənşəyi ilə orta qrupda başlayan tanışlığı davam etdirməkdir. Kiçik yaradıcıları həvəsləndirmək üçün maraqlı bir texnika olaraq, Dymkovo qəsəbəsinin fitləri haqqında əfsanəyə qulaq asmağı təklif edə bilərsiniz.

<…Рассказывают, будто началось все с беды: подступили к городу враги. Городу грозила неминуемая гибель. Тогда вятичи измыслили хитрость. Все жители города, даже малые дети, взяли по глиняной свистульке, и, подкравшись ночью к вражескому стану, подняли отчаянный свист. Так, наверное, свистел сказочный Соловей - Разбойник, от свиста которого отлетали маковки на теремах и качались деревья. Обрушилась «с молодецким свистом-посвистом» малая дружина вятичей и врагов осилила. С тех пор и отмечают горожане каждую весну народный праздник - ярмарку. Ярмарку-свистунью, шумную, яркую, такую цветную, что глазам больно. И ни один праздник не обходится без глиняных игрушек. Дома руки мастера разминали послушный комок глины, а память оживляла впечатления шумного, яркого праздника… и всю долгую зиму вились над избами слободы голубые дымки: крестьяне-мастера обжигали в русской печи свои игрушки к весенней ярмарке-свистунье…>

Şeirlər

Qafiyəli sətirlər uşaqlara təşkilati təsir göstərir: səs-küylü və narahat, dərhal eşitdiklərinin süjetinə keçirlər. Xüsusilə bu, yalnız uşaqların köməyi ilə çıxa biləcəyiniz bir vəziyyəti təsvir edən "məktub aldıq" texnikasıdırsa.

Mahnılar

Müəllimin hekayəsi olmadan uşaqların tapşırığın mahiyyətini tam başa düşə bilməyəcəyini nəzərə alaraq, uşaqların Dymkovo oyuncağının doğulduğu və inkişaf etdiyi dövrün atmosferinə qərq olmasını təmin etmək vacibdir. Bunu etmək üçün "Xanım" və "Oh, şaxta, şaxta" mahnılarını dinləyə bilərsiniz.

Söhbət

Bu texnikadan istifadə etməmək sadəcə mümkün deyil. Uşaqlarla söhbət onların oyuncaq haqqında gördüklərinin və eşitdiklərinin məzmununa da aid edilə bilər və orta qrupda əldə edilmiş mövcud biliklərə əsaslanaraq, təqdimat və ya video şəklində təkrarlanan sual-cavab şəklində aparıla bilər. .

  • "Dymkovo oyuncaqlarının mahiyyəti nədir?"
  • "Rənglənmədə hansı rənglər üstünlük təşkil edir?"
  • "Maral nədir?" və s.

Dərs qeydlərinin tərtib edilməsi sxemi

Uşaqların hansı sənətkarlıq yaratmasından asılı olmayaraq, dərsin vaxtı dəyişməz qalır.

  • Giriş hissəsi - 5 dəqiqə. Müəllim xalq sənətinin tarixi, Dymkovo oyuncaqları haqqında danışır, şəkillər göstərir, musiqi müşayiəti seçir, uşaqlar üçün suallar tərtib edir - yəni uşaqları həvəsləndirir.
  • Dərsin əsas hissəsi 20 dəqiqədir. Müəllim sənətkarlıq üzərində işin gedişatını izah edir və uşaqlar onu tamamlamağa başlayırlar. Bu mərhələ mütləq barmaq məşqləri və bədən tərbiyəsi üçün fasilə daxildir.
  • Final hissəsi 5 dəqiqədir. Müəllim uşaqlara məhsuldar işlərinə görə təşəkkür edir və düşünmək üçün suallar verir (“Sənətinizi bəyənirsinizmi?”, “Səncə, hansı sənətkarlıq ən gözəldir?”, “Niyə?”, “Nə alınmadı? siz?", "Dərsi bəyəndinizmi?" və s.).

Bu maraqlıdır. Boyalı bir sənətkarlıq etmək niyyətindəsinizsə, mövzu 2 dərsə bölünməlidir, çünki boya ilə astarlanmış baza ona naxış tətbiq etməzdən əvvəl qurudulmalıdır. Bu halda qeydlərin konturları və vaxtı dəyişməz qalacaq.

Dymkovo motivləri əsasında sənətkarlıq üzərində işləmək

Bir maral edək

Maral yaratmaq üçün birləşmiş heykəltəraşlıq üsulundan istifadə olunur, lakin buna baxmayaraq, əsas heykəltəraşlıqdır, yəni uşaqlar heykəltəraşlığın hissələrini bir parçadan düzəldirlər.

Təlimatlar:

  1. "Bir plastilin parçasından (digər sənətkarlıqları etdikdən sonra qalıqları bir topa birləşdirə bilərsiniz) 2 kolbasa (qalın və bir qədər incə) yuvarlayırıq - bunlar bədən və boyun üçün boşluqlardır."
  2. “Biz bədəni və ayaqları qalın olandan düzəldirik. Bunun üçün hər iki ucunda bütün uzunluğun 1/3 hissəsində kəsiklər edirik”.
  3. "Biz əldə edilən elementləri silindrlərə düzəldirik."
  4. "Biz fiqurun ortasında bir az əyilərək ayaqlarına qoyuruq."
  5. "İkinci kolbasanın kiçik bir hissəsini diaqonal olaraq bir yığın ilə kəsdik."
  6. "Kəsik yerini bədənə tətbiq edirik və keçidləri hamarlayırıq."
  7. “Qulaqlar üçün kiçik plastilin parçaları götürürük. Bir top düzəldirik və sonra kiçik qalın kolbasaları yuvarlayırıq, bir hissəsini uzadırıq ki, rəqəm üç ölçülü üçbucağa bənzəməyə başlayır.
  8. "Qulaqları başına bağlayırıq, keçidləri yaxşı hamarlayırıq."
  9. "Biz kolbasa bükürük, ortasına bükürük və qulaqların arasına yapışdırırıq - bunlar buynuzlardır."
  10. “Biz maralları kiçik quyruqla tamamlayırıq. Bunun üçün nazik kolbasa bükürük və qovşağı hamarlayaraq gövdəyə yapışdırırıq”.

Bu maraqlıdır. Əl sənəti hələ də rənglənəcəyi üçün buynuzlar, qulaqlar və quyruq nazik olmamalıdır, əks halda boya tətbiq edərkən qırılacaq.

Rəssamlığa başlayaq.

Təlimatlar:

  1. "İş parçasını ağ gouache ilə bir qaba batırın."
  2. "Gəlin bir sənətkarlıq alaq" (bunu böyüklər etsə daha yaxşıdır).
  3. Qurudun və seçilmiş dizaynı gouache ilə tətbiq edin.

Dərs qeydləri nümunəsi

Vedernikova Natalya Dymkovo "Oleshek" oyuncaqlarına əsaslanan böyük qrupda modelləşdirmə dərsinin xülasəsi (fraqmentlər)

<…Беседа с детьми Педагог: Ребята, хотите отправиться в мастерскую дымковских игрушек? Дети: Хотим! Педагог: Так давайте полетим. На чём летают в сказках? (дети предлагают варианты ответов.) Педагог: - Предлагаю воспользоваться ковром-самолётом. На нём мы все сможем уместиться (приглашает детей сесть на ковёр). Педагог: - Все готовы? Ковёр взлетает: Раз, два, три, четыре, пять, Начал наш ковёр взлетать Над полями, над горами, Над высокими лесами. Мы быстрее ветра мчимся, Глядь - и мигом приземлимся! (открывает декорацию) .2 часть: Рассказ педагога: Рассказ о дымковской игрушке (стихотворение) «Дымковские игрушки»
Qulaqlarınızı hazırlayın, uşaqlar,
Bunu bilmək maraqlıdır:
Dymkovo oyuncağı haqqında hər şey
Sənə demək istəyirəm.
Dymkovoda, Vyatka yaxınlığında,
Təxminən dörd yüz il əvvəl
Bahar bayramı üçün "Fısıltı",
Onları gənc və yaşlı heykəllər düzəltdi.
Bu Vyatka oyuncaqları
Yazda göy qurşağı kimi:
Bax, hinduşka var,
Quyruğu boyalı bir yelpik kimidir,
Uzun saqqal
Bir sultan kimi, bir tarak,
Parlaq göz layneri olan qanadlar -
Hamısı oyuncaqçiçək kimi!
Yaxınlıqda gözəl bir gənc xanım var,
O, qolları akimbo ilə dayanır;
Önlük, yubka və kokoshnik:
Hər şey parıldayır və yanır.
Qövslü qara qaşlar
Gözlər, yanaqlar, qırmızı ağız -
Deyəsən əlini yelləyir
Və dərhal rəqs etməyə başlayacaq.
Buffonlar, sudaşıyanlar,
Xanımlar və xoruzlar -
Onlar zolaqlarla bəzədilib,
Hüceyrələr, nöqtələr və dairələr.
Qırmızı, sarı və yaşıl,
Qırmızı, mavi, mavi -
Ağ fonda bütün rənglər
Bu duman boyalı.
Xalq sənətini bilir
Bütün ölkə və bütün dünya;
bu gün gördün
Bu rus suveniridir.
Müəllim: - Bax, özümüzü onların düzəltdiyi emalatxananın qarşısında gördük Dymkovo oyuncaqları. İndi isə sizi bir müddət usta olmağa dəvət edirəm və sizi seminara dəvət edirəm. Müəllim: - Amma emalatxana bağlıdır. Onu daxil etmək üçün suallara cavab vermək lazımdır. Müəllim: - Onlar nədən hazırlanır? Dymkovo oyuncaqları? Uşaqlar: - Gildən Müəllim: - Başqa hansı materiallar lazımdır? Müəllim: - İş üçün hansı alətlər lazımdır? 3-cü hissə: Seminar açılır. Uşaqlar öz iş yerlərinə girib otururlar. Müəllim: - Yoxlayın, hər şey işə hazırdır? (uşaqlar cavab verir) Müəllim: - Tapmacamı tap və nə heykəl qoyacağını öyrən:
İncə ayaqları üzərində dayanır - Bütün gözəllik buynuzlardadır. Düzdü, elədir Oleşek. Müəllim: Diaqrama diqqət yetirin! (plakatda - nümunələr və texnikalar heykəltəraşlıq)…>
<…Педагог: - Сейчас вы приступаете к работе. cəhd edin işiniz gözəl və səliqəli olsun. Yaxşı ustanın iş yeri həmişə təmiz və səliqəli olur. Bədən tərbiyəsi dərsi Müəllim: İşdən əvvəl barmaqlarımızı uzadaq. Uzaq bir təpədən gil gətirdik (əllər kəmərdə, yayla dönər)
Yaxşı, işə başlayaq, möcüzə ustaları! (qollar irəli, yanlara) Kor, quru - və sobaya! ("xurma ilə" heykəltəraşdır) Və sonra boyayacağıq (barmaqları çimdiklə, dalğalı xətlər çəkin)
Biz edəcəyik oyuncaqlar“soba” (“xurma” ilə qəliblənmiş) Soba hərarətlə yanır. (yumruqları sıxır və açır) Ancaq sobada rulon yoxdur, (şəhadət barmağını yelləyir) Amma sobada - oyuncaqlar! (əllər irəli)
Müəllim: - İşə başlamazdan əvvəl bu sözləri deyək: “Düz oturacağam, əyilməyəcəm, işə başlayacağam”. Müəllim: - İndi işə başlaya bilərsiniz. Müstəqil iş. Müəllim: - İndi kimin barmaqlarının ən çevik və bacarıqlı olduğunu görəcəyəm. Uşaqlar işə başlayır, müəllim işə nəzarət edir, məsləhətlər verir, iş üsullarını göstərir. 4-cü hissə: Xülasə siniflər. Əsərlərin təhlili.
Uşaqlar işlərini bitirir, əllərini silir və maralı stendə qoyurlar. Müəllim: - Görək ustalarımız işin öhdəsindən necə gəldilər. Müəllim: - Hər şeydir yaxşı oyuncaqlar? Müəllim: - Ən çox kimin əsərini bəyənirsiniz? Niyə? Müəllim: - Nə ən səliqəli oyuncaq? Müəllim: - Yaxşı, uşaqlar! Biz çox maraqlı şeylər öyrəndik Dymkovskaya Sloboda, ilə görüşdü oyuncaqlar, özlərini usta kimi sınadılar. Geri qayıtmağımızın vaxtıdır. Tez xalçaya otur. Daha bir dəqiqə - və o, yerdən ayrılacaq.
Uşaqlar xalçada - təyyarədə otururlar.Müəllim: - Bir, iki, üç! Uç! Müəllim: - Məndən sonra vida sözlərini təkrarlayın:
Biz haqqında Dymkovo oyuncağı Biz bunu bir dəfədən çox xatırlayacağıq. İndi isə, dostlar - qız yoldaşları, Hekayəmizi bitirəcəyik...>

Foto qalereya: hazır uşaq sənətkarlıqları

Sənətkarlığı yalnız birinci boya təbəqəsi, yəni astar yaxşı quruduqdan sonra çəkmək lazımdır, əks halda rəsm axacaq.Oleşka hazırlamaq üçün bəzi variantlar böyük budaqlanmış buynuzları əhatə edir.Yaşına görə oleşka olmaya bilər. ayaqları üzərində möhkəm dayanın

Bir keçi edək

Dymkovo oyuncağı hazırlamaq üçün bir seçim olaraq, uşaqları keçi düzəltməyə dəvət edə bilərsiniz. Kiçik və orta qruplarda ev heyvanları ilə tanış olanda (yaxud “Qurd və yeddi balaca keçi” nağılını öyrənəndən sonra) uşaqlar artıq uşağı düzəldirdilər. Texnika eyni olacaq, yalnız Dymkovo oyuncağının böyük buynuzları var. Həmçinin, torsonun, əzaların, başın və quyruğun heykəllənməsi maralları necə düzəltdiyimizə bənzəyəcək. Bu ən böyük buynuzların və qulaqların yaradılması üzərində dayanaq.

Təlimatlar:

  1. "İki uzun kolbasa yuvarlayın."
  2. "Biz onları bir dairədə bükürük, lakin bir ucunu sərbəst buraxırıq."
  3. "Bu kənarı başımıza yapışdırırıq."
  4. İkinci buynuz üçün təkrarlayın.
  5. "2 kiçik plastilindən 2 top düzəldirik və onlardan pancake hazırlayırıq."
  6. "Biz iş parçasını sıxırıq, dairənin kənarından tuturuq ki, bir spatula alırıq."
  7. "Buynuzların bağlandığı yerdə dar hissəni başın üzərinə çəkirik."
  8. "Bu məqsədlə keçinin ağzını bir az itiləyirik, bir az uzadırıq."

Dymkovo keçisini heykəltəraşlıq üçün dərs planının nümunəsi

<…Организационный момент (1–2 мин.)
- Baxın uşaqlar, bir keçi bizə qonaq gəldi. O necədir?
- Keçi, dik buynuzlu keçi,
O, sərt xarakterə malikdir.
Şalvarı ayağındadır,
Zövq alın uşaqlar!
- Keçinin dostları olduğunu bilirsən, onlarla görüşmək istəyirsən?
Suallara cavab verin:
- Gözəl keçi.
- Sizinlə tanış olmaq istərdik.
  1. Dymkovo oyuncağı - keçi haqqında söhbət (3-4 dəq.)

Uşaqlar, şəkillərə baxın, onlarda keçi oyuncaqları görürsünüz, bunlar nədir?
- Bəli, çox qeyri-adidirlər. Baxın, keçilər Dymkovo xalq oyuncağıdır. Bir ağızdan deyin: Dymkovo oyuncağı!
- Bu oyuncaq sadə deyil, sehrli şəkildə boyanmışdır: gəlin baxaq.
- Keçinin nəyi var?
- Qulaqları hansı rəngdədir?
- Quyruğu və dırnaqları hansı rəngdədir?
-Keçinin üzərindəki naxışa baxın? Nədən ibarətdir?
- Keçidəki naxışda hansı rənglər var?
- Bu oyuncağı hansınız bəyəndiniz? Yaxşı!
Uşaqlar xorla deyirlər:
- Dymkovo oyuncağı.
Uşaqlar cavab verir:
- Keçinin başı, boynu, gövdəsi, ayaqları, quyruğu, qulaqları, buynuzları var.
- Nümunə dairələrdən ibarətdir.

  1. Barmaq gimnastikası (1-2 dəq)

Gəlin əlimizə plastilin götürək,
Və daha yaxşı istiləşək.
Hər şeyi parçalara ayıracağıq,
Keçini heykəl qoymağa başlayaq:
Başımızı çevirəcəyik
Ayaqlar - gəlin onları yuvarlayaq.
Şalvar zəng kimidir,
Gəlin onları birləşdirək.
Müəllimdən sonra hərəkətlər edin:
(barmaqları sıxın və açın)
(parçaların necə qopduğunu göstərir)
(topun ovuclar arasında yuvarlanmasını simulyasiya edən hərəkət)
(ovuclar arasında kolbasa yuvarlamağı təqlid edən hərəkət)
(iki əlin barmaqlarını bir ev şəklində bir-birinə bağlayın)

  1. Tapşırığın izahı: keçi heykəltəraşlıq ardıcıllığı (5-6 dəq.)

Əllərinizə bir parça plastilin götürün və yoğurun.
- Plastilini yoğurduqdan sonra, bu plastilin parçasını modelləşdirmə taxtasına yuvarlayın. Siz belə bir rəqəm alacaqsınız - silindr (və ya sütun).
- Silindr (sütun) hər iki əlinizə alın və sağ əlinizlə silindrin (sütun) bir ucunu çıxarın.
- İndi onu bir qövs şəklində bükün. Bir keçinin boynunu və başını alacaqsınız.
- Aşağıda, boynun bədənə bağlandığı yerdə keçinin ayaqları var.
Keçi ayaqlarını etmək üçün gövdəsini əllərinizə götürün və bədənin ortasında bir kəsik edin. Bundan sonra plastilini sola və sağa çəkin - bunlar keçinin ayaqları olacaq.
- Başda fərqli rəngli plastilindən saqqal və buynuzlar düzəldəcəyik, məsələn, sarı.
- Kiçik parçaları çimdikləyin və yuvarlaq toplara yuvarlayın və dairələr - şaybalar yaratmaq üçün onları düzəldin. Oyuncağını gözəl rəngli dairələrlə bəzəyin.
-Sonra bir az qara götürüb keçinin gözlərini, burnunu və dırnaqlarını düzəldin.
Uşaqlar əllərinə plastilin götürür, yoğurur və yuvarlayırlar.
Keçinin boynunu və başını əymək və uzatmaq.
Uşaqlar bir yığın ilə kəsik edir və keçinin ayaqlarını uzadırlar.
Keçinin başına buynuz və saqqal uzadırlar.
Keçinin bədənini bəzəmək üçün plastilindən çox rəngli dairələr heykəllənir.
Keçinin gözləri, burnu və dırnaqları qara plastilindən hazırlanır.

  1. Barmaq gimnastikası (1-2 dəq.)

Ördək yubkada gəzir
İsti qoyun dərisində,
Toyuq jiletdədir,
Xoruz - beretdə,
Keçi - sarafanda,
Zainka - bir kaftanda,
Və hamısı daha gözəldir -
Həsirdə olan inək.
Müəllimdən sonra hərəkətlər edin.
Hər bir heyvan adı üçün, baş barmaqlardan başlayaraq barmaqları əllərə bükün.
Ritmik alternativ əl çırpmaları və yumruq zərbələri.
6.. Uşaqların müstəqil məhsuldar fəaliyyəti (7-8 dəq)
Uşaqlar plastilindən oyuncaq düzəldirlər.

  1. Dərsi yekunlaşdırmaq. Refleksiya (2-3 dəq.)

Bu gün hansı oyuncaqla tanış oldunuz, onun adı nədir?
- Gəlin hazırladığınız inanılmaz keçilərə baxaq.
- Nə gözəl oyuncaqlar düzəldin!
- Keçi heykəl qoymağı kim xoşlayırdı?
- Yaxşı! Mənə gəlin, oyuncaqları stendə qoyun, keçi üçün nə gözəl dostlar qazandınız!
Uşaqlar cavab verir:
- Dymkovo oyuncağı.
Uşaqlar qəliblənmiş oyuncaqlara baxırlar...> Üz xüsusiyyətlərini yığınlarda çəkmək olar

Dymkovo motivləri əsasında digər oyuncaqlar üzərində iş mərhələləri

at

At heykəlciyinin modelləşdirilməsi maral yaratmaqdan fərqlənmir. Hətta onların qulaqları da eyni olacaq. Amma atın yal və quyruğu lazımdır. Bundan əlavə, oyuncağın üzərində rəsm də plastilindən edilə bilər.

Təlimatlar:

  1. "Qara plastilin parçasından kolbasa yuvarlayırıq."
  2. "Biz onu bir bayraq halına gətiririk və qulaqların arasına qoyaraq baş və boyuna tətbiq edirik."
  3. "Biz də quyruq üçün başqa bir kolbasa bükmək üçün ipdən istifadə edirik."
  4. "Müxtəlif rəngli plastilin parçalarını çimdikləyirik, onları pancake şəklində düzəldirik və rəsmləri təqlid edərək atın bədəninə yapışdırırıq."
  5. "Qara materialdan istifadə edərək gözlər və burun düzəldirik."

Gənc xanım

Bu sənətkarlıq həm də plastilinlə boyanmışdır ki, bu da iş parçasını rəngləməyə və qurutmağa vaxta qənaət edir.

Təlimatlar:

  1. "Bir parça ağ plastilin götürürük və qalın kolbasa halına gətiririk."
  2. "Biz rəqəmi vizual olaraq 3 hissəyə bölürük və 1/3-ni ayıraraq, materialı barmaqlarımızla müxtəlif istiqamətlərə sürtürük ki, daralma - gənc xanımın beli olsun."
  3. "Əksinə, aşağı hissəni aşağıya doğru genişləndiririk - bu rəqəmin ətəyidir."
  4. “İki nazik kolbasa bənzəyən tutacaqları yuvarlayın və bir ucunu iş parçasının yuxarı hissəsinə, digərini isə belin bir az aşağısına çəkin.”
  5. "Baş üçün bir top yuvarlayın."
  6. "Kiçik bir parçadan bir top düzəldirik, onu qalın, aşağı silindrə çeviririk - bu boyundur."
  7. "Boyunu bədənə bağlayırıq, detalları tətbiq edirik."
  8. "Başını boynuna qoyub onu da tətbiq edirik."
  9. “Biz xanımı geyindiririk. Yaşıl plastilindən bir tikə nazik pancake açır və kofta şəklində tətbiq edirik”.
  10. "Biz qolları hazırlamaq üçün yaşıl plastilindən eyni nazik pancakelərdən istifadə edirik."
  11. "Biz yaxa şəklində nazik mavi kolbasa qoyduq."
  12. "Qara plastilindən 4 nazik kolbasa yuvarlayırıq, cüt-cüt bükürük və başına yapışdırırıq - bu saçdır."
  13. "Saçların bağlandığı yerləri nazik qara pancake ilə örtürük."
  14. "Biz mavi kolbasadan kokoshnik üçün bir zolaq düzəldirik, bir yığın ilə dalğalı bir kənar meydana gətiririk."
  15. "Baş paltarını başına taxın."
  16. "Uyğun rəngli plastilin parçalarından istifadə edərək nöqtələr-gözlər, ağız, burun və qaş zolaqları düzəldirik."
  17. "Biz kostyumu kiçik pancake və müxtəlif rəngli plastilin nöqtələri ilə bəzəyirik."

Foto qalereya: Dymkovo əsasında oyuncaqlar

Siz sənətkarlıqdan bütöv kompozisiyalar yarada bilərsiniz, məsələn, 3 gənc xanımın görüşü.Yığınlardan istifadə edərək yal və quyruğa dalğalı forma verə bilərsiniz.Gövdəni çox əyməsəniz, fiqur çapa kimi görünəcək.

Video: Dymkovo oyuncağı əsasında gənc xanımın heykəltəraşdırılması

Video: Dymkovo atını necə etmək olar

Böyük qrupda modelləşdirmə təkcə bu yaradıcılıq növünün artıq mənimsənilmiş bacarıqlarını tətbiq etmək deyil, həm də uşaqları tətbiqi sənətlə tanış etmək və onları xalq sənətinin ən yaxşı nümunələri ilə tanış etmək məqsədi daşıyır. Yaşlı qrup üçün, Dymkovo oyuncaqları əsasında sənətkarlıq yaratmaq, məhsulun rənglənməsi nəzərdə tutulursa, iki sinfə bölünə bilər. Rənglənmə planlaşdırılmırsa və ya bəzək üçün plastilin istifadə olunursa, özünüzü birinə məhdudlaşdıra bilərsiniz. İstənilən halda müəllimdən dərsin dəqiq düşünülmüş strukturu, sənətkarlığın başa çatdırılması qaydası ilə bağlı yaxşı yazılmış izahatlar, eləcə də 400 illik tarixə malik incəsənət haqqında maraqlı və canlı hekayə tələb olunur.

Bədii fəaliyyət. Rəsm.

"Dymkovo keçisi"

Böyük qrup üçün dərs qeydləri.

Proqram məzmunu

:
- Dymkovo naxışları əsasında dekorativ kompozisiyalar yaratmaq bacarığını inkişaf etdirməyə davam etmək;
- uşaqlara fırça tüklərinin ucundan istifadə edərək dar xətlər və nöqtələr çəkməyi öyrətməyə davam edin;
- fərqli rəngli boya istifadə etməzdən əvvəl fırçanı təmiz şəkildə yaxalamaq qabiliyyətini gücləndirmək;
- Dymkovo rəngkarlığında istifadə olunan müəyyən rənglərin çəkilməsində istifadə;
- xalq yaradıcılığına maraq və məhəbbət tərbiyə etmək.
Lüğət : Dymkovo oyuncağı, at, zərif, şən, şən, şən.
İlkin iş:
1. Dymkovo oyuncağı haqqında, naxış, kompozisiya, rəng birləşməsinin xüsusiyyətləri haqqında söhbətlər
2. Dekorativ-tətbiqi sənət məmulatlarının ekspertizası
3. Dymkovo rəngkarlığının rəsm elementləri
Avadanlıq və material : Dymkovo oyuncaqlarını təsvir edən illüstrasiyalar; A – 4 vərəqlərində naxış nümunələri; kəsilmiş keçi heykəlciyi olan hər bir uşaq üçün açıqcalar; altı rəngli palitrası: qırmızı, sarı, yaşıl, mavi, bənövşəyi, narıncı; bankalar su, 3 nömrəli fırçalar, salfetlər, fırçalar üçün stendlər.
Fərdi iş : Fırçanın ucu ilə rəsm çəkməyi öyrənməyə davam edin.
Təşkilat forması:
1. Uşaqlar Dymkovo oyuncaqlarının təsvirləri olan dəzgahların qarşısında yarımdairə şəklində otururlar.
2. Masalarda işləmək
3. Uşaqlar masanın ətrafında dayanırlar: uşaqların işinin təhlili.
Dərsin gedişatı:
1. Təşkilat vaxtı. Uşaqlar, bir hekayəyə qulaq asın.“Dımkovo gənc xanım Dymkovo keçiləri ilə böyüdü. Onlar yaşıl çəmənlikdə otlayırdılar və Dymkovo çobanı onlara baxırdı. Bir gözəl gün, keçilər çəmənlikdə otlayanda çox güclü yağış yağmağa başladı və Dymkovo keçilərindəki naxışı yuyub apardı. Dımkovo çobanı və gənc xanım çox üzüldülər”.Bizdən kömək istəyirlər. Keçilərə naxış çəkməyinizi istəyirlər. Onlara kömək etməyə razısınızmı?2 . İmtahan. Naxış nümunələrinə baxırıq: hansı formalar istifadə olunur? Dairələr hansı rəngdədir? Dairənin içində nə var? (kiçik dairə və ya nöqtə) Nöqtəni necə çəkirik? (fırçanın ucu ilə toxunun). Qara harada istifadə olunur? (dırnaqlarda, buynuzlarda) Bədəndəki naxış nədir? Hansı rənglərdən istifadə olunur?3. Məqsədin təkrarı. Bu gün Dymkovo keçisinə bir naxış çəkəcəyik.

4. İzahla göstərin. Fırçanın ucundan istifadə edərək, bu dairənin içərisinə böyük bir dairə çəkin, fərqli rəngli bir nöqtə qoyun, həmçinin bir göz çəkin. Fırçanın ucu ilə burun və dırnaqları bəzəyirik

5. Xatırlatma. Fırçanın ucundan istifadə edərək, Dymkovo keçisinə bir naxış çəkin.

6. Diqqətlə işləməyi xatırladın. Çalışarkən uşaqların duruşuna nəzarət edirəm.

7. Dərsin xülasəsi. Nəzərə alın ki, hər kəs öz işini gördü - keçilər çox gözəl çıxdı!

Dymkovo heyvanları. Böyük qrup.

Tapşırıqlar:Dymkovo naxışı ilə bir heyvanın siluetini bəzəmək qabiliyyətini gücləndirməyə davam edin; fırça ucu ilə nazik düz xətlər, dalğalı xətlər, halqalar, nöqtələr çəkmək vərdişləri; heyvan rəngkarlığında naxış kompozisiyasını qurmaq bacarığı (naxışın şaquli cərgələrdə düzülməsi); Dymkovo rəsminə xas olan rəng birləşməsini seçin. Təsəvvür inkişaf etdirin.

Material:Dymkovo heyvanlarının təsvirləri və oyuncaqları, sahibə xanım, Gorodets atı. Keçilərin, atların, maralların, qoçların, donuz balalarının siluetləri. Gouache, yumşaq fırçalar. Dymkovo rəsm elementlərinin cədvəlləri.








Əvvəlki iş: Dymkovo oyuncaqlarının müayinəsi. "Rəng dəyirmi rəqs" sərgisinin dizaynı (fotoşəkillərdən)

Dərsin gedişatı:

Bugünkü qonağımız Dymkovo xanımdır, sahibədir, onun zəngin bir ailəsi var: ördək, donuz, keçi, öküz, at və cücə, lakin bu atı (Qorodets) yanına aparmaq istəmir. onun yeri. sizcə niyə?

Uşaqlar Qorodets atı ilə Dymkovo heyvanlarının naxışları arasındakı fərqləri söyləyirlər.

Bu gün qonağımız üçün Dymkovo heyvanlarını rəngləyək?

Mən onu kəsdim keçilər, atlar, marallar, qoçlar, donuz balaları. Hər kəs bir heyvan seçəcək və onu Dymkovo naxışı ilə bəzəyəcək. Heyvanların gözəl görünməsi və sahibinin onları qəbul etməsi üçün sizə ən yaxşı necə işləməyi göstərəcəyəm:

  1. üzü, qulaqları, dırnaqları və s.
  2. şaquli sıralarda böyük naxışlar (dairələr, üzüklər, xətlər) çəkin. Bir donuzda - üfüqi.
  3. kiçik naxışlar əlavə edin (nöqtələr, tire). Rəsm çəkərkən fırçanın şaquli vəziyyətinə diqqət yetirmək.

Fiziki məşğələ.

Bütün isinmə hərəkətlərini tərəddüd etmədən təkrar edirik!

hey! Onlar yerindəcə atladılar.

Eh! Əllərimizi birlikdə yelləyirik.

Ehe-heh! Arxaları əyilmiş,

Ayaqqabılara baxdıq.

Hey - hey! Aşağı əyilmiş

Döşəməyə yaxınlaşdıq.

Məharətlə oturun.

Bu işdə bizə bacarıq lazımdır.

Nə xoşunuza gəldi, dostum?

Yenidən çəkməyə davam edək!

Uşaq işi.

Qiymətləndirmə: 2-3 uşaq sahibə xanıma ən gözəl heyvanları seçməyə kömək edir və onları niyə bəyəndiklərini söyləyirlər.

Nina Minçenko

Ən son işimi - plastilindən Dymkovo oyuncaqlarının modelləşdirilməsini təqdim etməkdən məmnunam. Mən bunu çoxdan etmək istəyirdim və nəticə budur.

Məqsəd: uşaqları Dymkovo oyuncağı ilə tanış etmək üçün vizual fəaliyyətlər küncünü doldurmaq; oyuncaqların rənglənməsinin xüsusiyyətləri, rəngi və naxışın əsas elementləri haqqında bilikləri inkişaf etdirmək. Xalq adət-ənənələri haqqında maarifləndirməyə davam edin.

Plastilindən Dymkovo oyuncaqlarının modelləşdirilməsi (qoç, keçi, at).

Quzunu heykəlləndirməyə başlamazdan əvvəl onun hansı hissələrdən ibarət olduğuna baxaq.

Bu gövdə, baş, boyun, ayaqlar, quyruq, qulaqlar, buynuzlardır.

Oyuncağın ən böyük hissəsini - bədəni heykəlləndiririk

1. Topa yuvarlayın.

2. Sonra topu ovuclarınızın arasına yüngülcə basaraq, uzununa hərəkətlərlə qalın rulon halına salın.

Baş və boyunu bir parçadan düzəldirik.

1. Uzunlamasına hərəkətlərlə ovuclarınızın arasında bir parça plastilin yayın.

2. Sonra bir kənarına yüngülcə basaraq yuvarlayın.

3. Kənarını rulonun nazik hissəsində qatlayın - bu quzu başı olacaq hissədir.

Ayaqları düzəldirik.

1. Bir parça plastilin (uzununa hərəkətlərlə) uzun bir rulon halına salın.

2. Rolleri yarıya bölün - sonra hər yarım yenidən yarıya bölün. (Hər bir ayağın daha rahat bərkidilməsi üçün meylli kəsik var). Uşaqlarla işləyərkən başqa bir modelləşdirmə sxemindən istifadə edə bilərsiniz. Sonra gövdə (daha uzun olacaq) hər iki ucundan uzununa kəsilir. Rolik bir qövsdə bükülür və kəsilmiş uclardan ayaqları əmələ gəlir.

Qulaqları və quyruğu düzəldirik

1. 2 eyni kiçik top yuvarlayın.

2. Barmaqlarınızla hamarlayın.

3. Pancake-in alt kənarını birləşdirin.

4. Quzunun quyruğu qısadır - bunun üçün qısa rulonu bükmək və rulonun ucunu itiləmək kifayətdir.

Buynuzları düzəldirik. Bu quzunun böyük buynuzları var

1. İki uzun rulon yayın (incə deyil ki, öz formasını saxlasın). Bir ucunda rulonları daha incə edin.


Oyuncağın hissələrini birləşdiririk.



1. Ayaqları bədənə tətbiq edin

2. Başa buynuzlar çəkin

3. Quzu üçün qulaqlar, bangs, quyruq haqqında unutmayın

4. Boyunu bədənə yumşaq bir şəkildə tətbiq edin.

Quzu hazırdır.


Eyni naxışdan istifadə edərək keçi və at düzəltdim.



Sonra heykəlləri bir neçə dəfə ağ su əsaslı boya ilə astarladım. Mən onu gouache ilə boyadım.












Mövzu ilə bağlı nəşrlər:

Hörmətli həmkarlar! Plastilin modelləşdirmə dərsindən fotoreportajı diqqətinizə çatdırmaq istərdim. Uşaqlarımız heykəl qoymağı çox sevirlər.

Bir uşağın inkişaf amillərindən biri kimi plastilindən modelləşdirmə E. A. Kopanova MBDOU "DSKV No. 68", Bratsk Plastilindən modelləşdirmə, uşağın inkişaf amillərindən biri kimi. Modelləşdirmə ən çox sevdiyim növlərdən biridir.

Hazırlıq qrupunda plastilindən modelləşdirmə Hazırlıq qrupunda plastilindən zəngli saatın modelləşdirilməsi üzrə dərsin xülasəsi. Məqsəd: zəngli saatın forması və xüsusiyyətləri haqqında bilikləri toxunma ilə möhkəmləndirin.

Duzlu xəmir hazırlayın: Un - 300 q (2 stəkan) Duz - 300 q (1 stəkan) Su - 200 q (200 ml) Un: birinci dərəcəli ağ buğda unu. Duz:.

Valideynlər üçün tapşırıqlar: 1. Valideynlərə uşaqlarla yaradıcı qarşılıqlı əlaqəni, birgə yaradıcılığın təşkili üçün oyun üsullarını öyrət. 2. Öyrətmək.

© 2023 youmebox.ru -- Biznes haqqında - Faydalı biliklər portalı