Uçuş üçün quş uyğunlaşmaları. Quşların daxili quruluşunun xüsusiyyətləri

ev / Biznesin inkişafı

"8 nömrəli Boqorodsk məktəbi" bələdiyyə dövlət təhsil müəssisəsi

Metodik inkişaf dərs:

“Quşların daxili quruluşunun xüsusiyyətləri. Quşların uçuşa uyğunlaşma xüsusiyyətləri

Tamamladı: biologiya müəllimi

S.V. Kulikova

Boqorodsk - 2017

Dərsin Məqsədləri:

Uçuşla əlaqəli quşların daxili quruluşunun xüsusiyyətlərini öyrənmək;

heyvanlar aləmində quşların yerini göstərmək;

quşlar aləmində gözəlliyi görməyi, insanla təbiətin vəhdətini göstərməyi öyrətmək.

Dərsin məqsədləri:

Maarifləndirici

Şagirdlərin quşların həyat prosesləri haqqında biliklərə yiyələnməsini təmin etmək,

Onların daxili orqanlarının funksiyaları, uçuşa yararlılığı ilə əlaqədar quruluşunun xüsusiyyətləri haqqında.

Quş sinfinin orqan sistemlərini tanımağı, orqanların quruluşu və funksiyaları arasında əlaqə qurmağı öyrətmək.

Maarifləndirici

Məntiqi təfəkkürün inkişafına kömək etmək,

müqayisə etmək, təhlil etmək bacarığı,

Təbiətdəki səbəb-nəticə əlaqələrini müəyyənləşdirin.

pedaqoqlar

Təbiətə sevgi və hörmət tərbiyəsini davam etdirin.

Avadanlıq: quş şəkli,

təqdimatın istifadəsi “Quşların quruluşunun xüsusiyyətləri. Quşların uçuşa yararlılığının xüsusiyyətləri.

Dərslər zamanı

1.Təşkilat vaxtı.

Salamlama: Quşlar təbiətin heyrətamiz canlılarıdır. Onlar - quşlar ən vacib təbii komponentlərdən biridir, onların rolu əhəmiyyətlidir. Amma quşlar da təbiətin bəzəyidir. Meşəyə girərkən və ya tarlada gəzərkən bizi quşların səsləri müşayiət edir

Sual - Zoologiyanın quşları öyrənən bölməsi necə adlanır? (ornitologiya)

Heyvanlar aləmində quşlar hansı növdür? (Xordatlar) slayd-2

Gəmidə: Növ: Chordates

Sinif: Quşlar

Bu gün biz "Quşlar" sinfi ilə, quşların uçuşa yararlılığı ilə əlaqədar quşların struktur xüsusiyyətləri ilə tanışlığı davam etdirəcəyik.

dərs problemi: quşları canlı təyyarə adlandırmaq olarmı?

Əhatə olunan materialın tədqiqi

Əvvəlki dərsdə quşların uçuşa uyğunlaşmasının bəzi xüsusiyyətləri ilə tanış olduq. Slaydlar 3.4.5

Bu xüsusiyyətlər hansılardır? (İntequmentlər, skelet və əzələlər)

Evdə siz cədvəli doldurmağa və fitnes xüsusiyyətlərini cədvələ qoymağa başlamalı idiniz.

Cədvəllə işləmək

1. Quşun bədəni tüklə örtülüdür.

Lələklərin mənası nədir? Tələbələr cavab verir.

Təbiət quşlara universal paltarlar verdi - lələk örtüyü, onları soyuqda qızdıran, hücumdan qoruyan və ən əsası, bu geyim uçuş üçün uyğunlaşdırılıb.

2. Quşlarda əzaların quruluş xüsusiyyətləri hansılardır? Tələbələr cavab verir.

Havada hərəkət köməyi ilə həyata keçirilir ön ayaqları qanadlara çevrildi, və quyruq. Qanadlar həm quşu havada saxlamaq üçün aerodinamik səthlər, həm də onu irəli itələmək üçün itələmə mənbəyi kimi xidmət edir.

Uçuş zamanı quş qanadları ilə ritmik sinxron hərəkətlər edir.

Gəlin xatırlayaq! Quşların havaya qalxması üçün nə olmalıdır? Tələbə cavabları.

    bir tərəfdən havaya qalxmaq üçün yüngül olmalıdırlar (quşu hava ilə dolu şarla müqayisə etmək. Balonun nümayişi.

    digər tərəfdən ağır atletlər kimi çox güclüdürlər (ağır atletin şəkli)

Sual - Bir quşun eyni zamanda yüngül olmasına nə imkan verir şar və ağır atlet kimi güclü?

3. Skeletin xüsusiyyətləri hansılardır? Tələbə cavabları. (slayd 6)

quş skeletiözünəməxsus xüsusiyyətlərə malikdir və onlar həm də uçuşla bağlıdır.

Quşların sümükləri içi boş olduğu üçün çox yüngüldür.. Bəzi sümüklərdə tənəffüs orqanları ilə əlaqəli hava ilə dolu boşluqlar var. Lakin, yüngüllüyünə baxmayaraq, quşun sümükləri çox elastik və davamlıdır. Bu keyfiyyətlər uçuşun bütün çətinliklərini aradan qaldırmaq üçün mütləq lazımdır.

İnsan da uçmağı öyrənib. Amma bədənə bağlanan qanadların köməyi ilə deyil. Axı insan uçuş üçün tamamilə yararsızdır və bu vəziyyəti düzəltmək üçün daha radikal bir şey ortaya qoymalı idi.

Nə? (məsələn = təyyarə)

Bir quşu göyə qaldıran nədir?

Əlimizi qaldırıb aşağı salmağa bizə nə imkan verir? Şagirdlərin cavabları əzələlərdir.

Müəllim - Hansı əzələlər? Onlar harada yerləşirlər?

Qanad əzələləri, döş əzələləri.

Müəllim - Quşlarda əzələlər yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmışdır.

İnsanın çiyinlərini və qollarını hərəkət etdirən döş əzələlərinin çəkisi yalnız yüzdə birdir ümumi çəki bədəni, bəzi quşlarda isə bu rəqəm ümumi çəkinin yüzdə 30-a çatır.

Sual - Quşların hansı əzələləri qanadlarını aşağı salır? Tələbələrin cavabı Döşdür.

Quşların skeletində bir sümük var - sternumun xüsusi çıxıntısı olan keel, quş qanadının aşağı düşməsinə kömək edən pektoral əzələlərin bağlanma sahəsini artırmağa imkan verir.

D üçün qiymətlər /Z. (cədvəlin tərtibi) – cədvəlin bütün sütunlarını tərtib etmək üçün -"5", 3-cü sütun olmadan tam doldurulmadıqda - "4", "3" və "2" müəllimin istəyi ilə.

Yeni materialın izahı

Uşaqlar, artıq öyrəndiyimiz kimi, quşların bədəni uçuş üçün mükəmməl uyğunlaşdırılmışdır. Bu lələk örtüyü, qanadları, skeletin xüsusiyyətləri. İnsanlar çoxdan qanad düzəltməyi və quşlar kimi uçmağı xəyal edirdilər. Və əla qanad dizaynları edən sənətkarlar var idi ... və uçdu? Cavab öyrənin-Xia, onların fərziyyələri.

Beləliklə, qanadlara sahib olmaq hələ uçmaq üçün kifayət qədər uzaqdır.

Dərsimizin məqsədi: daha quşların daxili quruluşunun öyrənilməsi. Daha çox olub olmadığını öyrənin kömək edən struktur və funksional xüsusiyyətlər quşları uçuşa uyğunlaşdırmaq?

Fizminutka.

Notebookda işləyin: dərsin mövzusunu qeyd edin

Mövzu "Daxili quruluşun xüsusiyyətləri, quşların uçuşa yararlılığının xüsusiyyətləri":

Həzm sistemi : həzm sisteminin strukturunun və işinin xüsusiyyətlərini nəzərdən keçirin (slayd 7.8)

1. Uşaqlar, quşların şəkillərinə baxın. Niyə onların dimdiyi eyni deyil? Nə ilə bağlıdır? (yemək ilə) tələbə cavabları.

Özəllik həzm sistemi - yemək çox həzm olunur sürətli. Məsələn, ilan 1-2 gün ərzində, kiçik bayquşlar - siçan - 3 saat ərzində həzm edir. Şirəli giləmeyvə keçir, bağırsaq 8-10 dəqiqə ərzində.

Həzm sisteminin struktur xüsusiyyətlərinə diqqət yetirin? Slayd

Ağız hissələrində diş yoxdur

yemək borusu - zob - qida borusunun qidanın yığıldığı genişlənmiş hissəsi,

glandular mədə

əzələ - udulmuş çınqılların) məzmununu əzdiyi və bununla da dişlərin olmamasını kompensasiya edən bir orqan.

nazik bağırsaq

Nəticə: Uçuş zamanı enerji istehlakını kompensasiya etmək üçün həzm sistemi sürətli həzm prosesinə uyğunlaşdırılır.

Qan dövranı sistemi - qan dövranı sistemində meydana gəldi əhəmiyyətli dəyişikliklər.

Qan dövranı sistemi bağlıdır, qan dövranının 2 dairəsi - böyük və kiçik (göstəriş). slayd 10,11

Sürünənlərin ürəyində neçə kamera var? Şöbələri adlandırın?

Quşların ürəyi var kamera - 2 atria, 2 ventrikül. Mədəcik tamamilə bir septumla yarıya bölünür. Belə dəyişikliklər sayəsində qan bütün bədənə qarışmadan axır. Bu quşa nə verir? tələbə cavabı

Sistemli dövranda hansı qan hərəkət edir?

Arterial qan bədəndə hərəkət edir. Hansı qana arterial deyilir?

Qan kiçik dairəyə daxil olur -? Tələbənin cavabı (Venoz).

Hansı qan venoz adlanır? tələbə cavabı

Qan dövranı sisteminin funksiyaları hansılardır? Tələbənin cavabı (Qida maddələrinin hərəkəti və orqanizmə oksigen verilməsi).

Qan hansı orqanda karbon qazı çıxarır və oksigenlə doyur? Tələbənin cavabı - Asan.

Quşlarda qan dövranı sürəti yüksək ürək dərəcəsi ilə əlaqəli olduqca yüksəkdir. Bullfinch dəqiqədə 730 dəfə vurur.

Tədqiqatın nəticəsi: mədəcikdə septumun görünüşünə görə venoz və arterial qan qarışmır və orqanlar oksigenli qanla təmin edilir. Çox tez baş verir.

Tənəffüs sistemi . (Slayd 12.13) "Niyə nəfəs alırıq" laboratoriyasının 1C dərsliyindən istifadə

Tənəffüs sisteminin quruluşunu və fəaliyyətini nəzərdən keçirin.

Qaz mübadiləsinin baş verdiyi orqan ağciyərlər. Hava onlara burun dəlikləri vasitəsilə daxil olur qırtlaq nəfəs borusu bronxlar - bunlar tənəffüs borularıdır - müəllim tənəffüs sisteminin quruluşunun diaqramını nümayiş etdirir. Bronxlar ağciyərlərə daxil olur və güclü dallanır. Onların bir çoxu kapilyarların sıx bir şəbəkəsinə bükülmüş baloncuklarla bitir.

Quşların maddələr mübadiləsi çox sürətlidir. ilə bədən
. Bunun üçün çoxlu oksigen lazımdır. Buna görə də ağciyərlərin strukturunda xüsusiyyətlər var. ağciyərlərdən ayrılır hava yastıqları(Slayd şou ) ağciyərlərdən dəfələrlə böyükdür. Qanadlar çırpıldıqda, hava ağciyərləri və hava kisələrini doldurur. Ağciyərlər elə qurulub ki, hava onların içindən keçsin. Nəfəs aldığınız zaman xarici havanın yalnız 25%-i birbaşa ağciyərlərdə qalır, 75%-i isə onlardan keçərək hava kisələrinə daxil olur. Nəfəs alarkən, hava kisələrindən çıxan hava yenidən ağciyərlərdən keçir, lakin xaricə doğru sözdə ikiqat nəfəs meydana gətirir.

Nəfəs alma prosesini daha yaxşı başa düşmək üçün kompüterdə 1C laboratoriyasının "Niyə nəfəs alırıq" mikrofilminin bir parçası göstərilir. Baxdıqdan sonra suallara cavab verin. Nəfəs nədir? Bədənin niyə oksigenə ehtiyacı var? Onun mənası nədir? (Şagirdlər kimya fənnini öyrənməyə başladılar və oksigen haqqında bilikləri tətbiq edə və gördüklərini əsaslandıra bilər. Müəllimin ümumiləşdirməsi.)

Nəticə: Beləliklə, ağciyərlər həm inhalyasiya, həm də ekshalasiya zamanı daim oksigenlə doyurulur. Bu ikiqat nəfəs quşların nəfəs darlığını aradan qaldırır: nə qədər tez uçsalar, bir o qədər çox nəfəs alırlar. Uçuş zamanı quşun enerjisini artırın. İşləyən əzələlər və orqanlar çox enerji tələb edir. Hava kisələri orqanlar arasında, dərinin altında və hətta içi boş sümüklərin içərisində yerləşir və quşun sıxlığını azaldır, onu daha yüngül edir. Hava yastıqları həmçinin uçuş zamanı daxili orqanların həddindən artıq istiləşməsindən qoruyur.

ifrazat sistemi: (slayd 14) lobya formalı böyrəklər, əmələ gələn maye çürümə məhsulları sidik axarları ilə kloakaya axır və nəcislə birlikdə xaric olur. Quşların sidik kisəsi yoxdur. Nə ilə bağlıdır? (quşların uçuşunu asanlaşdırır)

Sinir sistemi (slayd15) sürünənlərlə müqayisədə quşlar yaxşı inkişaf etmişdir. Hansı şöbələrin daha yaxşı inkişaf etdiyini qeyd edək. (beyincik, ön yarımkürələr)

niyə düşünürsən? Serebellum nədən məsuldur? - beyincik hərəkətlərin koordinasiyasına cavabdehdir. Uçuşda olan quşlar yemək axtarışında çox manevr etməli, yırtıcılardan qaçmalıdırlar.

Böyük yarımkürələr daha böyükdür, xüsusən də beynin vizual lobları.

Hiss orqanları - Quşlarda görmə çox yaxşıdır, xüsusən də quşlarda yırtıcı quşlar. Rəng görmə.

Eşitmə yaxşı inkişaf etmişdir. Quşlarda qoxu hissi az inkişaf etmişdir.

Quşların böyük beyni onların yüksək inkişafına şəhadət verir: onlar mürəkkəb davranışa malikdirlər (uçuşlar, nəsillərə qulluq və s.), onlar asanlıqla yeni şeylər öyrənirlər, xatırlayırlar. slayd 16

Ankraj . (slayd 19) Beləliklə, quşların daxili quruluşunun sürünənlərdən daha mürəkkəb olduğunu öyrəndik. Quşların xarici və daxili quruluşunun xüsusiyyətləri quşların uçuşda həyata uyğunlaşma qabiliyyətini göstərir.

Dərsin nəticəsi: Bir quşu təyyarə adlandırmaq olarmı? Bəli. Quşlar mükəmməldir təyyarə.

Quşlar uçuşa mükəmməl uyğunlaşıblar və bu gün biz bunu sübut etməyə çalışdıq.

Slayd 20-yə baxın. Heyvanları daha yaxından öyrəndikcə, başqa bir qrup uçan heyvanlar haqqında da öyrənəcəyik.

Slayd 21 Dərs haqqında düşüncə.

Bir dərsin qiymətləndirilməsi.

Evlər §42, cədvəl.

Əvvəlki dərsdə başladığınız cədvəli doldurun. Quşların uçuşa uyğunlaşma xüsusiyyətlərini təsvir edin.

Dərsdə siz DER - təqdimatdan, 1C tədris rəqəmsal dərsliyindən mikrofilmdən istifadə edə bilərsiniz: Laboratoriya "Niyə nəfəs alırıq"

Dərsin mövzusu: Yaşayış yeri və xarici quruluş quşlar.

Dərsin məqsədi: uçuş və yaşayış yeri ilə əlaqəli bir quşun xarici quruluşunun xüsusiyyətləri haqqında tələbələrin biliklərinin formalaşması.

Tapşırıqlar:

    tələbələrə bilik vermək ümumi xüsusiyyətlər quşlar, hava mühitinə uyğunlaşma ilə əlaqədar onların təşkilinin xüsusiyyətləri.

    məktəblilərin idrak obyektlərini təhlil etmək və müqayisə etmək bacarıqlarının inkişafına kömək etmək;

    tələbələrin aktiv fəaliyyətə cəlb edilməsinə şərait yaratmaq koqnitiv fəaliyyət, tədqiqat işi;

    quşların növ müxtəlifliyini qorumaq istəyini tərbiyə etmək

Dərs forması: dərs - öyrənmək

Dərs növü: yeni biliklərin kəşf edilməsi dərsi

Metodlar: qismən axtarış, araşdırma, şifahi

Formalar: qrup, fərdi

Avadanlıq: doldurulmuş quşlar, masalar “Type Chordata. Quş sinfi”, lələklər dəsti, interaktiv mikroskop.

Dərslər zamanı:

    Org.moment:

    Bilik yeniləməsi: Ostrovskinin "İldırım" əsərindən Yekaterinanın monoloqu səslənir: “İnsanlar niyə uçmur?

Deyirəm niyə insanlar quşlar kimi uçmurlar? Bilirsən, bəzən özümü quş kimi hiss edirəm. Dağda dayananda səni uçmağa cəlb edirsən. Mən belə qaçardım, əllərimi qaldırardım və uçardım”

Uşaqlar, bu suala cavab verə bilərsinizmi?

Motivasiya:

Uçuş möcüzəsi - bu keyfiyyət həmişə insanlar üçün arzuolunan, əlçatmaz və həsəd aparan olmuşdur. Ancaq uçuş ən çox xarakterik Bu gün öyrənməyə başladığımız heyvanlar. Hansı sinifdən danışırıq? Dərsin mövzusunun qeyd edilməsi. Quşlar haqqında videofilmin nümayişi.

Quşlar heyrətamiz heyvanlardır və hazırda ən zəngin heyvanlar qrupudur. Bunu indi 9 min növ quş, məməlilərin isə 2 dəfə az olması sübut edir. Onlar hava mühitini mənimsəməyə çalışdılar və bu cəhddə parlaq şəkildə uğur qazandılar. Özünü təkamül nərdivanının zirvəsinə qoymuş insan belə uça bilməz. Asanlıqla və təbii şəkildə uçun, sanki yerdən qopmadan heç bir səy göstərmədən yalnız quşlar su və quru genişliklərini süpürməyə qadirdir.

    Əməliyyat-icra mərhələsi.

3.1 Problemin ifadəsi:

Bu heyrətamiz canlılara baxarkən hansı suallarınız olur?

    Quşlar niyə uçur?

    Bir quş niyə uçur?

    Quşlar niyə uçuşlarını dayandırır?

Hansı suala cavab verməliyik? (UÇUŞ ÜÇÜN FİTNES HAQQINDA)

Yaranan problemləri həll etmək üçün bir sıra araşdırmalar aparacağıq. Quşlar elminə ORNITOLOGİYA deyilir və biz ornitoloq-tədqiqatçı olacağıq.

      Tədqiqat mövzusunun tərifi.

obyekt tədqiqat Quş Sinfidir.

şey tədqiqat: quşların uçuşa uyğunlaşması.

      Tədqiqatın məqsədinin müəyyən edilməsi.

məqsəd Bizim işimiz uçuş və yaşayış yeri ilə bağlı quşların xarici quruluşunun xüsusiyyətlərini öyrənməkdir.

      Bir fərziyyə irəli sürmək.

Dərsin məqsədinə necə nail ola bilərik? (uşaqların cavabları)

      Problemli vəziyyətin həlli üçün bir üsul seçmək.(dərslik, əlavə məlumat, mikroskop, lələk dəsti, doldurulmuş quşlarla işləmək)

      Tədqiqat planının tərtib edilməsi:

Araşdırma 1.

Tapşırığı tamamlayın"Quşun xarici quruluşu" . (hamısı edir)

Doldurulmuş quşlarla iş - plana uyğun təbii obyektlər: 2-3 dəq.

1q - qala 2q - sərçə 3q - qaranquş

1) Xarici quruluşda uyğunluq:

Tədqiq olunan Orqanlar

qurğular

1. Orqanının şöbələri:

2. Bədən forması

3. Bədən örtüyü

Nəticələrin elanı. Slaydlar.

Nəticə: Bədənin forması ________________, o, havada _____________ sürtünmədir və uçmağı asanlaşdırır.

Uçuş zamanı _______________ müqavimət göstərən örtük və quşun __________ gövdəsi.

2) Bədən hissələrinin öyrənilməsi:

1 qr.

Atalar sözü izah edin: “Hər quş dimdiyi ilə doludur” deyir xalq müdrikliyi (slayd)

Nəticə:

2 qr.

Nəticə:

3 qr Bədən örtüyünün xüsusiyyətləri:

Laboratoriya işi "Quşların xarici quruluşunun tədqiqi"

"Uşaq yerdən qaldırır, amma güclü adam hasardan atmaz"

    Quş tüklərinin kolleksiyasını nəzərdən keçirək.

    Dərslikdəki rəsmə baxaraq qələmin quruluşunu öyrənin (səh. 135). İmza qələm parçaları.

    Təklif olunan lələk növlərini nəzərdən keçirin. Onların adını müəyyənləşdirin.

    İstifadə Əlavə informasiya, cədvəli doldurun (s.134).


Müasir quşlarda iki əsas növ lələk var - kontur (1,2) və tüklü (3). Qanadlarda güclü konturlu uçuş lələkləri böyüyür (1). Kontur lələyi dar möhkəm gövdəyə və qarmaqlı I və II sıraların buynuzlu saqqallarının sıx bir şəbəkəsindən əmələ gələn geniş bir fana malikdir. Qanadın bu quruluşu onu elastik, yüngül və demək olar ki, hava keçirməz edir.

Kontur örtükləri (3), plitələr kimi bir-birinin üstünə söykənərək, uçuşu asanlaşdıraraq quşun bədənində davamlı düzlənmiş səth təşkil edir. Uçuş zamanı qanadların və quyruğun böyük kontur lələkləri əsas əhəmiyyət kəsb edir.

Aşağı lələklər konturun altında yerləşir. Onların fanatı yüngül, boş, ikinci dərəcəli tikansızdır. Bəzi quşlarda da aşağı (6) var - fırça şəklində üstündə bir dəstə saqqal olan qısa bir çubuq. Tüy tükləri quşun bədən istiliyini saxlayır. Və tüklər də var (5,6), təmasda rol oynayırlar.

Qruplar apardıqları tədqiqatların nəticələri barədə hesabat verirlər.

Müəllim tamamlayır.

1qr. masa ilə işləmək.

2qr. masa ilə işləmək

3qr. Quşlar tüklərinə necə qulluq edirlər? (quşların kosmetikası).

Fərdi iş:

ƏTRAF MÜHİT aspekti:

    İlkin bərkitmə:

Quşlar niyə uçur? Onlar uçuşa necə uyğunlaşdırılıblar? Nəticə cədvəlinin təhlili. Tapıntılar: Quşlar xarici quruluşda uçuşa çox yaxşı uyğunlaşıblar: sürtünməni azaltmaq üçün rasional bədən forması, həm soyuqdan qoruyan, həm də uçuş zamanı sürüklənməni azaldan tük örtüyü. Bir quyruğun olması uçuş istiqamətini tənzimləyir. Tarsusun formalaşması - eniş qurğusu kimi. Hiss orqanları.

Bütün nəticələr slaydda.

    Koqnitiv refleks: İnsanlar niyə uçmur?

    Konsolidasiya: yerinə yetirmək üçün test edin.

Amma heç düşünmüsünüzmü:Quşlar niyə uçur?

1. Üçün - daha yüksək yuvalar tikmək.

2. To - düşmənlərdən qaçmaq.

3. To - ovunu havada tutmaq.

4. To - yerdə şikar olmaq.

5. To - daha çox yemək olan isti yerlərə getmək.

İkinci sual:Quşlar niyə uçuşlarını dayandırır?

1. - istirahət etmək.

2. Susuzluğunuzu yatırtmaq.

3. Yumurtaları inkubasiya etmək.

4. To - balalarını qidalandırmaq.

5. To - yerdən yemək toplamaq.

Cavablarınızı təklif edin.

Uşaqlar, bu gün dərsdə quşların xarici quruluşda uçuşa uyğunluğunun bir sıra xüsusiyyətlərini öyrəndik. Təbii ki, daxili strukturda belə qurğular var, lakin biz növbəti dərsdə onlarla tanış olacağıq.

    Təhsil əks etdirmə: lövhədə kartlar, maqnitlər qoyun.

    D.Z.s.44;

*Niyə quşlar uçur?

Quşlar niyə uçuşlarını dayandırır?

1

Soyadı Adı _____________________

Tədqiq olunan Orqanlar

qurğular

1. Orqanının şöbələri:

2. Bədən forması

3. Bədən örtüyü

Nəticə:

Özünə hörmət:_____

Qrup işi

Bədənin bir hissəsi araşdırıldı

qurğular

Baş:

    Gözlər (yerləşdikləri yer)

    Gaga (struktur)

    Burun dəlikləri (yerləşdikləri yer)

    eşitmə orqanları

Cüt iş

Atalar sözü izah edin: “Hər quş dimdiyi ilə doludur »

Nəticə: Quşlar uçuşda ______________ kömək edən yaxşı inkişaf etmiş _____________ var. Boyun ___________ bədənin ən yaxşı _________ təmin edir.

Özünü qiymətləndirmə:_____

2

Soyadı Adı______________

Dərs üçün təlimat kartı.

Məşq 1. Xarici quruluşda fitnes: Qrupda işləmək

Tədqiq olunan Orqanlar

qurğular

1. Orqanının şöbələri:

2. Bədən forması

3. Bədən örtüyü

Nəticə: Bədənin forması ________________, o, havada _____________ sürtünmədir və uçmağı asanlaşdırır. Uçuş zamanı _______________ müqavimət göstərən _____________ örtüyü və quşun __________ gövdəsi.

Özünə hörmət:_____

Tapşırıq 2. Bədən hissələrinin öyrənilməsi:

Qrup işi

Bədənin bir hissəsi araşdırıldı

qurğular

Torso (forma)

Üst əzalar (ad, yerləşdikləri yer, örtük)

Aşağı ətraflar (harada yerləşirlər, hansı hissədə tüklər yoxdur, nə ilə örtülmüşdür?)

Cüt iş

Cədvəldə aşağı ətrafların quruluşunu müqayisə edin müxtəlif quşlar, fərqlər nələrdir?

Nəticə:Üst əzalar ______________-ə çevrilir. Aşağı ətraflarda lələk olmayan və quşun qalxması və enməsi üçün zəruri olan ___________ var.

Özünə hörmət:______

3

Soyadı Adı______________

Dərs üçün təlimat kartı.

Məşq 1. Xarici quruluşda fitnes: Qrupda işləmək

Tədqiq olunan Orqanlar

qurğular

1. Orqanının şöbələri:

2. Bədən forması

3. Bədən örtüyü

Nəticə: Bədənin forması ________________, o, havada _____________ sürtünmədir və uçmağı asanlaşdırır. Uçuş zamanı _______________ müqavimət göstərən _____________ örtüyü və quşun __________ gövdəsi.

Özünə hörmət:_____

Tapşırıq 2. Bədən örtüyünün xüsusiyyətləri: Qrup işi:

    Quş tüklərinin kolleksiyasını nəzərdən keçirək.

    Qələmin quruluşunu interaktiv mikroskopla öyrənin, dərslikdəki rəsmə baxın. İmza qələm parçaları.



3. Təklif olunan lələk növlərini nəzərdən keçirin. Onların adını müəyyənləşdirin.

fərdi olaraq

  1. Əlavə məlumatlardan istifadə edərək cədvəli doldurun.

Nəticə: ___________ örtük _______, _______, _______, _______ lələklərdən ibarətdir. Uçuş zamanı ______ və ______ lələklər rol oynayır. Qələmin quruluşu onu _________________, _________________, _________________ edir.

Özünə hörmət:_____

Quşun xarici quruluşunun uçuşa və yaşayış mühitinə uyğunluğuna dair bir sınaq keçirin.

    Lələklər quşun bədənində istiliyin qorunmasına kömək edir, çünki:

A) gövdə və ventilyatordan ibarətdir;

b) onların arasında olan hava yüksək istilik keçiriciliyinə malikdir.

C) onların arasında olan havanın istilik keçiriciliyi aşağıdır.

D) koksiks vəzində əmələ gələn yağlı maye ilə yağlanırlar.

2. Quşlar sürünənlərdən fərqli olaraq:

A) quyruq b) boyun; c) qanadlar; d) pəncələr.

3. Quşların rasional bədən forması aşağıdakılara uyğunlaşmadır:

A) uçuş

B) yırtıcılardan qorunma;

B) çoxalma

D) yemək axtarır

4. Quşların ayaqlarında buynuz pulcuqlar var ki, bu da onların aşağıdakılarla əlaqəsini göstərir:

A) sürünənlər

B) suda-quruda yaşayanlar;

B) məməlilər;

D) annelidlər.

    Quşlarda bu, uçuş üçün uyğunlaşma deyil:

A) rasional bədən forması;

B) qanadlar;

D) tarsusun əmələ gəlməsi

Özünə hörmət:______

Fərdi iş:

ƏTRAF MÜHİT aspekti: MİNİ TƏLƏBƏ TƏHSİLİ: Neft. Bunun bəşəriyyət üçün lazım olduğuna heç kim mübahisə etməz. Və heç kim onun qəsdən suya atıldığını, neft mədənlərində qəsdən qəza törətdiklərini və ya neft daşıyan gəmiləri yandırdıqlarını iddia etməkdən çəkinmir. Bütün bu qəzalar nəticəsində milyonlarla ton neft suya axır. Dünya okeanları və onun sakinləri əziyyət çəkir, quşlar əziyyət çəkir. Dəniz quşları qalın bir lələk təbəqəsi ilə örtülmüşdür. Onların sıxlığı soyuq sudan demək olar ki, tam izolyasiya təmin edir. Yağ tüklərin quruluşunu məhv edir. Təcrübə aparılır. Bir stəkan suya yağ tökülür (səthdə nazik bir film meydana gəlir) və quş lələyi aşağı salınır. Təmiz qələm asanlıqla bütövlüyünü bərpa edir. Yivlər bir-birindən ayrılırsa, quşun gaga ilə edə biləcəyi yüngül bir vuruşdan sonra lələk bütövlüyü bərpa olunur. Yağla örtülmüş qələmdə yivlər bir-birinə yapışır və qələmin əvvəlki görünüşünü bərpa etmək mümkün deyil.

Yağla örtülmüş quşların görünüşü dəhşətlidir. Lələklər artıq quşları soyumaqdan qorumur. Bundan əlavə, quşların bədəni ilə lələkləri arasında hava boşluğu olmadığı üçün üzmək qabiliyyəti zəifləyir. Nəticədə quşlar suyun dərinliyinə batır və çox vaxt öz qidalarını ala bilmirlər. Təcrübə aparılır. Bir quşun lələklərindən yağı su ilə yumağa çalışaq - axı bu quşlar üçün yeganə vasitədir. Heç nə alınmadı. Əgər quş aclıqdan ölmürsə, gec-tez hipotermiyadan öləcək. Amma bədbəxt məxluq istilik itkisini kompensasiya etmək üçün ürəyinin iki dəfə tez döyünməsi ilə uzun müddət üzə bilir. Ola bilsin ki, zəhər rolunu oynayan az miqdarda yağın qəbulu ilə sonluq tezləşsin.

Bir çox quş yer-hava yaşayış mühitini mənimsəmişdir. Quşların uçuşa uyğunlaşması çoxlu dəyişikliklər nəticəsində mümkün olmuşdur görünüş və daxili quruluş.

Quşların uçuşa uyğunlaşmasının əsas xüsusiyyətləri

  1. İkiqat nəfəs.
  2. Uçuş əzələləri böyük miqdarda miyoqlobin ehtiva edir.
  3. Lələk örtüyü.
  4. Yüngül skelet.
  5. İnkişaf etmiş qan dövranı sistemi.
  6. Sürətli metabolizm.
  7. Qanadlarda ön ayaqların modifikasiyası.
  8. Sadələşdirilmiş bədən forması.
  9. Xüsusi bir sümük var - keel.
  10. İstiqanlılıq.
  11. Bir yumurtalıq.
  12. Sümüklərin sayının azalması.
  13. Serebellum genişlənir.
  14. Yaxşı inkişaf etmiş sinir sistemi.

Quşlar uçmağa necə uyğunlaşır?

Quşlarda ağciyərlər insanlarda olduğu kimi genişlənmə və ya büzülmə qabiliyyətinə malik deyil. Hava yastıqları bütün bu işləri görür. Nəfəs alarkən və nəfəs verərkən təmiz hava çantalarda saxlanılan quşun ağciyərlərindən keçir. Bu səbəbdən quşlarda nəfəs almağa "ikiqat" deyilir. Quşlarda uçuş əzələləri kifayət qədər oksigen təmin etmək üçün çoxlu miyoqlobin ehtiva edir.

Quş diaqramının daxili quruluşu

Quşlar çoxlu enerji əldə etmək üçün çox yeməlidirlər. Onların çox yaxşı inkişaf etmiş qan dövranı və tənəffüs sistemi var. Quşların orta təzyiqi təxminən 130 mm Hg-dir. Art., məməlilərdə isə yalnız 95 mm Hg. İncəsənət.

Quşlarda çox sürətli bir metabolizm var, bədən istiliyi 40 ilə 42 dərəcəyə çatır. Yüksək bədən istiliyi bütün həyati proseslərə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir və əzələ daralması dəfələrlə daha sürətli baş verir.

Böyük ölçüdə əzaları hərəkət etdirən böyük əzələlər bədəndə yerləşir və tendonlar artıq onlara gedir.

Quşlar qidalarını mədədə çeynəyir, ona görə də bütün çeynəmə prosesləri bədənin daxilində yerləşir, bu da onların aerodinamikasını yaxşılaşdırır.

Lələklərin qan damarlarına ehtiyacı olmayan tükləri var, çox yüngül və yumşaqdırlar. Həmçinin, bütün bunlara əlavə olaraq, quşların hava ilə dolu yüngül bir skeleti var. Hərəkətlərin daha yaxşı koordinasiyası üçün beyincik genişləndi.

Quşların ətraf mühitə uyğunlaşması

Yaşayış yerindən asılı olaraq, quşların xarici quruluşu çox dəyişdirilir. Məsələn, ağacdələn dimdiyi kəsişə bənzəyir. O, ağacların qabığından həşərat və sürfə almaq üçün istifadə edir. Bundan əlavə, onun həddən artıq uzun, yapışqan dili və həyatını davam etdirməsi üçün bütün lazımi işləri yerinə yetirməyə imkan verən iti pəncələri var.

Su hövzələrində yaşayan quşlarda da müəyyən dəyişikliklər olur. Onların üzgüçülük membranları və davamlı lələk örtüyü olan qısa alt əzaları var. Səhra və çöllərdə yaşayan quşlar tüklərin qoruyucu rənginə malikdir, əla görmə qabiliyyətinə və güclü ayaqlara malikdir.

Afrikada dəvəquşu kimi quşlar yaşayır. Onlar uça bilmirlər, çünki quşların qanadları az inkişaf etmişdir, lakin ayaqları yaxşı inkişaf etmişdir. Quşlar 70 km/saat sürətə çata bilir, çəkisi 50-90 kq, hündürlüyü isə təxminən 2,5-2,7 metrdir. Dəvəquşu kimi heyvanlar savannalarda, səhralarda və çöllərdə yaşayır.

  • Əlaqədar məqalə -

Yırtıcı quşların ovlarını kiçik parçalara ayırmaq üçün istifadə olunan böyük, əyri dimdiyi var. Güclü iti pəncələrə sahib olaraq, yırtıcıya yapışırlar, bundan sonra onlara ölümcül yaralar vururlar və ya yuvalarına yemək aparırlar. Yırtıcılar uzun müddət havada qala bilirlər, əla kəskin görmə qabiliyyətinə və əla eşitməyə malikdirlər.

slayd 1

Slayd mətni:

Mövzu üzrə təqdimat
“Quşların daxili quruluşunun xüsusiyyətləri. Bir quşun uçuşa uyğunluğunun xüsusiyyətləri

tarla balığı

Biologiya müəllimi tərəfindən tərtib edilmişdir
Abretsova Tatyana Vasilyeva

slayd 2


Slayd mətni:

Vəhşi təbiət sistemində quşların yeri

Krallıq: Heyvan

Növ: Akkordatlar

Sinif: Quşlar

slayd 3


Slayd mətni:

Havada hərəkət etmək qabiliyyəti, istiqanlılıq və quruluşun və həyatın digər xüsusiyyətləri onlara Yer kürəsində geniş şəkildə məskunlaşmaq imkanı verdi.

Quşlar bədəni tüklə örtülmüş, ön ayaqları qanadlara çevrilmiş onurğalılardır.

qaraquş

slayd 4


Slayd mətni:

Təbiət quşlara bənzərsiz paltarlar verdi

Təbiət quşlara soyuqda isinən, qoruyan və ən əsası uçmaq üçün paltar olan unikal tük örtüyü verdi.

əhatə edir

slayd 5


Slayd mətni:

Lələklər bədəni ahəngdar edir və uçuşu təmin edir. Məqsədlərinə görə uçuş lələkləri (ilkin və quyruq tükləri) və örtüklərə (baş, gövdə, qanad, quyruq) bölünürlər. Quş soyuq olanda, onun lələklərini tükəndirir, istilik keçiriciliyini azaldır. Quş isti olduqda, lələkləri sıxaraq istilik keçiriciliyini artırır.

slayd 6


Slayd mətni:

quş skeleti

Sümükləri boş olduğu üçün quşun skeleti yüngüldür
Əhəng duzları və güclü sümük birləşmələri
onlara güc verin.
Quş sümüklərinin yüngüllüyü və möhkəmliyi quşların uçuşa uyğunlaşmasıdır.

Slayd 7


Slayd mətni:

Slayd 8


Slayd mətni:

Zoryanka - robin

fast food həvəskarları

Həzm prosesi sürətlidir. Kiçik quşlarda 8-10 dəqiqə.

Slayd 9


Slayd mətni:

Həzm sisteminin quruluşu

farenks

yemək borusu

mədə

bağırsaqlar

vəzili

əzələli

nazik

qalın

kloaka

dişsiz

Slayd 10


Slayd mətni:

Ən Effektiv Nəfəs Alma

Dairəvi hava yolu
Hava yastıqları

slayd 11


Slayd mətni:

İkiqat nəfəs alma prinsipi

nəfəs borusu

bronxlar

Hava yastıqları

ağciyərlər

Hava
çantalar

nəfəs borusu

ağciyərlər

slayd 12


Slayd mətni:

Ürək dörd kameralıdır;
Qan dövranının iki dairəsi;
Ürək yüksək sürətlə döyünür

goshawk

Ən mükəmməl dövriyyə

slayd 13


Slayd mətni:

böyük dairə
qan dövranı

ağciyər arteriyası

Qan dövranı sistemi

Aşağı
içi boş
damar

Slayd 14


Slayd mətni:

ifrazat sistemi

Quşlarda ifrazat sistemi aşağıdakılardan ibarətdir
böyrək,
Sidik kisəsi, sidik kisəsi yoxdur.
İfrazat kloaka vasitəsilə həyata keçirilir

Sizcə sidik kisəsinin olmamasının səbəbi nədir?

slayd 15


Slayd mətni:

yüksək inkişaf etmiş sinir
sistemi

əla döş

Beynin əhəmiyyətli inkişafı, həcmi sürünənlərdən 10 dəfə böyükdür;
Təlim edilə bilər;
Hiss orqanları: görmə, eşitmə, qoxu

slayd 16


Slayd mətni:


Daha mürəkkəb davranış nümunələri verin.

Verilmiş testdən şərti refleksi seçin:
1. Yuva tikmək
2. Yemək axtarın
3. Quşların səsinə müraciət edirlər
4. Cücələrin qidalanması.

quş yuvası,
- nəsillərə qulluq etmək
- quşların uçuşu,
- şərti reflekslərin formalaşması

Quşlar sürünənlərdən daha mürəkkəb davranışa malikdirlər.
Mürəkkəb quş davranışlarına nümunələr verin.

yuva salma

nəslin qayğısına qalmaq

quş uçuşları

şərti reflekslərin formalaşması

Testdə şərti refleks nümunəsini seçin:
1 yem axtarışı
2 yuva binası
3 quşun səsinə müraciət edin
4 quş miqrasiyası

Bölmələr: Biologiya

Sinif: 7

Dərsin Məqsədləri:

  • Təhsil:Ümumi bioloji anlayışların konsolidasiyası: yaşayış yeri, fitnes: ümumi təhsil bacarıqlarının (dərslik, dəftər, məlumat kitabı ilə işləmək) və xüsusi bioloji bacarıqların formalaşdırılması (təbii obyektləri müşahidə etmək, araşdırmaq: doldurulmuş quş, skelet, lələklər. Həyat tərzinə uyğunluq əlamətinin müəyyən edilməsi ( uçuş) tədqiq olunan heyvanlar qrupunun (quşların) xarici quruluşunda).
  • Maarifləndirici: tələbələrin məntiqi təfəkkürünü inkişaf etdirmək, idrak fəaliyyətini stimullaşdırmaq, mövzuya marağı inkişaf etdirmək, öyrənilən materialda əsas şeyi vurğulamaq bacarığını formalaşdırmaq; xüsusiyyətləri müqayisə etmək və onları təhlil etmək, təbii obyektlərlə işləmək bacarığı, cədvəllər, istinad materialı, istinad qeydləri.
  • Təhsil: müstəqillik, əməksevərlik, öyrənməyə yaradıcı münasibət, ətraf mühitə məsuliyyətli münasibət, təbiətə məhəbbət formalaşdırmaq. Şagirdlərin diqqətinin ətraf mühitin mühafizəsi problemlərinə cəlb edilməsi (ekoloji təhsil); təbiətdəki gözəlliyi və harmoniyanı hiss etməyə kömək etmək, onun ilham mənbəyi kimi rolunu açmaq (estetik tərbiyə); dərsdə şagirdlərin yorğunluğunun qarşısını almaq üçün dəyişdirin fəaliyyətləri, onların duruşuna nəzarət edin (bədən tərbiyəsi). Şagirdlərin ünsiyyət mədəniyyətinin tərbiyəsi.

Dərslər zamanı

I. Təşkilati məqam.

II. Hədəf parametrləri.

Motivasiya:

mövzu + təqdimat + şeir

Biz hədsiz dərəcədə zənginik.
Bizim kolluqlarda və bağlarda
Bu qədər tüklülər -
Sadəcə təəccüblənirsən.
Amma başqasından soruş
Quşlar haqqında nə bilir
Qoy məntiqli cavab versin -
Baxın, təəccüblənəcəksiniz:
Necə, fauna, deyirlər,
Bəs sərvətimiz?
Meşələrdə, tarlalarda,
Belə desək, quşlar səltənəti...
Quşlar Krallığı və yalnız?
Yaxşı, qaratoyuqlar, yaxşı, titmouse...
Adları hardan xatırlayırsınız
Sadəcə quşlar və quşlar.
(A. Yaşin)

Problem.

Quşlar digər heyvanlardan nə ilə fərqlənir? Quş niyə uçur?

II. Yeni materialın öyrənilməsi.

Dərslikdə və lövhədə plakat şəklində cədvəl.

III. Qrup işi.

Tapşırıq nömrəsi 1

1. Quşların mənşəyi

2. Arxeopteriks ilə sürünənlər və pizzalar arasında oxşar və fərqli cəhətləri müəyyənləşdirin.

ARXEOPTERİKS

İŞARƏTLƏR

Arxeopteriks. (relyef masası).

Elektron cədvəl.

Tapşırıq nömrəsi 2

Xarici quruluşda uçuş üçün uyğunlaşmaları müəyyənləşdirin.

Doldurulmuş quş.

Tapşırıq nömrəsi 3

doldurulmuş quş

  • gövdə.
  • əzalarda.
  • n. əzalar.

Tapşırıq nömrəsi 4. Uçuşla əlaqədar dayaq-hərəkət aparatının quruluşunun xüsusiyyətləri.

Uçuşla əlaqədar skeletin struktur xüsusiyyətləri.

Tələbələrin qrup təqdimatları. Noutbukların doldurulması.

Suallar sessiyası. Qruplar arasında.

IV. Laboratoriya işi. №8 "Qələmin quruluşunun öyrənilməsi"

Tələbələr üçün təlimat kartları paylama materialı kimi daxil edilmişdir.

Dərslik səhifə 208.

V. Konsolidasiya.

Kompüter masası. Qələmin quruluşu.

Praktik sual.

1) Barmaqlarınızı yüngülcə sıxaraq, uçan quş kimi qələminizi dalğalandırın. Qələmin barmaqlarınız arasında açılmağa çalışdığından əmin olun. Qələm şaftının əks tərəflərindəki ventilyatorların bərabərsizliyinin mənasını izah edin.

VI. Biliyə nəzarət.

Quşların yaşayış yerləri və xarici quruluşu.

Hissə A

1. Hansı əlamət quşları digərlərindən daha çox sürünənlərə yaxınlaşdırır?

A) istiqanlılıq; b) tük örtüyü;

B) çoxalma üsulu; d) əzaların sayı.

2. Çöl quşlarına aşağıdakılar daxildir:

A) budu; b) qara tavuğu; c) fındıq qarğısı; d) capercaillie.

3. Tüyün dəriyə batırılmış hissəsi:

A) gövdə b) ventilyator; c) çənə; d) çubuq.

4. Quşlarda diş çatışmazlığı:

A) qidanın asan tutulmasını təmin edir;

B) uçarkən çəkisini yüngülləşdirir;

B) ov tutmağı çətinləşdirir

D) təkamülün sübutudur.

5. Tarsus aşağıdakıların bir hissəsidir:

A) yuxarı ətraf b) sinə;

B) aşağı ətraf; d) skeletin bir hissəsi.

CAVABLAR: c, a, c, b, c.

B hissəsi.

Düzgün ifadələri seçin.

  1. Bütün quşlar istiqanlı heyvanlardır.
  2. Bütün quşlar uçur.
  3. Yer kürəsində 9000-ə yaxın quş növü var.
  4. Şahinlər, şahinlər, qartallar yırtıcı quşlardır.
  5. Uçan quşların tükləri yoxdur.
  6. Əksər quşların yalnız bir vəzi var - koksigeal.
  7. Quşun dimdiyi sümüklü qalxanlarla örtülmüşdür.
  8. Tüy tüklərinin pərəstişkarları yoxdur.
  9. Ən böyük kontur lələkləri uçuş və quyruq lələkləridir.
  10. Quşun dərisi qurudur, tər vəziləri yoxdur.

CAVABLAR: 1.3, 4, 6, 9.10.

2) Ekoloji vəzifə. /Əlavə/

VII. Refleksiya.

Dərsdə özünüz üçün hansı kəşf etdiniz? (Şagird cavab verir. Dərsdə öyrəndiklərini ümumiləşdirir)

VIII. Ev tapşırığı.

49-cu bənd, səh. 229-233

A. Krossvordun sütunlarını doldurun;

B. “Quş növlərinin müxtəlifliyi” mövzusunda quş pasportunun verilməsinə başlamaq;

B. Quşlar haqqında şeirlər, tapmacalar, atalar sözləri, məsəllər, mahnılar seçin (isteğe bağlı).

Vaxt ehtiyatı:

Gözlənilməz bir hadisə üçün "tapşırıqlar üçün ehtiyat seçimlər" hazırlanmışdır:

  • Ekoloji vəzifələr;
  • Biliyə test nəzarəti;
  • "Quşlar" mövzusunda krossvord.

© 2022 youmebox.ru -- Biznes haqqında - Faydalı bilik portalı